Kolesterole iyi gelen besinler nelerdir?

Yiyeceklerdeki doymuş yağ kolesterol seviyesini artırır. Bu nedenle, yüksek kolesterolü düşürmek için beslenme çok önemlidir. Birçok hastalığa sebep olan yüksek kolesterolün belirtilerini ve kolesterole iyi gelen besinleri sizler için araştırdık. Özel haberimizi hemen okumaya başlayın.

Yüksek kolesterolün belirtileri nelerdir?

Hayvansal besinlerde daha çok bulunan kolesterolü dengeleyebilmek için sağlıklı beslenme ve spor gereklidir. Doymuş yağlar, trans yağ ve kolesterol içeren yiyecekler yüksek kolesterole yol açar. Yüksek kolesterol, birçok hastalığa sebep olabilir. Özellikle, kalp ve damar hastalıkları riskini artırır. Yüksek kolesterolün belirtileri ise şunlardır:

 • Baş ağrısı ve ağırlık hissi
 • Göz altı morlukları
 • Görmede bulanıklık
 • Baş dönmesi
 • Ağızda acı tat
 • Uykusuzluk
 • Sol kolda ve kalp üzerinde ağrı
 • Stres, yorgunluk

Yüksek kolesterolü düşürmek için besinlerden faydalanabilirsiniz. Sağlıklı beslenme düzeni oluşturarak ve spor yaparak kolesterolü dengede tutmak mümkündür. İşte kolesterole iyi gelen besinler:

Yulaf ezmesi

Kahvaltılarda daha çok tercih edilen yulaf ezmesi, kolesterolü dengelemeye yardımcı olur. İçerisine lifli meyveler ilave ederek kahvaltılarda yulaf ezmesi tüketebilirsiniz.

Balık

Somon, sardalye, ton balığı gibi balıklarda daha çok bulunan Omega 3 yağ asitleri kalp sağlığı için çok önemlidir. Yüksek kolesterolü dengeler, kan basıncını düzenler ve kanın pıhtılaşmasını önleyerek damar tıkanıklığı riskini azaltır.

Zeytinyağı

Zeytinyağı güçlü bir antioksidandır. Tereyağı, ayçiçek yağı gibi yağlara göre daha doğal ve sağlıklıdır. Kilo vermek istiyorsanız, yemeklerde zeytinyağı kullanırken miktarına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü, sağlıklı olduğu kadar yüksek kalorili bir besindir.

Fındık

Fındık, E vitamini, lif ve doymamış yağlar içerir. Bu sayede, kalp sağlığını korur ve kolesterolü dengede tutmaya yardımcı olur. Günde bir avuçtan fazla olmamak kaydıyla fındık tüketmek kolesterole iyi gelir.

Keten tohumu

Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan keten tohumu, kalbe iyi gelir, yüksek kolesterolü düşürür. Salataya, yoğurda, çorbaya ilave ederek tüketebilirsiniz. Ancak, keten tohumunu uygun şartlarda saklamak gerekir. Aksi takdirde, zararlı hale gelebilir. Mutlaka soğukta muhafaza etmelisiniz. Sıcakta beklediği zaman kansere sebep olan zararlı maddeler üremeye başlayabilir.

Avokado

Omega 3, antioksidan, vitamin ve mineral bakımından zengin olan avokado, yüksek kolesterolü düşürür. İyi kolesterolü artırmaya yardımcı olur.

Ceviz

Ceviz, kolesterole iyi gelen besinlerden biridir. Aynı zamanda, kan akışını rahatlatır, kalp ve damar sağlığını korur. Yapılan araştırmalar, düzenli olarak ceviz tüketenlerde kalp krizi riskinin azaldığını ortaya koymuştur. Her gün bir avuç ceviz tüketerek kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Lahana

Lahana, şifa kaynağı bir besindir. Besin değerini kaybetmeden piştiği takdirde, birçok hastalığa iyi gelir. Kandaki kolesterolün yükselmesini önler. Kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olur.

Yüksek kolesterolü düşürmek için öneriler

 • Düzenli olarak egzersiz yapmak, kötü kolesterolün iyi kolesterole çevrilmesine yardımcı olur. Damar tıkanıklığını önler ve kalp sağlığını korur. Haftada en az 4 gün, minimum 30 dakika egzersiz yapmak gerekir.
 • Lifli besinler, kandaki kolesterolü dengeler. Bu nedenle, kuru baklagilleri, lifli meyve ve sebzeleri mutfağınızdan eksik etmemelisiniz.
 • Sigara, iyi kolesterolü düşürür ve damar tıkanıklığı riskini arttırır. İyi kolesterolün düşmesi, damarlarda meydana gelen birikimlerin temizlenmesine ve vücuttan atılmasını engel olur. Bu nedenle, sağlıklı bir yaşam için sigaradan kurtulmalısınız.
 • Son olarak, margarin, sosis, salam, jambon, kızartma, tavuğun derisi gibi zararlı besinleri tüketmekten kaçınmalısınız.

Yüksek kolesterolün belirtilerini ve kolesterole iyi gelen besinler öğrendiniz. Sağlıklı beslenme alışkanlığı edinerek ve düzenli doktor kontrolünden geçerek, kolesterolden ve kolesterole bağlı hastalıklara yakalanma riskinden kurtulabilirsiniz.

vestel