Kışın hasta olmamak için ne yapmalıyız?

Havalar soğumaya başladı. Sağlıklı bir kış geçirmek için öncelikle doğru beslenme ve sağlıklı alışkanlıklar büyük önem taşıyor. Peki, kışın hasta olmamak için ne yapmalıyız? ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak sizlere sunduğumuz önerilerle sonbahar ve kış mevsimini sağlıkla geçirebilirsiniz.

Mevsimine göre beslenin!

Her şeyi mevsiminde tüketmeye özen gösterin. Organik ve yerel pazarları ziyaret edin. Birbirinden renkli sebzeler, içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde hastalıklara karşı koruma sağlar.

TIKLA OKU: Renklerine göre besinlerin faydaları

Aşı yaptırın!

Grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklardan korunmak için aşı yaptırın. Hastalık kapıya dayanmadan önce yaptıracağınız aşı sayesinde kışı sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz.

Her gün yoğurt yiyin!

Yoğurt, mucizevi faydalara sahip besinlerden biri. İçeriğindeki kalsiyum sayesinde kemik erimesini önler. Yüksek tansiyon riskini azaltır, kabızlığa iyi gelir, vajinal akıntı ve enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olur.

TIKLA OKU: Kadınlar neden her gün yoğurt yemeli?

Abur cubur tüketiminden kaçının!

Abur cuburlar, sağlık açısından oldukça zararlı. Sağlıklı bir bedene sahip olmak için, abur cubur tüketiminden kaçınmalısınız. Abur cubur tüketmekten kendinizi alamıyorsanız, onun yerine sakız çiğnemeyi, dişlerinizi fırçalamayı, su veya bitki çayı içmeyi deneyin. Mutfağınıza sokacağınız paketli gıdaları satın almadan önce mutlaka inceleyin ve iyi düşünün.

Cildinizi ihmal etmeyin!

Soğuk havalar ve rüzgar cildi yıpratıyor, dudakların çatlamasına neden oluyor. Bu nedenle, kışın cildinize ekstra bakım yapmaya özen gösterin. Kuru bir cilde sahipseniz, yoğun bir nemlendirici kullanmanız gerekecektir. Cildiniz yağlıysa, yağlı ciltler için nemlendirici önerilerimize göz atabilirsiniz. Önemli olan, cildinizdeki gözenekleri tıkamayacak ürünler tercih etmektir.

Banyoda fazla kalmayın!

Kış aylarında sıcak bir banyo rahatlamanıza ve kas ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Ancak, sıcak su cildinizdeki nemini de alıp götürür. En doğrusu, banyo zamanınızı kısaltın ve sıcak su yerine ılık suyla banyo yapmaya özen gösterin.

Güneş koruyucusuz çıkmayın!

Güneş koruyucu kremler, yazın olduğu gibi kışın da cilt için gereklidir. Güneşin kırışıklık ve leke oluşumu, cilt kanseri gibi zararlı etkilerinden korunmak için kışın da güneş kremi sürmeden dışarı çıkmayın.

Kışın hasta olmamak için ne yapmalı, öğrendiniz.

Yorum Yapın