Kıvırcık saçlar, çok havalı ve güzel bir görünüm yaratır. Ancak kıvırcık saçların bakımı oldukça zordur. Kıvırcık saçlara sahipseniz, kabarıklık, şekilsiz bukleler sizi çileden çıkarabilir. İşte bu yüzden sizleri mutlu edecek saç bakım önerileri sunuyoruz. “Yüksek Topuklar” ekibi olarak hazırladığımız kıvırcık saçlara için bakım önerilerini hemen okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kıvırcık saçlar için ipuçları

Kıvırcık saçlara sahip kişilerde, saç derisi diğer saçlara nazaran daha az yağ üretir. Bu nedenle kıvırcık saçlar nemsiz ve daha kuru bir yapıya sahip olurlar. Kıvırcık saçları kuruyken taramak bazen imkansız hale gelir. Taramayı deneseniz bile saçlarınıza zarar verebilir ve kabarık bir görüntüye neden olabilirsiniz. Kıvırcık saçlarınıza bakım yaparken bunun gibi birçok konuda dikkatli olmalısınız. Sizler için hazırladığımız bakım önerileriyle kıvırcık saçlarınıza bakım yapmak artık daha kolay olacaktır.

Her yıkamada şampuan kullanmayın!

Kıvırcık saçların nem oranının diğer saçlara göre daha az olduğunu söylemiştik. Var olan nemi kaybetmemek için her yıkamada şampuan kullanmamaya özen gösterin. Saçları her gün şampuanlamak saç derisinde oluşan yağın dengesini bozar. Her banyoda şampuan kullanmak yerine bazı günler saçlarınızı yalnızca suyla durulayabilirsiniz. Ayrıca, şampuanların içindeki kimyasallar saçlarınızı yıpratır. Bu nedenle bitkisel içerikli şampuanlar tercih edebilirsiniz.

Saç kremi uygularken dikkat edin!

Saç kremini, saçlarınızdaki şampuanı duruladıktan sonra saç diplerine gelmeyecek şekilde uygulayın. Eğer bukleleriniz çok karışmışsa saç kremini durulamadan önce bir fırça yardımıyla saçlarınızı tarayabilirsiniz. Bu işlem duştan sonra saçlarınızın daha iyi görünmesini sağlayacaktır. Son olarak, saçlarınızı sıcak suyla yıkamamaya özen gösterin. Sıcak su saç diplerine zarar verir ve saçlarınızın yıpranmasına neden olur.

Kıvırcık saçlar hangi ürünleri kullanmalı?

Sağlıklı ve parlak saçlar için sülfat, silikon ve paraben içermeyen saç ürünlerini tercih etmelisiniz. Bu maddeler saçı ciddi şekilde yıpratır ve saç parlaklığını yitirir. Kıvırcık saçlara şampuanı eşit miktarda yaymak biraz zordur. Bu nedenle doğru şampuana karar vermeden önce birkaç deneme yapabilirsiniz.

Saç kremi seçerken de saçlarınızı iyi yumuşatan ve saçlarınıza eşit dağılan ürünleri tercih etmelisiniz. En önemli görevi saçları açmak ve yumuşatmak olan saç kremleri ipeksi saçlara kavuşmanızı sağlamalı. Kullandığınız ürünler kepek veya kaşıntı yapmaya başlarsa o ürünleri kullanmayı hemen bırakmalısınız.

Saçlarınızı yıkadıktan sonra besleyici yağlarla saç uçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Böylece kabarık ve elektriklenmiş saçlara sahip olmazsınız. Bakım yağları, özellikle boyalı saçların yıpranmasını ve kırılmasını önleyecektir.

Sıra taramaya gelince biraz strese girebilirsiniz. Saçlarınızı ince ve sık dişli taraklarla taramak yerine daha kalın ve geniş taraklarla tarayın. Böylece karışan saç tellerini daha kolay ayırabilir ve saçlarınızın kabarmasına engel olabilirsiniz.

Kıvırcık saçlara nasıl şekil verilir?

Banyodan sonra kıvırcık saçlarınıza şekil vermek için krem şekillendiricileri tercih edebilirsiniz. Saç şekillendiricileri seçerken de içeriklerine dikkat etmenizde fayda var. Aloe vera içeren ürünler saçlarınıza doğal bakım yapmanızı sağlar.

Kıvırcık saçlarınıza şekil vermenin bir diğer yolu doğru kurutmaktır. Saçlarınızı kuruturken buklelerinizi sıkın ve saçlarınızı üstten kurutmaya çalışın. Böylece daha havalı buklelere sahip olabilirsiniz.

Kıvırcık saçlar için kesim

Kıvırcık saçlarınıza daha kolay şekil vermek için katlı kesimi tercih edebilirsiniz. Katlı kesim sayesinde saçlarınız daha az kabaracaktır. Katlı kesimi ara makasla karıştırmayın! Çünkü, ara makas buklelerinizin cansız ve yıpranmış görünmesine neden olur.

Sizler için derlediğimiz kıvırcık saçlar için bakım önerilerini uygulayarak saçlarınızla harika bir görünüme kavuşabilirsiniz. Tek yapmanız gerekenin, doğru ürünleri ve bakım tekniklerini uygulamak olduğunu unutmayın!

guzellik banner