Kozmetik ve makyaj ürünlerinin hem kişisel bakımımızı sağlamak hem de güzelliğimizi korumak için hayatımızın vazgeçilmez zevklerinden biri olduğu bir gerçek.

Peki ama, şampuan, yüz kremi, bakım kremi, vücut losyonu, makyaj malzemesi derken bu ürünlere ne kadar çok para harcadığımızın farkında mıyız?

Kozmetik, makyaj ve kişisel bakım sektörü tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla büyümeye devam ediyor. Dünya ekonomisinde hacmi 500 milyar doları bulan kozmetik sektörünün Türkiye’de de 2020 yılına kadar 13 milyar TL’yi geçmesi bekleniyor. Türkiye’de kadınların kozmetiğe ayırdığı aylık ortalama bütçe yaklaşık 100 TL olduğu tahmin ediliyor. Bir ailenin genel kozmetik ve kişisel bakım harcamaları göz önünde bulundurulduğunda bu rakamların daha yüksek olduğunu görüyoruz.

Hayatımızın vazgeçilmez birer parçası olan kozmetik ve makyaj ürünlerini kullanırken ya da satın alırken küçük ipuçlarına dikkat ederek tasarruf etmek aslında hiç zor değil. Peki, nedir bu ipuçları?

İhtiyaçlarınızı ve kullandığınız ürünleri gözden geçirin.

Yapmanız gereken ilk şey temel kozmetik ve makyaj ihtiyaçlarınızı belirleyip, asla vazgeçemeyeceğiniz ürünlere karar vermek olmalı. Örneğin güneş kremi, şampuan, fondöten gibi. Temel ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra elinizde aynı işlevi gören birden fazla ürün olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Örneğin birbirinden herhangi bir farkı olmayan iki farklı fondöteniniz varsa bunlardan birinden vazgeçebilirsiniz. Pazarlama çılgınlığına ve ürün vaatlerine aldanıp para harcamak hepimizin sık sık düştüğü bir tuzak olsa da ihtiyaçlarınızı tanımak uzun vadede tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Kullandığınız ürünlerin daha ucuz alternatiflerini bulun.

Sevdiğiniz ürünlerden vazgeçmenin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Ancak 60 TL’ye aldığınız bir ürünün 30 TL’lik bir muadili varsa neden daha fazla para veresiniz ki? “Bir ürün ne kadar pahalıysa o kadar kalitelidir.” algısı ne yazık ki kozmetik alışverişinde düşebileceğiniz en büyük tuzaklardan biri. Kozmetik ve makyaj sektörü büyümeye devam ettikçe büyük ve pahalı markalara alternatif olabilecek daha uygun fiyatlı ve kaliteli kozmetik markalarının sayısı da artıyor. Satın aldığınız pahalı kozmetik markalarının ürünlerine daha ucuz alternatifler bulmak için alışveriş yaptığınız mağazaların uzmanlarından destek alabilir ya da internette kısa bir araştırma yapabilirsiniz. Emin olun, rujdan nemlendiriciye, güneş kreminden fondötene daha ucuz ve kaliteli alternatifler bulmanız mümkün.

Kozmetik ve makyaj ürünlerini kullanırken bunlara dikkat edin.

Her ürün için tavsiye edilen bir kullanım miktarı ve süresi vardır. Örneğin yüzünüz için kullandığınız bir nemlendiriciyi lüzumsuz yere fazla kullanmak yerine tavsiye edilen kullanım miktarını öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde, maskara gibi makyaj ürünlerinin hijyen ve sağlık sebepleriyle en az iki ayda bir değiştirilmesi gerekmektedir. İki ayda tamamını bitiremeyeceğiniz bir ürüne çok para vermektense, bu süre için size yeterli olacak daha küçük boyutta ya da daha uygun fiyatlı bir ürün alabilirsiniz. Böylece makyaj malzemenizin yarısını çöpe atmamış olursunuz.

Makyaj malzemelerinizi kullanırken dikkat etmeniz gereken bir başka nokta da kullandığınız makyaj fırçaları. Makyaj yaparken kullandığınız ürüne uygun, kaliteli makyaj fırçaları kullanırsanız hem makyajınızın daha profesyonel görünmesini sağlarsınız hem de daha az malzeme kullanarak tasarruf edersiniz. Fırçaların yanı sıra, kullandığınız bazlar ve primerlar da uyguladığınız makyaj malzemelerinden daha çok verim almanızı sağlayacaktır. Örneğin, çok pahalı olmayan bir göz farını kaliteli bir primer ya da baz üzerine uyguladığınızda daha az far sürerek daha uzun süre dayanan bir göz makyajı elde edebilirsiniz.

Online mağazaları takip edin.

Özellikle insanların yoğun şekilde alışveriş yapmaya yatkın oldukları özel günlerde online mağazalar, potansiyel müşterilerinin ilgisini çekebilmek için hediye çeki ve indirim kuponlarıyla desteklenen özel kampanyalar yapıyorlar. Aynı şekilde yine birçok mağaza yeni müşteriler edinebilmek için ilk alışverişlerde geçerli indirim kodları paylaşıyor. Alışverişinizi internet üzerinden yapacaksanız daha az ödeme yapmanızı sağlayacak bu fırsatları araştırmaktan geri kalmayın.

Butikler üzerinden satış yapan mağazalar ise günlük olarak yararlanabileceğiniz en önemli fırsat kaynaklarından birisi. Diğer mağazalara göre tedarik ve gönderim süreleri biraz uzun olsa da fiyatlar açısından değerlendirildiğinde daha avantajlı bir seçenek. Trendyol, Morhipo, Lidyana ve Boyner gibi mağazalar kozmetik ürün açısından oldukça zenginler. Ayrıca butikteki indirimlere ek olarak mağaza genelinde geçerli olan indirim kodu ya da para- puan iadeleri sayesinde dolaylı da olsa daha az ödeme yapmanız gayet mümkün. Bunların örneklerini ve kuponların nasıl kullanıldığını ve hatta güncel butikleri Once Coupon A Time üzerinden kolaylıkla inceleyebilirsiniz. Daha önce indirim kuponu kullanmadıysanız örnek olarak Trendyol’un Sonbahar-Kış sezonuna özel indirim kodu kampanyalarına göz atıp bu konuda bilgi alabilirsiniz. 

İndirim kataloglarını inceleyin.

Rosmann, Gratis ve Watsons gibi kozmetik ürün satan mağazalar haftalık olarak belirli ürünlerde indirimler yapıyorlar. İhtiyaç duyduğunuz makyaj malzemesinin ya da bakım ürününün fiyatında bir değişiklik olup olmadığını indirim kataloglarını inceleyerek öğrenebilirsiniz. Bunu yapmak için şubeye gitmenize de gerek yok. Tüm broşürlere internet üzerinden erişebilirsiniz.

Kendi cilt bakım ürünlerinizi kendiniz hazırlayın.

Eğer kullandığınız yüz ve saç bakım ürünlerinde zaten doğallıktan yanaysanız ihtiyaç duyduğunuz bakım ürünlerini kendiniz hazırlayabilirsiniz. Örneğin, pahalı bir saç bakım serumu satın almak yerine hindistan cevizi yapı ya da argan yağı kullanabilirsiniz. Vücut losyonu olarak da kullanabileceğiniz hindistan cevizi yağını makyaj temizlemek için, dudaklarınızı ve ellerini nemlendirmek için de kullanabilirsiniz. Yaşlanma karşıtı özelliği bulunan yağları ve doğal ürünleri kullanarak kendinize bakım kremleri ve maskeler hazırlayabilirsiniz. Örneğin avokado yağı, E vitamini yağı gibi yaşlanma karşıtı özelliği bulunan yağları kullanarak kendi göz altı kreminizi hazırlayabilirsiniz. İnternette ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir araştırma yaparak size ve cildinize uygun doğal tarifler bularak tasarruf edebilirsiniz.