kilo-verme-yontemleri

Kilo vermenin püf noktaları

Kilo vermenin püf noktalarını öğrendiğinizde hayalinizdeki vücuda daha kolay ulaşacaksınız. Doç. Dr. Halil Coşkun, kilo vermek isteyenler için uzman tavsiyelerinde bulundu. Zayıflamanın mutluluğunu yaşamak istiyorsanız, doğruları öğrenin ve hayata geçirin. Göreceksiniz, günden günde tartıda eksi kilo göreceksiniz.

Aç kalmak kilo verdirir mi?

Kilo vermek isteyenlerin en büyük hatalarından biri, uzun süre aç kalmaktır. Günde en az 3 ana öğün ve en az 1–2 protein ağırlıklı ara öğün yapmalısınız. 4 saatten daha fazla aç kalmamak hem hızlı ve çok yemek yemenizi önlediği gibi hem de metabolizmanızın çalışır olarak kalmasına yardımcı olacaktır. Ara öğünde sütlü kahve içmek, kilo vermeyi hızlandırır.

Ev yapımı yağ yakıcı kahve tarifi için TIKLAYIN
Proteinle beslenme zayıflatır mı?

Öncelik her zaman öncelik proteinlerde olmalı. Günde en az 60 gr protein almalısınız. Protein kaynaklarını bilmeli, tercihlerinizi proteinlerden yana kullanmalı ve yediklerinizin protein miktarını hesaplayabilmelisiniz. Uygun miktarda ve dengeli protein almak, diyetinizde kas kaybı yaşamanızı engelleyecek ve diyet esnasında ihtiyaç duyduğunuz enerjinin büyük kısmını karşılayacaktır.

Kilo verdiren en iyi besinler için TIKLAYIN

neden-kilo-aliyorum

Televizyon izlemek kilo aldırır mı?

Kendinizi uzun süre aç bırakmayınız. Yemek masada yenir. Günümüzde gerek iş saatlerinin yoğunluğu, gerekse bilgisayar yaygın kullanımı nedeniyle televizyon-bilgisayar karşısında beslenmek zaman tasarrufu olarak görülse de yemek saatinde, masada olunuz. En az 30 dakikanızı yemek yemeğe ayırmalısınız. Televizyon karşısında, buzdolabının önünde, ayakta durup konuşarak, başka bir işle ilgilenerek yemeğinizi yememelisiniz. Başka bir işle meşgul olup aynı anda yemek yemek aldığınız porsiyonu fark etmemenize ve kontrolsüzce çok yemenize sebep olabilir.

Zayıflamayı hızlandıran yöntemler için TIKLAYIN
Az yemek için ne yapmalıyız?

Evde kilo vermek için küçük ama içerik olarak protein/kalsiyum/vitamin ile dolu porsiyon tercih etmelisiniz. Küçük ve renkli tabaklar tercih edebilir, yiyeceklerinizi minik parçalara ayırarak yiyebilirisiniz. Tokluk hissinizi hissettiğiniz anda yemek yemeği sonlandırınız. Tabağınıza tüketmeniz gerekenden fazla gıda almayınız.

Günde kaç bardak su içmeliyiz?

Günde en az 10-12 bardak su tüketmelisiniz. Su dışında hiçbir sıcak ya da soğuk içecek su ihtiyacınız yerine geçmeyecektir. Halk arasında oldukça yanlış bilinen “bitki çayları su ihtiyacını karşılar” inanışına itibar etmeyiniz. Günlük su tüketiminiz sadece sağlıklı beslenmeniz için değil, böbrek fonksiyonlarınız, cildiniz ve sinirleriniz için de hayati ihtiyaçtır.

Yağ yakıcı detoks suyu tarifi için TIKLAYIN
Diyette motivasyonu nasıl sağlarım?

Lütfen ”sürekli beslenmeme dikkat mi etmeliyim?” düşüncesini aklınızdan çıkarın. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinip, bunları yaşam tarzı haline getirmek uzun ömürlü kontrolünüzün bir parçası ve yeni hayatınızın en büyük adımı olmalı.

Doç. Dr. Halil Coşkun’a kilo vermenin püf noktaları hakkında sunduğu bilgiler için teşekkür ederiz.