Kadınların içi sıkılınca koca mı ister? “Anne saçmalama, ne alakası var?” desem şimdi, konu uzayacak ama benim de hiç koca istediğim falan yok! Asılsız ihbar olur bu! Aldı mı beni bir düşünce, neden koca istemiyorum acaba?

İki koca gördüm, ondan herhalde! Cevap bu kadar basit aslında ama altındaki anlam basit değil. Evliliklerimi bitirirken niye bitirdiğimi düşünmedim. Yıllar sonra anladım ki, ben evliliğe uygun bir kadın değilim. Evet! İtiraf ediyorum! Ben erkek olsam, benim gibi hatunu karı diye almam. Alanın da aklına şaşayım!

Neden mi? Hemen izah edeyim. İlk olarak meslek durumundan. Şimdi ben gece yaşayan ve çalışan bir bayan olarak, sabah işe giden bir adamı, kahvaltısını hazırlayıp, yolcu edemem. Daha önce de edemedim. Adamlar garip garip kendileri giyinip, kapıyı çekip gittiler. Pastane mönüsünden başka yiyecek göremediler. Zaten kahvaltı hazırlamayı da sevmem. Çok kötü uyanırım. Uyandıktan sonra kahvemi içmeden afyonum patlamaz. Eh! Bu da ortalama 1 saat sürer. Sonra kendime bile kahvaltı hazırlamam ki, başkasına hazırlayayım.

Sabah 11’e kadar çocuğunu okula gönderip, evini temizleyip, akşam yemeğini bile pişirip hazırlayan tüm kadınlara da imrenerek bakarım. Benim o saatte kim bilir neremde pireler uçuşuyordur. Çok sefa şeysi bir kadınım. Yazamadım işte siz anlarsınız onu.
Gece çalışan biri olarak sahneden en erken insem insem 12-1 gibi inerim. Eve gelmem 2-3 olur. Bir sigara, kahve, internet derken sabaha karşı esnemeye başlarım. Bu arada bütün gece beni bekleyen Milat’ı (bilmeyenler için, kendisi kedim olur!) sevip, gönlünü alma turu da var. Bu arada gündüz kaçırdığım yabancı dizilerin gece tekrarını da seyredeceğim. Size yazı yazacağım. Çamaşırları makineye atmam lazım. Sahneye çıkmadan kaç saat önce yemek yemişim, açım, karnımı doyuracağım. Sonra eve gelince yapılacak dedikodular, gündemde olan konular var. Uyanıksa Kedi’yle (Pelin) kahve paylaşılacak, ki bu da biraz zaman alıyor tahmin edersiniz. Sonra sabah 4 gibi, İrem günlük burç yorumlarını yayına koymuş ve huzura kavuşmuş olacak, bir de onunla telefon sohbeti yapacağız. Televizyona bakarken, bir yandan da masamın üzerinde dağınık duran puzzle yapılacak. 1 saat yabancı dil çalışılacak. Eh! Sabah oldu zaten. Yatarım, densizin biri sabahın bana göre karganın kahvaltısını etmediği bir saatinde arayıp da uyandırmazsa, öğlene kadar uyuyacağım.

İşe gitmemişsem de değişen bir şey olmaz. Evdeysem, birileri gelecektir. Burçin arar en azından. Kesin bir şeye canı sıkılmıştır. Bu aralar biraz gergin. Yok, neşesi yerindeyse, gelirler oyun oynarız. Kimse gelmeyecekse, okunacak kitaplarım var. Ayrıca yapılacak bir sürü işim var. Üstüne üstlük boş zamanım varsa, boş oturasım var. Gece uyumaya alışık değil ki vücut, hadi bu gece de erken yat diyeyim. Demez mi, deli kadın zaten geç kalktım, nasıl uyuyayım diye? Der! Ayrıca geceleri severim. Gündüz yapılacak resmi daire vs. gibi bir işim yoksa eğer, gündüz uyanık olmanın da benim için anlamı yok.

Şimdi, bu durumu göz önüne alırsak, sabah işe gitmesi gereken koca, bu hayata ne kadar dayanacak? Bir ihtimal aynı benim gibi yaşayan, gece çalışan bir adam bulabilirim. Onda da farklı sorunlar olur. Meslektaşımla evlenmem. Zaten ben manyağım, iki rahatsız aynı evde olmaz. Onun gel-gitleri, psikolojik durumlarıyla uğraşamam. Gece çalışan meslek grubu da kısıtlı. Akli dengesi yerinde insanlar zaten bizim yaptığımız işi yapmıyorlar.

Aslında bunların hepsi bahane. Ben yaşamımı seviyorum. Geceleri seviyorum. Gece yaşamayı daha çok seviyorum. Canımın istediği saatte uyanmayı, istediğim zaman çamaşır yıkamayı, yemek yapmak zorunda olmamayı ve daha bir sürü şeyi. Ama yeni yıla girerken dediğimi de unutmuş değilim. Ben size koca istemiyorum dedim, aşk istemiyorum demedim ki. Bütün söylediklerimi bozacak bir durum olursa, mesela karşıma bir S.A.Y.A ( bknz.eski yazılar) çıkarsa, ayaklarımı yerden keserse, o zaman her şey değişir tabi. Ben de final şarkısı olarak şunu seçerim. “Çocuk da yaparım, kariyer de…..”

Candan Ünal
Yüksek Topuklar Aşk ve İlişkiler Editörü
Candan.unal@yuksektopuklar.net

*Tüm hakları Yüksek Topuklar.net’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.