Temiz Giysiler

Tüm giysilerin ceplerini dikkatle gözden geçirip yıkanacakları ve kuru temizlemeye gidecekleri ayırın. Giysilerdeki içecek, parfüm gibi lekeleri temizlemeden kaldırırsanız, daha sonradan bu lekeleri çıkarmanız çok zor olabilir. Bu tür lekeler ayrıca böcek ve güveler için de ortam yaratır.

Öneri: Giysilerinizi kolalı olarak asla kaldırmayın çünkü kola böcek oluşumunu hızlandıracağı gibi, kumaşın da yıpranmasına sebep olur.

Giysilerinizi Gruplayın

Giysilerinizi ipek, yün, süet, deri ve pamuk, keten, sentetik ipek kumaşlar olmak üzere iki gruba ayırarak işe başlayabilirsiniz.

Öneri: Yünlü ve ipekli kumaşlar özellikle tahtakuruları için tam bir besin kaynağıdır, bu nedenle diğer kumaş türlerinden ayrı saklamanız gerekir.

Doğru Saklama Yöntemi

Yün ve yün esaslı giysileriniz için kanvas ya da müslin kumaş kutular hav sirkülasyonu açısından en doğru seçim. Keten, koton ve sentetik giysileri ayrı kutularda saklamanızı öneriyoruz. Her kutuyu kumaş cinslerine göre etiketleyebilirsiniz. Askıda saklamanız gerekenler için giysi torbaları kullanabilirsiniz. Uzun süre nem ve koku oluşmadan saklamak için özellikle kumaş olanları tercih etmelisiniz. Deri ve süet giysiler için de kumaş torbalar doğru seçim. Plastik torbalarda oluşan nem giysinizde çatlama ve kırılma yapar.

Öneri: Eğer hazırda kumaş torbanız yoksa kullanmadığınız çarşafları da üzerlerine örtebilirsiniz.

Güve Gidericiler

Güve kovucu ilaçların yaydığı koku, yumurtlamalarını ve giysilere yaklaşmalarını engeller. Eğer depolama için ahşap saklama kutuları, sepet veya çekmece kullanıyorsanız içlerine sedir ağacı kokulu oda parfümü asmak ya da ağaç dallarını minik torbalara doldurarak raflara yerleştirmek de çözüm olabilir.

Öneri: Sezon değişikliklerinde dolap içlerini zımparalamayı unutmayın çünkü güve kovucu ilaçlar zaman içinde yüzeylerde oksitlenerek leke yapar.

Kuru ve Nemsiz Depolama

Kumaş, hava ve nem değişimlerinden en çok ve çabuk etkilenen malzemedir. Bu nedenle giysilerinizi garaj, tavan arası ve bodrum katı gibi kolay nem alan, ıslanan ya da kuruyan yerlerde saklamayın. Eğer dolabınızda yeterince yeriniz varsa, bir bölümünü depolama için ayırabilirsiniz. Dilerseniz yatak altına girebilen tekerlekli sandıklar ve çekmecelerde uygun yerlerdir. Ancak en ideal olanı ayrı bir odada, tekerlekli askılarda ve açık raflarda, kutularla saklamaktır.