Kıvırcık saçlara sahip olanlar, saçlarının hiç şekle girmediğinden ve sürekli uçuş uçuş olduğundan şikayet ederler. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Sorun belki de kıvırcık saçlar değil, saçlara doğru ve ihtiyacı olan bakım yapılmamasıdır. Yüksek Topuklar’ın size önereceği tavsiyeler ile kıvırcık saçlarınızı özgürce açık bırakıp, dilediğiniz şekle sokabilirsiniz.

Saçlarınızı her yıkadığınızda, mutlaka saç kremi kullanmaya özen göstermelisiniz. Özellikle içinde doğal yağlar ve yatıştırıcı maddeler bulunanları tercih edebilirsiniz.

Sprey kıvamında bulunan, banyodan sonra saça sıkılan sıvı bakım ürünleriyle saçlarınızı hem yatıştırabilir hem de parlamasını sağlayabilirsiniz.

Kıvırcık saçların, bol miktarda neme ihtiyacı vardır. Bu nedenle saçlarınızı gün aşırı yıkamamanızı öneririz. Çünkü sürekli yıkanan saç, doğal nem dengesini kaybedebilir ve saçlarla birlikte saç derisi kuruyabilir.

Saçlarınızı taradığınızda bir tüy yumağı gibi görünmesini istemiyorsanız; seyrek dişli taraklarla taramalısınız. Böylece bukleleriniz bozulmaz ve saçlarınızı gereksiz yere kabarmaz.

Saçlarınıza zeytinyağı, jojoba yağı ve emu yağıyla bakım hazırladığınız bakım kürleri uygulayabilirsiniz. Böylece saçlarınıza hem parlar, canlı ve güçlü görünür hem de kabarmaz ve kırılmaların önüne geçer.

Kıvırcık saçları kontrol altına almanın bir diğer yolu da mayonez maskesidir. Saçlarınıza yetecek miktardaki mayonezi, saç dipleriniz haricinde kalan bütün kısımlarına sürün. Yaklaşık 10 dakika bu şekilde bekleyin ve saçlarınızı yıkayın. Başta kötü kokuyormuş gibi düşünebilirsiniz; ancak saçlarınızı besleyip, kabarmasını önlediğini gördüğünüzde çok seveceksiniz.

Saçları yıkadıktan sonra kurutma makinesiyle kurutmak da, kabarmasına neden olabilir. Bunun yerine, saçlarınızın fazla nemliliği gidene kadar havluyla sarabilirsiniz. Sonrasında saçlarınız daha kolay kuruyacaktır.

Bütün bunların dışında, kıvırcık saçlara sahip olduğunuz için saç kesiminize de dikkat etmelisiniz. Bazı modeller, saçlarınızı olduğundan daha kabarık ve müdahale edilmesi zor gibi gösterebilir. Örneğin; kıvırcık saçlarda aralara kat verilmemesi gerekir. Ya da saç çok kısa kestirilmemelidir.

Kıvırcık saçlar için bakım tüyolarını öğrendiniz. Saç bakımı hakkında aşağıdaki yazılarımızı da okuyun:

Boyalı saçları parlatmak için ne yapmalı?

Kıvırcık saçlara özel model önerileri

Kıvırcık saçlar için maske tarifleri