Kot pantolonların çekmemesi veya kendini salmaması için yıkama konusunda bir takım bilgiler aktaracağız. Çamaşır makinesinde kot pantolonları yıkarken dikkat edilmesi gereken bir takım konular var. Ayrıca bilinmesi gereken öncelikli husus pantolonun yapısına göre yıkama suyunun ısısını doğru ayarlamaktır.

kot-pantolon-yikama

Günlük hayatta kıyafet seçimlerinde çoğu zaman yer verdiğimiz giysilerden biri olan jean yada kot pantolonlar sıkça kullandığımız ve kolay kolay yıpranmayan yapısı ile uzun zaman dolabımızda yer verdiğimiz pantolonlar arasında. Kot pantolon seçiminde dikkat edilmesi gereken bir kaç püf nokta mevcut. Öncelikle bel ve boy açısından vücudunuza tam oturmalı ve çok sert bir dokuda olmamalı. Böylece günlük kombin yaparken çok daha rahat olabilirsiniz.

Kot pantolonların temizliği nasıl yapılmalı?

  • Kotları makinede yıkayabilirsiniz. Ancak giyim sıklığına göre yıkanma sayısını ayarlamalısınız. Örneğin haftada bir.
  • Kot pantolonların uzun ömürlü olması ve renklerini koruması amaçlı pantolonları ters çevirip yıkayabilirsiniz.
  • Kot pantolonları soğuk suyla içerisinde ağartıcı olmayan deterjanlar kullanarak elinizde de yıkayabilirsiniz. Hassas ciltler için eldiven takmayı unutmayın. 15-30 dakika pantolonu suda bırakın. Arından durulayın. İyice yıkandığından emin olmak istiyorsanız bu adımları birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.
  • Elinizde yıkadıktan sonra ıslak pantolonu elinizde sıkarak suyunu akıtmayın. Bunun yerine pantolunu rulo haline getirin, ve üzerine bastırarak suyunu çıkarın. Ardından sererek ya da asarak kurutun.
  • Kot pantolonlarınızı yüksek ısılarda kurutmaktan kaçınmalısınız.