Soğuyan havalarla birlikte cildimizde çeşitli değişiklikler meydana gelmeye başladı. Özellikle ellerimiz dışarıyla çok sık temas halinde olduğundan en büyük  etkiyi de onlar üzerinde görmekteyiz. Bu nedenle kötü havalarda artan evde kalma isteğimizi pekiştirecek bir alternatifimiz var. Kış aylarında evinizde el ve tırnak bakımını nasıl yapabileceğinize ilişkin önerileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kış aylarında el ve tırnak bakımının tamamlayıcısı olarak ellerinizi her gün mutlaka nemlendirmelisiniz. Bu nemlendirme işlemini tüm cilt tiplerine uygun nemlendiricilerle yapabileceğiniz gibi, eğer hassas bir cildiniz varsa cilt tipinize uygun nemlendirici ile de yapabilirsiniz. Eğer elleriniz kış aylarında aşırı derecede kuruyor ve çatlıyorsa içeriği çok daha yoğun olan nemlendiricileri kullanmanız faydalı olacaktır.

Evde manikür yapmanın teknikleri yazımızda da bahsettiğimiz gibi öncelikle ellerinizi ılık suyla dolu bir kapta 10-15 dakika süresince bekletin. 15 günde bir rutin olarak yaptığınız manikürünüzü kış aylarında dilerseniz bir haftaya indirebilirsiniz. Eğer uzun tırnak takıntınız yoksa, olumsuz hava koşullarında daha rahat hareket edebilmek açısından kısa tırnaklar kullanmak daha sağlıklı olabilir.

 Kütikül Temizliği

 El ve tırnak bakımının en zorlu aşamalarından biri bilindiği üzere kütikül temizliğidir. Bunlar için uygun makaslarla kesmek ya da ileri ittirmek bir çözüm olabilir. Ancak bu yazımızda sizleri uğraştırıcı bu işlemden kurtararak, büyük kolaylık sağlayacak bir önerim var.

Yazının sonunda kendim kullandığım bir üründen çok kısa bahsetmek istiyorum. Mixup Sulphur bir tırnak bakım yağıdır. Vazeline benzer bir yapıya sahip. Tırnakların daha hızlı uzamasını ve sertleşmesini sağlıyor. Bu özellikleri sebebiyle daha güçlü tırnaklara sahip olup, kış aylarında uzun tırnak bakımından korkmayı da bir kenara bırakabiliriz.

Gelelim bu havalarda el ve tırnak bakımında bizi büyük bir yükten kurtaracak bir diğer özelliğine. Yoğun yapısı nedeniyle tırnaklarınıza ve tırnak etlerinize uygulayacağınız ufak bir miktarı ile kütiküllerinizi anında yok ediyor. Bu şekilde yeni manikür yapmışcasına bakımlı görünen ellere kısa sürede kavuşabilirsiniz. Kış aylarında bakım yaparken başucunuzda bulunması gereken ve zor koşullarda elinizin gideceği bir ürün olacağı kesin.