Kış aylarında cildinize ve vücudunuza nasıl dikkat ediyorsanız, saçlara da aynı dikkati göstermelisiniz. Çünkü saçlar kış aylarında artan soğukla birlikte ağırlaşır ve yıpranır. Kışın ortaya çıkan bazı alışkanlıklar saçlarınıza zarar verebilir. En yakın arkadaşınız “Yüksek Topuklar” olarak sizlere, kışın saç bakımı hakkında bilgiler sunuyoruz.

 

Kışın saç bakımı nasıl olmalı?

Kış mevsimine girilen günlerde, mevsim değişikliği ve artan soğuklar nedeniyle saçlar yıpranır. Yağlı saçlara sahip kişilerin saçlarındaki yağ oranı daha da artar. Kuru saçlar ise daha da kuruyarak dökülmeye başlar. Yazın sıcak havalarda saçlarınızı kurutma ihtiyacı hissetmezsiniz. Ancak havalar soğudukça saçları kurutmadan dışarı çıkmak pek mümkün olmaz. Tüm bu koşulların saçlarınıza zarar vermesini önlemek için kışın saç bakımı hakkında önerilerimizi okumaya başlayabilirsiniz.

Saçlarınızın nemini koruyun!

Soğuk hava ve rüzgarla birlikte havadaki nem azalır. Bu da saçlarınızın ve saç diplerinizin kurumasına neden olur. Saç diplerinizi soğuktan korumak için şapka ve bere kullanabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta kullanacağınız şapka veya berenin çok sıkı olmamasıdır. Aksi takdirde saç dipleriniz hava almaz ve saçlarınız zayıflayarak dökülmeye başlar.

Saçlarınızı sıcaktan koruyun!

Soğukların artmasıyla birlikte sıcak duşlar da artırıyor. Sıcak suyla alınan duşlar saçı ve saç derisini kurutarak dökülmelere neden olur. Ayrıca çoğu kişi kışın duştan sonra ıslak saçlarla durmaktan hoşlanmıyor ve saçlarını kurutmak için föne başvuruyor. Fön makinasından çıkan sıcak hava da saç diplerini kurutarak dökülmelere yol açıyor ve saçları yıpratıyor. Çok sık saçınızı yıkamaktan kaçının. Son olarak saçlarınızı her gün yıkamak yerine haftada 2-3 kere yıkamak saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlar.

Saçlarınızı doğal yağlarla besleyin!

Soğuk havalar saçları nemsiz bırakır ve tel tel bir görünüm ortaya çıkar. Saçlarınıza nemi geri kazandırmak için ve parlak saçlara kavuşmak için badem yağı, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı gibi bitkisel yağlarla haftada 1-2 kez bakım yapabilirsiniz. Özellikle saç uçları daha çok kurur ve kırılır. Kırılmaları önlemek için saçlarınızın uçlarına maske uygulayabilirsiniz.

Her banyoda şampuan uygulamayın!

Saçlara çok fazla şampuan uygulamak saçı besleyen yağı yok ederek kuruluğa ve kepek sorunlarına yol açar. Her banyoda şampuan uygulamak yerine bazı zamanlar yalnızca suyla saçlarınızı durulayın. Ayrıca saç tipinize uygun bir saç kremini saç uçlarınıza uygulayarak daha yumuşak ve kolay taranan saçlara sahip olabilirsiniz.

Doğal saç ürünlerini tercih edin!

Soğuktan yıpranan saçlarınıza kimyasal işlemler uygulamak saçlarınızı daha çok yıpratır. Saç bakım ürünlerinizi veya saç boyanızı seçerken içeriklerine dikkatli bakın. Sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız bitkisel içerikli ürünler kullanmaya özen gösterin.

Kışın saç bakımıyla ilgili nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrendiniz. Soğuk nedeniyle artan sedef, egzama gibi rahatsızlıklarınız varsa veya ciddi dökülme problemleri yaşıyorsanız bir dermatoloğa görünmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca evde elma sirkesi kullanarak saçlarınıza bakım yapabilir, saç derinizde oluşan problemleri azaltabilirsiniz.

Elma sirkesiyle saçlarınızı güzelleştirin! Saçınız için elma sirkesinin faydalarını öğrenmek için hemen tıklayın!