kilo-veren-kadin

Herkes zayıflıyor, istediği kıyafetler giyiyor ama siz yerinizde sayıyor, hatta kilo mu alıyorsunuz? Artık üzülmeyin, ‘kilo vermek istiyorum‘ diyorsanız; Yüksek Topuklar’ın tavsiyelerine kulak verin ve zayıflamanın sizin için de mümkün olduğunu görün!

Bozulsa da yolunuza devam edin

Diyet yaparken, kendinizi tutamadınız ve bir çikolata yediniz ya da arkadaşlarınızla dizi veya maç izlerken biraz cips yediniz. Sorun değil; yeter ki “battı balık yan gider” deyip fazla kalorileri almaya devam etmeyin. Böyle durumlarda “zararın neresinden dönülse kârdır” felsefesini benimseyin. Zaten diyetisyenler bile insanın nefsini kırmak için arada bir kaçamak yapması gerektiğini söylüyor. Yeter ki dozunu kaçırmayın.

Diyetinizi coşkuyla devam ettirin

Bir şeyi istemekle bir şeyi yapmak zorunda olmak arasında motivasyon açısından çok ciddi farklar vardır. Kilo vermeyi bir mecburiyet gibi algılarsanız, bu uğurda yaptığınız her şeyi de külfet olarak görmeye başlarsınız. Oysaki bu sizin istediğiniz bir şey olmalı. Kilo verirken, temiz beslenirken coşku hissedin çünkü sizi mutsuz eden kilolardan kurtuluyorsunuz! Aksi hâlde göze aldığınız özveriye değmeyecektir. Zihninizde böyle algılar oluşturup kendi işinizi zorlaştırmayın.

[wp_ad_camp_2]

Yeterli miktarda su içmelisiniz

Kendinize karşı dürüst olun ve şu soruya doğru cevap verin: Gerçekten su içiyor musunuz? Her 7 kilo başına 1 bardak su içmelisiniz ki hem vücudunuz sağlıklı çalışsın hem de kilo versin. Örneğin, 70 kilo biriyseniz, her gün en az 10 bardak su içmelisiniz. Az su içmek daha zor kilo vermenize sebep olmanın yanında sağlık için de zararlıdır. Bu yanılgıya düşmeyin. Bol bol su için ki vücudunuzda ödem birikmesin. Ayrıca, suyun içerisine kilo verdiren baharatlar ekleyip daha kolay zayıflayabilirsiniz.

KİLO VERDİREN SU TARİFİ İÇİN TIKLAYINIZ
Ulaşılabilir hedefler koyun

Sağlıklı ve makul kilo verme hedefi haftada 1 yani ayda 4 kilo civarı olmalı. Bunun birkaç gram altı ya da üstü de olabilir. Ancak daha yüksek hedefler belirlemek hem sağlığınız hem de psikolojiniz açısından yanlış bir seçimdir. Örneğin, ayda 4 kilo verdirmeye yardımcı TARÇINLI SÜT denemeye değer!

ZAYIFLATAN TARÇINLI SÜT TARİFİ İÇİN TIKLAYINIZ

tarcinli-sut-zayiflama

Açlıktan kıvranmak yerine dengeli beslenin

Kilo verirken beslenmeyi, çamaşır makinesine deterjan koymaya benzetiyoruz. Siz çamaşır makinesine gereğinden fazla veya az deterjan koyarsanız, alacağınız sonuçlar sizi memnun etmez. İşte, vücudunuzun da sağlıklı çalışmasını ve kilo vermesini istiyorsanız, yeterli miktarda besin yüklemelisiniz. Günlük kalori alımınız 1000 kalori altına düşerse sağlık sorunları yaşayacak olma ihtimali bir yana zayıflamak daha da zorlaşır. Çünkü beyniniz yiyecek bulamadığınızı ve kıtlıkta olduğunuzu düşünerek aldığınız her kaloriyi enerji olarak depolamaya çalışır.

Harekette bereket vardır

Diyet sırasında çoğu kişi hâlsiz düştüğünü bahane ederek spor yapmaz; zaten bir süre sonra da diyet yapmayı keser. Bu yanılgıya düşmeyin. Spor, insülin hassasiyeti oluşturur ve daha kolay doyup daha geç acıkmanıza yardımcı olur. Ayrıca, fazladan kalori yakmanızı sağladığından, hedefinize daha hızlı ulaşabilirsiniz. Spor yapmak için illa ki dışarı yürüyüşe çıkmanıza veya spor salonuna yazılmanıza gerek yoktur. Evde veya istediğiniz yerde egzersiz yaparak kilo verebilirsiniz. Yüksek Topuklar’da RESİMLİ SPOR HAREKETLERİ size yardımcı olacak.

KİLO VERDİREN HAREKETLER İÇİN TIKLAYINIZ
Kendinizi özgür bırakmalısınız

Diyet yaparken bir yiyeceğin yasak olduğu algısını zihninizde oluşturmayın. Bazı yiyeceklerin zararlı olduğunu bilsek de onları canımız çeker ve yeriz. Önemli olan bunu sağlıklı miktarlarda tutmaktır. Kilo vermek isteyen birinde bu miktarlar biraz daha düşük olacaktır, ama bir şeyin tamamen yasak olduğu algısı onun arzulanmasına neden olabilir.

KİLO VERDİREN YİYECEKLER İÇİN TIKLAYIN
Gıda firmalarının oyunlarına dikkat edin!

İnsanların sağlıklı beslenme konusunda giderek hassaslaşması, firmaları daha sağlıklı ürünler üretmeye zorladı; ancak bazı firmalar da kesin olmayan ya da yoruma açık ifadelerle tüketicilerin dikkatini çekmeye çalışıyor. Üzerinde “%80 daha az yağlı” ifadesinin bulunduğu bir ürünü almadan önce mutlaka “neye göre daha az” yağlı olduğunu okuyun. Bunu da besin değerleri etiketinden okuyabilirsiniz. Ayrıca bir ürünün az yağlı olması sağlıklı olduğunun güvencesi değildir. İçindeki şeker miktarı arttırılmış olabilir, tatlandırmak için başka maddeler eklenmiş olabilir. Bu ürünlere göz kapalı güvenmezseniz, bilmeden fazla kalori almamış olursunuz.

Kilo vermek istiyorum diyorsanız, tavsiyelerimizi uygulayın.