Kış hastalıklarından korunmanın yolları

Havalar sanki bir günde soğumuş gibi, dün şort giyiyorduk, bugün kazak! Doğanın dengesini bozan insanoğlu, şimdi erken gelen kışın etkileriyle mücadele etmek zorunda kalıyor. Ancak siz merak etmeyin çünkü tavsiyelerimize uyarsanız, bu kış hasta olmayacaksınız! Sizler için, kışın hastalıklardan korunma yollarını yazdık.

Kış denilince akla, her sene şekil değiştirip karşımıza çıkan grip mikrobu geliyor. Ayrıca pek çok diğer hastalık da, kışın gelmesiyle vücudumuzda kendine konaklayacak yer arıyor. Vücut kış geldiğinde, ortam şartlarına ayak uydurmaya çalışır ve daha fazla enerji harcayarak, kendini güvenceye almaya başlar. Ancak bağışıklık sistemini bu arada güçlendiremezseniz, daha kışın ilk günlerinden üşütüp yatağa düşmeniz çok kolay olacaktır. Elbette aşı gibi koruyucu dış takviyeler bize güç kazandırır ancak bizim içeriden de doğru şekilde vücudumuzu güçlendirmemiz gerekir.

Dengeli beslenme, sağlıklı yaşam planı gibi dengeler, metabolizmanın sağlıklı beslenmesi için büyük önem taşır. Bunun yanı sıra neler yapmanız gerektiğine birlikte göz atalım!

Bitki çaylarından gelen sihir!

Bitkiler yüzyıllardır bir sağlık yardımcı olmuştur. Günümüz şartlarına bunun önemi daha çok anlaşılmaya başlandı. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarayan bitkiler arasında neler var? Ekinezya, ıhlamur, adaçayı ve yeşil çay ilk sırayı alıyor. Peki, bu bitkiler bize nasıl destek oluyor? Bağışıklık hücrelerini aktive ederek, virüslerle savaşmayı sağlıyor. Ayrıca bir not daha ekleyelim, adaçayının iltihap giderici özelliği var. Ihlamur ise, solunum yollarında rahatlatıcı etkiye sahip. Eğer bağışıklık sistemine dost olan bu bitkileri sık sık tüketirseniz, soğuk algınlığı gibi hastalıkları hem çok hafif atlatırsınız, hem vücudunuz güçlü kalır.

Gribe iyi gelen bitki çaylarını öğrenmek için BURAYA TIKLAYIN!

Nemli ortamın önemi!

Virüsler ve bakteriler, kapalı alanlarda oluşan kuruma sayesinde, burun ve boğaz bölgesine kendilerine rahatlıkla yuva buluyorlar. Oysa siz burun ve boğaz bölgesini nemli ve temiz tuttuğunuz sürece, bakterilerin yaşam alanı bulması zor. Özellikle kapalı alanlarda ısıtma yüzünden oluşan kurumayı nem dengesiyle çözümleyin. Ayrıca burun ve boğaz bölgesini nemli tutmayı ihmal etmeyin. Bunun için tuzlu su en iyi yardımcınız olacaktır.

Stresin hastalıkla ne alakası var?

Vücudunuz ve psikolojiniz, birbiriyle ilişkili bir mekanizmadır. Eğer psikolojiniz bozuksa, vücudunuzun direnci de düşer. Ancak günlük hayatın yoğunluğu içinde bunu nasıl düzenleyebilirsiniz? Kendinize gün içinde “nasılsın?” diye sorun. Eğer cevabınız “harikayım” değilse, hemen mola verin. Bunlar rahatlamak için verilen kısa molalar olsun. Birkaç dakika boyunca kendinizi rahatlatın. Nefes egzersizleri yapın. Mümkünse temiz havada kısa bir yürüyüşe çıkın. Bir saat açık havada dolaşmanızın, düşünceleriniz üzerinde etkili olduğunu biliyor musunuz? Kendinize mutlaka gevşeme anları yaratın.

Stresle başa çıkmanın yollarını öğrenmek için BURAYA TIKLAYIN!

Vitamin alın!

Vücut tek başına vitamin üretemez ve dışarıdan destek almak ihtiyacı duyar. En önemlileri A ve C vitaminleridir. Bu vitaminler neler bulunur? Yumurta, süt, balık, yeşil sebze, meyve, kayısı, ıspanak, sarı ve turuncu sebzelerin tümü, önemli vitamin kaynaklarıdır. A vitamini vücudu enfeksiyonlara karşı korur. C vitamini, vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Yeşilbiber, maydanoz, karnabahar, roka, portakal, kivi, limon, mandalina, kuşburnu gibi C vitamini yüksek besinler tüketin.

C vitamini içeren besinleri öğrenmek için BURAYA TIKLAYIN!

Su her derde deva!

Suyun vücut için yararlarını herhalde artık hepiniz biliyorsunuz. Ancak önemini anlamak için şu örneği verebiliriz…Vücudunuzda %2’lik bir su kaybı yaşansa, bu size baş ağrısı, boğaz ve burunda kuruma, ateşlenme gibi etkiler olarak geri döner. Buradan yola çıkarak hiç unutmamamız gereken bir detay, hangi mevsimde olursanız olun, su içmek vücudunuz için çok ama çok önemlidir. Ayrıca banyo yapmak da bağışıklık sistemini güçlendirir. Sıcak ve soğuk su kürleri uygulayabilirsiniz. Suyu vücudunuza değdirmeye sağ bacağınızla başlayın ve kalbe doğru yukarı çıkın. Banyodan sonra bir süre dinlenin.

Hareket edin!

Vücudunuzun mutluluk hormonu üretmesi için, hareket etmeniz büyük önem taşıyor. Endorfinin bağışıklık sistemi içinde büyük yeri var. Düzenli hareket eden kişilerde enfeksiyona bağlı hastalıklar daha az görülüyor. En ideali elbette açık havada yapılan sporlar ancak ev ve spor salonunda da yapılan spor hareketleri büyük önem taşıyor.

Kışın hastalıklardan korunma yollarını öğrendiniz. Aşağıdaki konu başlıkları da ilginizi çekebilir:

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları

Hastalıklara karşı etkili doğal antibiyotikler

Yorum Yapın