Birçok insanın vazgeçemediği kolanın vücuda korkunç zararları olduğunu biliyor muydunuz? İşte kolayı bırakmak için harika nedenler… Eğer vücudunuzu ve kendinizi seviyorsanız, bu haberi okuduktan sonra bir daha asla kola içmeyin! Kola içmek aklınıza geldiğinde bol su, meyve ve bitki çayları, taze sıkılmış sebze ve meyve suları için…

Kolanın içeriğinde yüksek oranda şeker, kafein, boya maddeleri, fosforik asit, karbondioksit gibi sağlık için çok zararlı maddeler bulunur. Bu maddelerin vücudunuza neler yaptığını aşağıdan okuyabilirsiniz.

koladaki-seker

Fosforik Asit: Genç kadınlarda, osteoporoz hastalığı riskini artırmaktadır. Yani kemiklerin kolay kırılmasına neden olur.

Kafein: Kafein kullanımı huzursuzluk, sinirlilik, heyecan, uykusuzluk, yüz kızarıklılığı, fazla idrar ve sindirim şikâyetleri gibi rahatsızlıklardır.

Boyar Madde -karamel-: Şekerin 170 dereceye kadar ısıtılması ile elde edilir. Alerjik bünyelere zararlı bir maddedir.

Karbondioksit gazı: Sağlığa zararlı bir gaz olup, yüksek oranda alınması ani ölümlere neden olur.

Karmin: Renklendiricidir. Cochineal adı verilen böceklerden elde edilir.

Yapay tatlandırıcılar: Aspartam E951, Asesülfan E950, Sakarin E954. Bu maddelerin Alzheimer riski oluşturduğu bildirilmektedir. Özellikle aspartamın çocukların zihinsel gelişimlerini olumsuz etkilediği klinik deneylerle ispatlanmıştır.

% 5 Oranında etil alkol: TSE’nin gazozların genel özellikleri adlı tabloda etil alkol bulunabileceği belirtilmiştir. Etil alkolün zararlarını herkesin inkâr etmeyeceği zararlı bir madde.

Şeker: Bir bardağında yaklaşık 32 küp şeker bulunmaktadır.

Bunların dışında kola, vücudunuza şunları yapar:

– Böbreklerden kalsiyum atılımını hızlandırır.
– Diş çürüklerini artırmaktadır.
– Aşırı içilmesi kas hastalıklarına neden olmaktadır.
– Ani olarak kan şekerini yükselttiği için, vücudun yağ depolamasına neden olmaktadır.

1 bardak kola içtiğinizde kanınıza 10 çay kaşığı kadar şeker giriyor. Yani almanız gereken günlük şeker dozunun yaklaşık 100 katı.

sodaİç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, bir bardak kolanın 60 dakikada vücuda verdiği zararı sekiz başlık altında şöyle özetliyor:

İlk 10 dakikada: Kanınıza hemen 10 çay kaşığı kadar şeker girer. Bu normal günlük dozun 100 katı kadardır. Bulantınızın olmamasının nedeni içinde bulunan ‘fosforik asiddir’.

İlk 20 dakikada: Kan şekeriniz aşırı şekilde yükselir. Bunun sonucu pankreasınızda aşırı derecede insülin salgılanır ve kan şekerinin fazlası karaciğerde yağ olarak depolanmaya başlar.

40 dakika içinde: Kafeinin tamamı dolaşıma girmiş olur. Kan basıncı yükselir, karaciğerden daha fazla şeker yapılarak kana geçer ve kan şekeri tekrar yükselir.

45 dakika içinde: Beyinde dopamin yapımı artar, mutluluk hissi başlar (eroinin etkisine benzer bir etki meydana gelir.)

60 dakika içinde: Ani açlık hissi oluşur.

Tekrar kolaya ve tatlılara saldırırsınız.

Bu kısır döngü devam ettiği süre karaciğer ve göbek yağlanması artar, vücudun tüm hücrelerinde leptin ve insülin direnci gelişir.

Şişmanlık hastalığını başlatmıştır ve bütün dejeneratif hastalıkların nedenidir.

 

*Kola, vücudunuzun dışarıya atmak için çabaladığı karbondioksiti bol miktarda içerir. 2001 yılında Delhi Üniversitesinde “kim daha fazla kola içecek” adıyla düzenlenen yarışmada 8 litre kola içen kişi 10 dakika içinde herkesin gözü önünde ölmüştür. Bunun sebebi, karbondioksit zehirlenmesidir.

kahve