Kirpik uzatma için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler mevcut! Bakışlarınıza derinlik katmak için sizlere sunduğumuz yöntemleri düzenli olarak uygulayın. Özel haberimizin sonunda ev yapımı kirpik uzatma serumu tarifi de bulacaksınız!

Kötü makyaj ürünleri, genetik faktörler, ilaçlar, bazı hastalıklar ve dengesiz beslenme kirpik dökülmesine neden olabilir. Kirpikleri güçlendirmek, dolgunlaştırmak ve dökülmelerini durdurmak için doğal yöntemlere başvurabilirsiniz. 

Doğal kirpik bakımı için badem yağı

E vitamini içeren badem yağı kirpik bakımı için etkili bitkisel yöntemlerden biri. Makyajınızı temizledikten sonra sürerek, kirpiklerinizi nemlendirebilir, koparak dökülmelerini azaltabilirsiniz.

E vitamini ile kirpik gürleştirme

Kirpik fırçası veya temiz maskara fırçasına E vitamini yağı ekleyin. Günde 2 defa kirpiklerinizi. E vitamini, kirpiklerinizin dökülmesine önleyecek ve daha gür ve uzun kirpiklere kavuşmanızı sağlayacaktır.

Zeytinyağı ile kirpik bakımı

Zeytinyağı, saç bakımında olduğu gibi kirpik bakımında da olumlu etkilere sahiptir. Kirpikleri güçlendirmek ve uzatmak için kullanılır. Pamuğun üzerine birkaç damla zeytinyağı damlatın ve hafifçe kirpiklerinize sürün. Yaklaşık 5 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Bu yöntemi düzenli olarak uyguladığınız takdirde istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Kirpik uzatan vazelin bakımı

Daha uzun ve kalın kirpiklere sahip olmak isterseniz, gece uyumadan kirpiklerinize biraz vazelin sürün. Kullanmadığınız bir maskara fırçasıyla kirpiklerinize rimel sürer gibi uygulayabilirsiniz. Birkaç hafta içinde etkisini göreceksiniz.

Kirpik uzatma ve gürleştirme için öneriler

 • Vitamin takviyesi alın. Özellikle B, D ve E vitaminleri kirpiklerin ve saçların güçlenmesine yardımcı olur.
 • Vitamin ve mineral bakımından zengin besinler tüketin. Balık, yumurta, yoğurt gibi besinler kirpiklerinizin uzamasına yardımcı olur.
 • Göz makyajınızı silmeden uyumayın. Makyajınızı çıkarırken kirpiklerinize zarar vermemeye çalışın.
 • Kirpik kıvırıcı kullanmayın. Bu tür aletler, kirpikleri zayıflatır ve kırılmalara neden olur. 
 • Yeşil çayla kirpiklerinizi uzatabilirsiniz. Kirpiklerinize pamuk yardımıyla yeşil çay sürebilirsiniz.
 • Göz kapaklarınıza masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz. Bu sayede, kirpiklerinizin uzamasını sağlayabilirsiniz.
 • Kirpiklerinizin gevşemesine ve daha hızlı bir şekilde dökülmesine neden olduğundan gözlerinizi ovalamaktan kaçının.

Kirpik uzatma serumu

Malzemeler;

 • 1 yemek kaşığı Hint yağı
 • 1 yemek kaşığı badem yağı
 • 3 damla argan yağı
 • 3 damla Hindistan cevizi yağı
 • 3 damla üzüm çekirdeği yağı

Hazırlanışı;

Tüm malzemeleri bir kasede güzelce karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı her akşam temiz bir kirpik fırçasıyla kirpiklerinize sürün. Dilerseniz kaşlarınıza da uygulayabilirsiniz.

Kirpik uzatmak için evde yapılabilecekleri öğrendiniz. Aşağıdaki konu başlıkları da ilginizi çekebilir:

Kaş ve kirpik gürleştiren doğal yöntemler

Takma kirpik kullanmanın püf noktaları

Uzun ve dolgun kirpikler için en iyi maskaralar