Kıvırcık saçlı kadınlar, saçlarının bir türlü şekle girmemesinden şikayetçidirler. Peki, sorunun saçta değil de, saç bakım rutininizde olabileceğini hiç düşündünüz mü? ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak kıvırcık saçlar için maske tarifleri sunuyoruz. Bu tarifleri düzenli uyguladığınız takdirde, kıvırcık saçlarınızı özgürce açık bırakıp, dilediğiniz şekle sokabilirsiniz.

Hindistan cevizi maskesi

Bir adet taze Hindistan cevizinin sütünü ve bir limon suyunu kullanarak saçlarınızda mucizeler yaratabilirsiniz. Hindistan cevizi sütü ile yarım bardak taze sıkılmış limon suyunu karıştırmalısınız. Yoğunlaşıp krem kıvamına gelinceye kadar buzdolabında soğumaya bırakmalısınız. Maskeyi saçlarınıza uygulayıp bir saat kadar bekletmelisiniz. Ardından saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi haftada 3 kez tekrarlayabilirsiniz.

Bal maskesi

Severek tüketilen bal, eşsiz lezzetin yanı sıra güzellik unsuru olarak da büyük etkilere sahiptir. Saçlarınızı için, beş yemek kaşığı süt tozuyla bir miktar içme suyunu kalın bir macun oluşturana kadar karıştırmalısınız. Üzerine bir tatlı kaşığı bal ekleyip karıştırmaya devam etmelisiniz. Karışımı saçlarınıza uygulayıp 20 dakika beklettikten sonra saçınızı şampuanlayabilirsiniz. Karışımı istediğiniz sıklıkta uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağı maskesi

Zeytinyağının saçlara olan faydası herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Doğru uygulamalarla maksimum düzeyde verim elde edebilirsiniz. Bir çay fincanı zeytinyağını bir miktar ısıtmalısınız. Daha sonra hafif soğuması için bekleyip; saç kreminizin içine karıştırmalısınız. Karışımı saçınıza uygulayıp yarım saat bekledikten sonra suyla durulamalısınız. Maskeden sonra şampuan kullanmanız gerekmiyor.

Muz maskesi

Bir kase yoğurda, iyice ezilmiş bir adet muzu ekleyip karıştırdıktan sonra saçlarınıza sürmelisiniz. Saçlarınızda yarım saat beklettikten sonra şampuanlayıp, ılık suyla durulamalısınız. Özellikle boyalı saçlar için tavsiye edilen bu maskeyi ayda bir kez uygulayabilirsiniz.

Kıvırcık saçlar için maske tariflerini öğrendiniz. Saç bakımı hakkında diğer yazılarımız:

Kıvırcık saçlara özel modeller

Kıvırcık saçlar için bakım önerileri

Parlak saçlar için doğal yöntemler