Kış depresyonu nasıl geçer?

Kışın hava koşulları, hareketsizlik, gün ışığının azlığı kış depresyonuna neden olabiliyor. Peki, kış depresyonu nasıl geçer? ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak sizelere kış depresyonundan kurtulmanın yollarını yazdık.

Kış depresyonu neden olur?

Sonbahar ve kış aylarında serotonin ve melatonin hormonlarının düzeylerinde değişiklikler yaşanır. Bu iki hormon, ruh halini ve uyku düzenini etkilemektedir. Sonbahar ve kış mevsimlerinde gün ışığında azalması, karanlık saatlerin artması melatonin hormonunda artış ve serotonin hormonunda azalmaya neden olur. Bu durum da depresyonu tetikler. Mevsimsel depresyon daha çok yatkın olan kişilerde görülür.

Depresyondaki kişiler genelde mutsuzdur ama mutsuz olmanız depresyonda olduğunuz anlamına gelmeyebilir. Depresyon, kişiyi hem bedensel hem de ruhsal olarak etkiler. Mutsuzluk ise tamamen ruh haliyle alakalı bir durumdur.

Kış depresyonunun belirtileri nelerdir?

Kış depresyonu yaşayan kişi, daima kendini üzgün hisseder ve hiçbir şeyden keyif alamaz. Beraberinde çabuk ağlama, çabuk sinirlenme ve isteksizlik gelir. Sıkıntı, kaygı hissi oluşur, sosyal ilişkilerden uzaklaşma başlar. Uyku ve iştahta değişiklikler meydana gelir. Halsizlik ve yorgunluk da kış depresyonunun fiziksel belirtilerindendir. Tüm bunların yanı sıra, kış depresyonu cinsel isteksizliğe yol açabilir.

Kış depresyonundan kurtulmanın yolları nelerdir?

  • Kış süresince gündüz saatlerinde doğal güneş ışığını olabildiğince almak büyük önem taşıyor. Penceresiz, yapay ışıkla aydınlatılan bir ortamda çalışıyorsanız, mesai öncesi ve hafta sonları güneşli ortamlarda bulunmaya n gösterin.
  • D vitamini açısından zengin olan balığın haftada en az iki kere yemeye çalışın. Bol sıvı ve meyve suyu tüketimi de depresyonun baş düşmanları olarak öne çıkıyor.
  • Kış depresyonunu yenmek için güneşli ve rahat bir ortamda kış tatili yapın. Kış ortasında güneş takviyesi alarak, depresyondan kurtulmak mümkün!
  • Uyku alışkanlıklarınızı değiştirin. Geceleri geç saate kadar ayakta kalmamak vücudu zinde tutuyor ve depresyona karşı koruyucu işlev görüyor.
  • Haftada 3-4 gün egzersiz yapın. Düzenli egzersiz, daha dinç bir vücut ve geceleri deliksiz bir uyku sağlayacaktır.
  • Sosyal aktivitelere dahil olun. Hava koşulları ne olursa olsun dışarı çıkın ve sosyalleşin.

Kış depresyonundan kurtulmanın yollarını denemenize olumlu sonuç alamazsanız uzman eşliğinde ışık tedavisi, psikoterapi ve ilaç tedavisine başvurabilirsiniz.

Depresyona iyi gelen besinler

Depresyona girdiğinizi nasıl anlarsınız?

Depresyona iyi gelen bitki çayları

Yorum Yapın