Kış aylarında soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklara çok sık yakalanırız. Bu rahatsızları önlemek veya hafif atlatabilmek için bağışıklık sistemimizi güçlendirmeliyiz. Vücut direncini artıracak besinler yemeliyiz. Peki, kışın aylarında şifa olacak sebze ve meyveler nelerdir? Hemen okumaya başlayın, kış aylarında tüketilmesi gereken 10 besini öğrenin!

Kış meyve ve sebzeleri

Meyve ve sebzeler, sağlığınız için birçok vitamin ve mineral içerir. Özellikle mevsiminde tüketildiği zaman sağlığınıza etkileri artar. Hangi mevsimde, hangi meyve ve sebzelerin olduğunu bilmek ve ona göre alışveriş yapmak size büyük fayda sağlayacaktır. Kış aylarında vücut direncini artırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek, grip, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı gibi rahatsızlıkların önüne geçer. Ayrıca, mevsiminde meyve ve sebzeler tüketmek sağlıklı beslenmenizde ve kilo vermenizde size yardımcı olur.

Kışın tüketilmesi gereken meyveler:

  • Nar

Nar, tam bir kış meyvedir. Folik asit ve A, B1, B2, C vitaminlerini içerir. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutar. Güçlü bir antioksidandır. Mide ve bağırsak problemleri yaşıyorsanız nar tüketmek size iyi gelecektir. Selenyum, magnezyum ve fosfor gibi mineraller bakımından da zengindir. Bu sayede halsizliği ortadan kaldırır ve enerji verir.

  • Portakal, greyfurt, mandalina

Portakal, greyfurt ve mandalina C vitamini bakımından son derece zengin meyvelerdir. Özellikle kış aylarında sık sık yaşanan soğuk algınlığına karşı mücadele eder. Aynı zamanda lif ve kolajen bakımından zengin olmaları cildinize esneklik kazandırır ve cildi soğuklara karşı korur.

  • Elma

Elma, kış aylarında hemen hemen her evin vazgeçilmezidir. A ve C vitamini bakımından zengindir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Özellikle bağırsak problemlerinde faydalıdır. Kolon kanserinin düşmanıdır. Bol bol elma tüketmek kolon kanserine yakalanma riskini azaltır.

  • Kestane

Kestane, kış aylarının en keyif veren meyvelerinden biridir. C, B1 ve B2 vitaminleri bakımından zengindir. Protein, potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum içermektedir. İçerisindeki demir miktarı sayesinde kansızlığa iyi gelir. Ayrıca kestane tüketmenin sakinleştirici özelliği olduğu ve stresi azalttığı görülmüştür.

  • Ayva

Ayva, potasyum, A ve B vitaminleri bakımından zengindir. Ayva tükettiğinizde kendinizi daha dinç hissedersiniz. Kronik öksürük, bronşit gibi hastalıklar için çok faydalıdır. Ayrıca, boğaz ağrısı, mide ve bağırsak problemleri, göz sorunları, adet düzensizliklerinde yararlı olduğu görülmüştür.

  • Bal kabağı

Kışın pazarlarda ve marketlerde yerini alan bal kabağı tam bir A vitamini deposudur. Aynı zamanda fosfor ve kalsiyum da içerir. Bağışıklık siteminin güçlendirir. Cildin yenilenmesini sağlar. İçerisindeki A vitamini sayesinde göz sağlığına faydalıdır. Bağırsak hareketlerini düzenler, kabızlık problemi yaşayanlara iyi gelir. Bal kabağıyla sağlıklı atıştırmalıklar veya soğuk kış aylarında içinizi ısıtacak bir çorba yapabilirsiniz.

Kışın tüketilmesi gereken sebzeler

  • Brokoli

Brokoli, vitamin ve mineral bakımından son derece zengin bir sebzedir. Kolesterolü düşürür, kabızlığa iyi gelir, mide ve bağırsaklarda oluşan iltihapları kurutur. Mideyle ve yemek borusuyla ilgili oluşabilecek ciddi hastalıkların önüne geçer. Vücudunuzu toksinlerden temizlemenize yardımcı olur.

  • Ispanak

Ispanak, demir kaynağı olarak bilinen bir kış sebzesidir. Ancak yalnızca yüksek oranda demir içermekle kalmıyor. Ispanak protein ve C vitamini bakımından da güçlü bir özelliğe sahip. Bağışıklık sistemine, yüksek tansiyona ve göz sağlığına faydalıdır. Mide ve bağırsak rahatsızlıklarını ortadan kaldırmaya yardımcıdır. Özellikle kabızlık problemi çekenler için harika bir sebzedir.

  • Karnabahar

Karnabahar, kış aylarında mutlaka tüketmemiz gereken sebzelerin başındadır. Anti bakteriyel özelliğe sahipti. Enfeksiyona yakalanma riskini azaltır. Özellikle idrar yollarıyla ilgili sık sık problem yaşayanlar için şifa kaynağıdır. A, C, B1 ve B2 vitaminleri ve kalsiyum, potasyum, fosfor, fosfat, demir minerallerini içeriyor. Bağırsak sistemini düzene sokar, kabızlığı önler. Vücudunuzdaki toksinleri atmanıza yardımcı olur.

  • Kereviz

Kereviz, güçlü bir antioksidandır. Sindirim sistemini düzenler ve sindirimi kolaylaştırır. Damarlara iyi gelir ve kolesterolü düşürür. Karaciğer için son derece faydalıdır. Çoğu kişi kerevizin kokusu yüzünden bu şifa kaynağı sebzeden uzak durur. Ancak bu kokunun kandaki stres hormonunu azalttığını biliyor musunuz? Haftada en az bir kere kereviz tüketerek, sağlıklı ve enerjik bir kış geçirin.