mutsuz-cift-sinirli

Sevgiliniz ya da eşinizin aşırı kıskanç davranışları karşısında kendinizi çaresiz ve bunalmış mı hissediyorsunuz? Üzülmeyin, en yakın arkadaşınız ‘Yüksek Topuklar’ olarak yanınızdayız ve bu durumla nasıl başa çıkmanız gerektiğini uzmanlara sorduk!

Kıskanç sevgiliyle baş etmenin yollarını öğrenmek için Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Dr. Kemal Sayar, Dr. Mehmet Yavuz’dan uzman görüşlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Önceleri ilişkinin heyecanını körükleyen ve çiftleri birbirine daha da yakınlaştıran bu duygu, psikolojik bir problem haline gelerek, iki tarafında davranışlarını kısıtlıyor ve yaşam kalitesini düşürüyorsa, tehlike çanları çalıyor demektir.

Hepimizin duygusal yapıları farklılık gösterdiği için, olaylar ve ilişkilerde gösterdiğimiz tepkiler farklı oluyor. Sevgiliniz ya da eşiniz ile aranızdaki kıskançlık duvarının temeli kaybetme korkusuna dayanıyor. Kıskanan insan bir anda birden fazla duyguyu yaşadığı için vereceği tepkiler önceden sezilemiyor. Kıskanan kişinin aklından o anda; acı, üzüntü, kızgınlık, suçlama, kendine kızma ve hatta kendini potansiyel tehlike oluşturan kişiyle kıyaslama ve kendine acıma gibi düşünceler geçiyor.

sasiran-kadin-telefon

Kıskanç bir insan ile ilişkisine devam eden kişi, Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ a göre, çok dikkatli ve sevecen davranmalı. Tarhan, kıskançlık duygusunun altına yatan kaybetme korkusuyla başa çıkmanın tek yolunun sevgi olduğunu söylüyor. Sevgi fazlalaştıkça kıskançlık ve güvensizlik gibi negatif duygular azalıyor. Kıskançlık duygusunu abartan ve hastalık boyutuna taşıyan insanlarla yaşamak zorunda olan kadınlardansanız, karşınızdaki insanın sizi günün her saati sıkıştırması ve hesap sormasından bunalmışsınızdır. Tarhan, bu durum karşısında kalan kişinin asla yalan söylememesi ve her şartta dürüst olmasını öneriyor. Aksi halde karşınızdaki kişi en ufak bir dil sürçmesini bile size karşı kullanabilir. Kıskanç kişilerin kavgaya ve şiddete eğilimli olduğunu vurgulayan Tarhan, herhangi bir konuda tartışmayı uzatmamak gerektiğini, kesin ve net cevaplar vermenin sağlıklı olacağını söylüyor.

Psikiyatr Dr. Kemal Sayar ise, ancak olgunlaşmış bir aşkla ilişkideki problemlerin üstesinden gelinebileceğini söylüyor. Ayrıca geçmişte açılan yaraları yeni ilişkide tedavi etmenin mümkün olmayacağını söyleyen Sayar, her ilişkiyi yeni bir sayfa olarak görmeyi ve geçmişi arkamızda bırakmamız gerektiğini de vurguluyor.

Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, kıskanç kişilerin bu durumu atlatması için önerilerde bulunuyor.

  • Kıskançlık yaratan duygular anlaşılmalı, bu duygunun hayatın hangi döneminde oluştuğu keşfedilmeli.
  • Kıskançlıkla beraber gelen olumsuz duyguların ne olduğu tespit edilmeli ve bu duyguların yol açtığı otomatik düşünceler fark edilmeli.
  • Kıskanç olan kişi geçmişte yaşadığı kötü olayları geride bırakmalı.
  • Zevk alacağı hobilere ve aktivitelere katılmalı.
  • Olumlu düşünüp şüphecilikten uzak durmalı.
  • İlişkide hoşlanmadığı şeyleri muhakkak açık bir dille anlatmalı.
  • Kıskanç kişinin tüm bunları sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi için mutlaka profesyonel bir yardım alması gerekiyor.

erkekler