Eskiden düğün eğlencesi, pazartesi günü damat evine çeyizin gitmesiyle başlardı. Çeyiz alayı oluşur ve önüne kumaşlar, meyve ve çiçeklerle, renk renk kağıtlarla, kurdeleyle süslenen şenlik süsü asılırdı. Salı günü gelin hamamı, Çarşamba günü gelin evinde kına gecesi yapılırdı.

 

Kına Gecesi

 

Gelin, bindallı adı verilen kadife veya atlas kumaştan üzeri işlemli bir giysi giyer. Yüzüne kırmızı pullu bir duvak örtülür. Damadın akrabalarından birkaç kişi, kınayı gümüş tepsi içinde ve üzerine mum dikerek getirir.  Bütün misafirler yerini aldıktan sonra, kayınvalide getirdiği ipek kumaşı yolluk gibi serer. Gelin ve arkadaşları ellerinde mumlarla gelirler. Gelin, yere serilen kumaşın üzerinden yürüyerek gelir ve kayınvalidesinin elini öper.

 

Ortaya kuruyemiş, çörek, badem şekeri getirilir. Türküler ve maniler söylenerek gelin ağlatılır. Bunun bereket getireceğine inanılır. Daha sonra gelin yastığa oturtulur. Mutlu evliliği olan bir tarafından gelinin avuçlarına, parmak uçlarına kına yakılır. Gelin kına yakılması için avucunu açmaz. Kayınvalide gelinin avucuna altın koyar. Gelin bu altını uğur ve bereket için saklar. Gelinin arkadaşları da kısmetleri açık olsun diye, kendi ellerine kına yakarlar.

 

Günümüzde Kına Gecesi

 

Kına geceleri zaman içinde önce mekan, sonra format değiştirdi. Evlerde hala yapılıyor ancak onca insanı ağırlamak zor geldiğinden, kına gecesi ritüeli artık mekanlara taşındı. Son zamanlarda gözde barlarda yapılan bu eğlencede, mekanlar yeni gelin ve arkadaşları için kapatılıyor. Kırmızı bindallı yerini şık kıyafetlere bıraksa da, hala ellere kına yakma adeti devam ediyor.

 

Evde Kına Gecesi

 

Evde kına gecesi ritüelini devam ettirmek isteyenler, organizasyon firmasıyla anlaşıyor. Eve catering firması, süsleme, müzisyen, oryantal getirtilip, konukları ağırlıyorlar.   

 

Kına gecesi yapılacak mekan seçilirken nelere dikkat edilmeli?

Kına gecesi yapılacak mekanı seçerken, nasıl bir kına istediğimize ve mekanın istediğimiz konsepte uygun olup olmadığına bakmamız gerekir. Örneğin, Osmanlı tarzı bir kına gecesi istiyorsak, bunun için seçeceğimiz yerin buna uygun olan tarihi bir mekan olması gerekir. Eğer eğlence ağırlıklı ve modern tarzda bir kına istiyorsak, seçeceğimiz yer de modern bir mekan olmalı, hatta bir tekne bile olabilir. Özellikle dikkat etmemiz gereken detay ise yazın açık havada gerçekleşecek bir kına gecesi yapıyorsak, havanın yağışlı olması ihtimalini de göz önünde bulundurup, kapalı salonu olan bir mekan seçmemiz gerektiğidir.

 

Kına gecesi yapılacak yer nasıl süslenmeli?

Dekorasyon da genel konseptle alakalı hazırlanmalıdır. Osmanlı tarzı bir kına gecesinde altınlar, kristaller, çiçekler, mumlar ve kırmızılarla hazırlanmış bir dekor şık olacaktır. Gerçi renklerde son senelerde sınır tanınmıyor. Özellikle morlar, fuşyalar ayrı ayrı ya da birlikte çok kullanılmakta. Bu canlı renkler altın rengiyle bir arada çok şık oluyor.

Davet alanının en başköşesine gelinin karşılama alanı olarak şık bir yer hazırlanabilir. Bu alan; konsepte uygun koltuklar, sehpalar ve şamdanlarla süslenebilir.

Davetli masaları konsepte uygun çiçekler, örtüler, şamdanlar, meyveler, yemişlerle dekore edilebilir.

 

Gelinin isminin olduğu “Kına Gecesi Hatırası” yazılı, fotoğraf çekilen özel alanlar oluşturulabilir.