Kimyasal gebelik tüm düşükleri %50 veya %75’ini oluşturur. Gebelik testini yaptırdığınız zaman pozitif sonuç alabilirsiniz. Fakat 3-4 hafta sonra ağır kanama başlaması, artık hamile olmadığınıza bir işarettir.  Kısacası, kimyasal gebelik gelişmeyen ve kendisini kesintiye uğratan gebelik çeşididir. Bu gebelik başarısızlığa mahkumdur; iyi başlamasına rağmen devam edemez. Döllenmiş yumurta rahime doğru hareket eder ve hatta orada implant yapar. Fakat daha fazla büyüme ve gelişme yerine vücut tarafından reddedilir ve kan akışı ile birlikte dışarı atılır. Bu düşük en az 2 hafta sonra gerçekleşir. Yani yumurta implantasyonundan hemen sonra olur. Bu durumda ne jinekolog ne de ultrasonik muayene bunu tanımlayabilir. Düşük yaparak oluşan zigottan vücut kurtulur.

kimyasal-gebelik

Kimyasal Gebelik Neden Olur?

Döllenmiş bir yumurta rahim içine implante edildiğinde, plasenta haline gelecek hücreler hCG gebelik hormonu düzeylerini üretmeye başlarlar. Bu hCG seviyeleri, bir kan veya idrar testinde tespit edilebilecek kadar yüksektir ve gebelik testinde olumlu bir sonuç oluşturabilir. Bununla birlikte, bu noktada bir ultrasonografide gebelik kesesi veya plasenta gelişimi tespit edilemez ve ultrasonla bir kalp atışı tespit edilemez.

Kimyasal gebelik sırasında döllenmiş yumurta, implantasyon işlemini tamamlamaz ve gebeliğin kaybı meydana gelir ve normal süreniz dolduktan bir hafta sonra kanamanın sonuçlanmasıyla sonuçlanır.

kimyasal-gebelik-nedir

 Kimyasal Gebelik Belirtileri?

Kimyasal gebelik, hamileliğin erken dönemlerinde yaşandığı için çoğu kadın kimyasal hamilelik yaşarken gebe kaldıklarını bile bilmiyor olabilirler. Pozitif çıkan bir gebelik testinden sonra hafif lekelenme veya kanlanma, düşük yapmak yerine gebelik belirtileri olabilir. Diğer belirtiler ise şu şekildedir;

  • Ağır kanama
  • Adet gibi kramplar
  • Vajinadan pıhtılar geçmesi
  • Pozitif bir gebelikten sonra ağır kanama ve/veya kramp başlaması

Her ne olursa olsun, şüphelendiğiniz veya yukarıdaki belirtilerden birisini bile yaşarsanız hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Çok nadir olsa da, kimyasal gebelikten kurtulan kişiler var. Ayrıca kimyasal gebelik yaşayan insanlarda bir daha çocuk olmayacak diye bir durum söz konusu değildir.