California Cevizi
California Cevizi

Bebeğinizin kordon kanı sizi iyileştirebilir!

kordon-kani-saklamak

Bebeğinizin kordon kanını saklamanın tüm ailenizin sağlığı için son derece gerekli olduğunu biliyor musunuz? Lösemi, lenfoma, talasemi gibi ciddi hastalıkların tedavi şansını artırmak için kordon kanı saklamak, geleceğiniz için yapacağınız en değerli yatırımlardan biri olabilir. “Yüksek Topuklar” ekibi olarak, Yaşam Kordon Kanı Bankası Genel Müdürü Füsun Öner Soytaş ile görüştük ve kordon kanı saklama ile ilgili verdiği detaylı bilgileri sizlere ulaştırıyoruz.

Kordon kanının saklanmasının birçok avantajı ve amacı vardır. Bunlardan ilki ise, bebeğin gelecekte başına gelebilecek herhangi bir hastalıkta, doku uyumu olan kök hücreleri bulmak için yıllarca aramak yerine, kendi kordon kanı ile tedavinin sağlanmasıdır.

Diğer bir önemi ise, bebeğin kardeşlerinde ya da doku uyumu olduğu sürece birinci derece akrabalarında meydana gelebilecek ciddi sağlık sorunlarının tedavisini sağlamaktır. Lösemi, lenfoma, talasemi gibi kan hastalıklarının tedavisinde kök hücreler kullanılarak nakil işlemi gerçekleştirilir. Ancak doku uyumu olan bir kök hücre vericinin bulunması kolay değildir. Bu hastalıklara sahip kişilerin yaklaşık olarak %70’inde uygun kemik iliği bulunamaz. Ancak göbek kordonundan elde edilen bu kök hücreler, şayet muhafaza edilmiş ise, kişinin ya da kardeşlerinin tedavisi için büyük bir şanstır.

Kordon kanı kök hücreleri ile günümüzde 80’e yakın ciddi hastalık tedavi edilebilmektedir.

Kordon kanı kök hücreleri ile hangi hastalıklar tedavi edilebilir ?

  • Kemik İliği Kanseri,
  • Talasemi,
  • Merkezi Sinir Sistemi Hastalıkları,
  • Felç tedavisi
  • Tip 1 Diabet,
  • Kalp yetmezliği,
  • İşitme kaybı tedavisi bunlardan sadece bir kaçıdır.

Kordon Kanı Nasıl Saklanır?

Göbek kordonu, anne ve bebek arasındaki oksijen ve besin alışverişinin yapılmasına yardımcı olur. Bebek dünyaya geldikten sonra göbek kordonu kesilir ve göbek bağı içinde kalan bu kan özel bir torbaya toplanır. İşte bebeğin göbek kordonu içinde bulunan kana kordon kanı denir. Özel kordon kanı bankaları, göbek kordonu içerisinde kalan bu kanın özel yöntemlerle, -196 derecede senelerce muhafaza edilmesini sağlamaktadırlar.

Kordon kanının en önemli özelliği kök hücre açısından oldukça zengin olmasıdır. Kök hücreler ise, insan vücudunda farklı hücrelere dönüşebilen temel hücrelerdir. Kök hücrelerin çoğalma ve farklılaşma yeteneği yaşla beraber azalır, yeni doğan bir bebeğin kök hücreleri çok büyük bir potansiyele sahiptir.

erkek-bebek-isimleri-b-harfi

Kordon kanı nasıl saklanır?

Bebek dünyaya geldikten sonra ilk olarak göbek kordonu klemplenir ve kordon kanı içinde pıhtılaşmayı önleyen madde bulunan bir torbaya toplanır . Bu aşamada anneye ya da bebeğe herhangi bi cerrahi işlem yapılmaz. Kordon kanı alım işlemi, bebek ve anneye herhangi bir zarar vermez. Toplanmış olan kan 48 saat içerisinde laboratuvara yollanır. Bu aşamada da kök hücreler özel yöntemlerle ayrıştırılır ve dondurulur. Kök hücreler, azot tanklarında -196 derecede dondurularak muhafaza edilir.

Kordon kanı kaç yıl saklanır?

Kordon kanı ailenin isteğine bağlı olarak uzun yıllar saklanabilir. 2011 yılında yapılmış çalışma, -196 derecede saklanan kordon kanı kök hücrelerinin 24 yıl boyunca canlılığını koruduğunu göstermiştir. Bununla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nde özel kordon kanı bankaları, ailelere ömür boyu saklama seçeneği sunmaktadırlar.

Kimler kordon kanı bankacılığına başvurmalıdır?

Geçmişinde kan hastalıkları, kanser, şeker hastalığı gibi sorunlar olan kişilerin kordon kanını saklatması özellikle önerilmektedir. Diğer taraftan eğer ailelerin bütçeleri de buna elveriyorsa, aileler bebeklerinin kordon kanlarını saklayarak, gelecekte karşılaşabilecekleri hastalıklara karşı aile fertlerini koruma altına almış olacaklardır.

Kaynak: http://www.kordonkanibankasi.com/

Yorum Yapın

vestel