Kıvırcık saç için bakım önerileri

Kıvırcık saçlara sahip olmak sanıldığı gibi bir şans mı ya da kıvırcık saç sahipleri için herşey dışardan göründüğü kadar güzel mi gidiyor? Evet, çok güzel görünüyorlar ama bu güzel saçların bakımı da bir o kadar zor. Kıvırcık saçların bakımı özel bir uğraş ister. Bu nedenle bazı kıvırcık saç sahipleri bu bakımlarla uğraşmaktansa düzleştirmeyi tercih ediyor. Uzun süreler boyunca yapılan bu işlemle kıvırcık saçlar yıpranıp, işlevini yitirerek düzleşmeye ve dökülmeye başlıyor.  Saçlarınıza bu şekilde zarar vermektense biraz emek sarfederek zaten güzel görünen saçlarınızı çok daha güzel ve bakımlı hale getirebilirsiniz. Kıvırcık saçlar, dalgalı ve düz saçlara nazaran bu tür işlemlerde daha kolay yıpranır. Zaten kıvırcık olan saçı düzleştirmek oldukça zaman alır. Bu yüzden, öncelikle kıvırcık saçlı olduğunuzu kabul etmek ve düzleştirmekle uğraşmamak ilk adımınız olmalıdır.

Peki kıvırcık saça sahip olanlar bakım rutinlerinde nelere dikkat etmeli? İşte sizlere birkaç bakım önerisi;

  • İlk olarak seçtiğiniz şampuana dikkat etmelisiniz. Kendi saç tipinize uygun daha dolgun, belirgin bukleler gibi şampuan tercihleri den yapabilirsiniz. Kıvırcık saçlar için yüzde yüz sülfatsız şampuanlar önerilir. Çünkü efektif bir yıkama ve temizleme özelliğine sahip olan sodyum laurik sülfat, kıvırcık saçlar için çok uygun değildir. Dolayısıyla kıvırcık saç tellerinin daha yıpranmış, kabarık ve kuru görünmesine neden olur.
  • Kıvırcık saçlar diğer saç tiplerine kıyasla daha hassas bir ilgi ister. Bunların başında saçların nemlendirilmesi gelir. Kıvırcık saçlara duş sonrasında dipten uca doğru nemlendirici uygulanmalıdır. Bunu yaparken kıvırcık saçlara özel bakım ürünlerini kullanmayı tercih edebilirsiniz.
  • Saçlarınızı yıkama aşamasında fazla karıştırmamaya dikkat edin. Bu süreçte tarak seçiminize de dikkat etmeniz gerekir. Fırçalar ve ufak aralıklı taraklar yerine kalın uçlu geniş araklı taraklar tercih etmeniz saçlarınızda daha güzel bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Eğer saçınız çok fazla kabarıyor ya da elektrikleniyorsa plastik malzemeli taraklar yerine tahta taraklar tercih edebilirsiniz.
  • Saçlarınıza şekil verirken ıslak olmasına dikkat etmelisiniz. Duştan sonra saçlarınızın nemini havluyla alabilir, saçınıza özel şekillendirici ürünü ellerinize alarak saç tellerinizin arasından geçirebilirsiniz. Böylelikle daha güzel bir görüntü elde edebilirsiniz.
  • Saç uzmanları, ıslak kıvırcık saç ile kuru kıvırcık saçın birbirinden farklı olduğu düşünüyorlar. Kuru hali gerçek görüntünüzü ifade ediyor. Bu nedenle özellikle saç kesimlerinde, ıslak saç yerine kuru saçlarda kesim yapmanız beklenmedik sonuçları ortadan kaldırmanız için yararlı olacaktır.

  • Kıvırcıklarınızı özgür bırakın! Kıvırcık saçlarınızla ne kadar uğraşırsanız, saç telleriniz yıpranmış ve elektriklenmiş bir görünüme sahip olacaktır. Bu durumu ortadan kaldırmak için kıvırcık saçlarınızı normal havluyla kurutmak yerine, mikrofiber saç havluları ile hafifçe kurulayabilirsiniz.
  • Son olarak, yastığınız da kıvırcık saçlarınızın bakımında oldukça önemli bir yere sahiptir. Tercih ettiğiniz kılıf eğer pamukluysa saçlarınızın tüm nemini yok ederek, kırılmalarına ve yıpranmalarına neden olacaktır. Bu nedenle daha sağlıklı bir etki için ipek kumaşlı yastık kılıfları tercih edebilirsiniz. Bir ipucu olarak da yatarken bone kullanmayı deneyebilirsiniz. Bone yardımıyla uyandığınızda karşılaştığınız kabarık ve birbirine girmiş saçlardan kurtulabilirsiniz.

Yorum Yapın

vestel