Özellikle kış mevsiminde soğuk havaların etkisiyle, saçımız ve cildimiz gibi, kaş ve kirpiklerimiz de hasar görürler. Bu olumsuz hava şartlarının verdiği zararlara ilaveten makyajın da rolü büyüktür. Her gün makyaj yapanların özel bir onarım programı uygulamaları gerekmektedir.  Çünkü hem makyaj malzemelerinin hem temizleyicilerin kimyasal etkileri zamanla kirpiklerin dökülmesine neden olabilir.

Hint yağı ve tatlı badem yağı, kaş ve kirpikler için zararsız mükemmel nemlendiriciler olarak tercih edilebilir. Yalnızca nemlendirmekle kalmaz aynı zamanda onları besler.

Dökülen kirpikler İçin

10 gram badem yağı, 5 gram lanolin ve 5 gram vazelini karıştırıp benmari usulü karıştırarak eritin. Küçük bir cam kavanoza koyup her gün düzenli olarak kirpiklerinize sürün. Ardından da papatya çayına pamuk batırıp göz çevrenizde bekletin.

Kirpikleri uzatmak için

1 bardak suyu kaynatıp, 1 çay kaşığı Hint yağı ve 12 gram kakao yağı ekleyip karıştırın. Kabı sıcak su dolu bir başka bir kabın içine yerleştirip krem kıvamına gelene kadar ısıtın. Karışımı soğutup, 15 gün boyunca yatmadan önce, gözlerinize kaçırmamaya dikkat ederek kirpiklerinize sürün. Sürme işlemini kirpik kökünden uca doğru uygulayın.

 

Gür kirpikler için

Daha uzun ve gür kirpikler için eşit miktarda Hint yağı ile badem yağını küçük bir şişede karıştırın. Bu karışımı 15 gün boyunca yatmadan önce, gözlerinize kaçırmamaya özen göstererek, kulak temizleme pamuğu yardımıyla kirpiklerin kökünden ucuna doğru sürün. Kirpiklerinizin beslenerek güçlendiğini ve uzadıklarını fark edeceksiniz.

Yüksek Topuklar öneriyor:

Kaş ve kirpik gürleştiren doğal yöntemler

5 adımda kirpik uzatma yöntemleri

Doğru maskara nasıl seçilir?