Kadınlar için, kozmetik ürünleri vazgeçilmezdir. Çoğu kadın, daha güzel görünmek için neredeyse her gün, kozmetik ürünlerinden faydalanır.  Peki, bu ürünlerde sağlığı tehdit eden zararlı maddelerin olduğunu biliyor musunuz? Yüksek Topuklar ekibi olarak sizler için kozmetik ürünlerinde bulunan zararlı maddeleri araştırdık.

Sağlıklı beslenme, vücuda zarar veren kimyasallardan kurtulmaya yardımcı olur. Ancak bir konuyu atlayabilirsiniz. Vücuda içten zarar veren kimyasallardan arınırken, cilde zarar veren kimyasallar genelde önemsenmez. Tüm bu gereksiz kimyasalları hayatınızdan çıkarmak ve cildinizde oluşabilecek hasarları azaltmak için kullandığınız ürünlerin içeriklerine dikkat etmelisiniz. İşte kozmetik ürünlerinde bulunan zararlı maddeler…

Paraben

Parabenin, östrojen hormonunu taklit ederek, göğüs kanseri riskini artırdığına ve doğurganlığı azalttığına dair sonuçlar elde edilmiştir. Bu nedenle, paraben içeren ürünlerden sağlığınızı korumak adına uzak durmanız gerekir. Paraben, kozmetik ürünlerinin dayanıklılık süresini uzatan koruyucu bir maddedir. için kullanılan bir koruyucu maddedir. Bakteri ve küf gibi oluşumların önüne geçer. Renkli kozmetikler, deodorantlar, şampuanlar gibi birçok üründe bulunuyor.

Sentetik renklendiriciler

Kozmetik ürünlerin içerik kısmında yazan FD&C ve D&C, yapay renklendirici kullanıldığını gösterir. Çoğu paket üründe bulunur. Petrol ve türevi maddelerden elde edilen sentetik renklendiriciler, kanserojen maddelerin arasındadır. Sağlığı ciddi anlamda etkiler.

SLS (sülfat)

SLS, yani sodyum loril sülfat, kişisel bakım ürünlerinin hemen hemen hepsinde bulunur. Sağlık için son derece zararlıdır. En bilinen etkilerinden biri, cilt ve göz iritasyonudur. Şampuan, yüz temizleyici, duş jeli gibi köpüren ürünlerde bulunur. Hassas ciltlerde tahrişe yol açar.

Petrolatum

Petrolatum, kozmetikte yaygın olarak kullanılan zehirli bir maddedir. Ana maddesi petrol jeli yani vazelindir. Dudak merhemleri ve çoğu bebek bakım ürünlerinin içinde bulunur. Bu maddenin bulunduğu ürünler, erken yaşlanmaya, hücrelerin bozulmasına neden olur ve hücre gelişimini önler. Cildi tamamen kapladığı için, ciltteki gözenekleri tıkar. Egzama, kaşıntı hatta cilt kanseri gibi sorunlara yol açar. Hormonal aktiviteleri olumsuz etkiler.

Parfüm

Ürünlere hoş koku veren parfümler, özellikle nemlendirici ve şampuanlarda kullanılır. Bir üründe kullanılan parfüm doğal içeriğe sahip değilse, alerjik reaksiyonlara ve solunum problemlerine yol açabilir. Bu nedenle, hassas ciltler kesinlikle parfümlü ürünlerden uzak durmalıdır.

Ftalat

Ftalat maddesi, ürünlerdeki plastik içeriğini yumuşatmak için kullanılır. Özellikle oje, parfüm, losyon ve saç spreylerinden kullanılan ftalatın, meme kanseri riskini artırdığı ve ergenlik çağındaki kadınlarda göğüs gelişimine zarar verdiği gözlemlenmiştir. Ftalat maddesinden korunmak için ürünlerin içerik kısmına dikkat etmelisiniz.

Alüminyum

Alüminyum, özellikle sinirler üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Uzun süre alüminyum içeren ürünler kullanıldığı takdirde, bunama, Parkinson gibi beyin ve sinir hastalığına yakalanma riskini artar. Alüminyum, ter önleyici ilaçlar, deodorantlar, losyonlar, güneş kremleri ve şampuanlarda tercih edilen zararlı maddelerdendir.