Sağlıklı yaşam koçu Arzu Karabulut, kilo vermek için etkili diyet yöntemlerini siz değerli “Yüksek Topuklar” okuyucularıyla paylaşıyor. Bu kez gerçekten başarmak için, özel haberimizi sonuna kadar okuyun; fayda göreceksiniz!

Başarmak için küçük hedefler belirleyin!

“Her gün 1 saat yürüyeceğim, bir daha asla tatlı yemeyeceğim” gibi hedeflerin gerçekleşmesi pek mümkün değildir. Başaramadığınızı gördüğünüzde, kendinize öfkelenebilirsiniz. Oysaki, bu derece baskıya zaten gerek yoktur! Bebek adımlar atarak yani küçük başlangıçlar yaparak kendinizi zamanla geliştirebilirsiniz.

Örneğin, ilk gün sadece 10 dakika yürüyün. Tatlı yemeye devam edin ama her gün biraz daha miktarı azaltın. Günde 2 bardak su içmeyle başlayın. Başardıkça hedefinizi artırın. Düzenli yapmaya devam ettikçe, göreceksiniz ki spor süreniz artacak, tatlı isteği azalacak, su içme miktarınız artacak.

Kendinizi bir bebek gibi görün!

Kilo verme sürecinde kendinizi bir bebek gibi görün. Bir bebek nasıl yürümeye başlar, hatırlayın. Önce emekler, sonra bir yere tutunur, sonra birkaç adım atar, düşer, ağlar ama tekrar ayağa kalkar. Bir zaman üç adım attığına dahi şaşıran bebek, bir zaman sonra koşmaya başlar. Siz de bir bebektiniz, bunu hatırlayın. Diyet sizin için öğrenmeniz gereken bir konu… Yeniden yeniden denemek için kendinize şans verin. Etrafınızdaki annelere bakın: Bebeğini cesaretlendirir, kalkması için elini tutar değil mi? Siz de bu kilo verme serüveninde kendinize annelik yaparak şefkat ve yardım elinizi uzatın.

10 dakika sonra geçeceğini bilin!

Kilo vermenin önündeki en büyük engellerden biri, tatlı krizleridir. Canınız tatlı istediğinde, “10 dakika sonra bu geçecek, dayanabilirim” diyerek kendinizi telkin edin. Bu süreçte su içebilir, soğuk suyla yüzünüzü yıkayabilir veya bitki çayları içebilirsiniz. Aklınızda olsun: Hiçbir şey sonsuza kadar sürmez, buna da tatlı krizi de dahil!

Hayallerinizi gözünüzde canlandırın!

Diyete başlamak kolay ancak devam ettirmek zordur. İradeniz zayıfladığında hayallerinizi hatırlamak ve gözünüzde canlandırmak size güç verecektir. Örneğin, çok beğendiğiniz o elbiseyi giyebileceksiniz. Nefes nefese kalmadan yürüyebileceksiniz. Her sabah uyanınca ve gece uyumadan önce hayallerinizi düşünün. Göreceksiniz, bilinçaltı kontrol mekanizması artacak ve diyeti devam ettirmek kolaylaşacaktır.

Gece acıkmalarını kolayca çözün!

Kilo vermek için sabahtan çok kararlı başlamışken, akşama doğru hatta geceleri karnınız acıkabilir. Burada, elbette düşmana yenilmeyeceksiniz! Gece acıkmalarını için kolay ve sağlıklı çözümler var, onları uygulayabilirsiniz.

  1. Sabah mutlaka doyurucu bir kahvaltı yapın.
  2. Gün boyunca 3 litre su içip iştahı dengeleyin.
  3. Gece acıkınca süt, yoğurt veya haşlanmış yumurta yiyin.
  4. Kendinizi oyalayacak bir aktivite bulun, ilginizi dağıtın.
  5. Her gün 25 dakika yürümeye veya dans etmeye çalışın.

İştah kontrolü için harekete geçin!

Spor yapmanın fiziksel faydalarını biliyorsunuz, değil mi? Metabolizma hızını yükseltip vücudun daha çok kalori yakmasını sağlar. Ama sadece bununla sınırlı değildir. İnsan hareket ettikçe, mutluluk veren endorfin, dopamin gibi hormonlar daha fazla salgılanır. Bu sayede hem duygusal açlık hem aşırı iştah dengelenir. Her zaman söylediğim gibi, illa ki dışarıda yürüyüş yapmanıza gerek yok. Evin salonunda yürümek, dans etmek veya ip atlamak hem zihinsel hem bedensel hem de ruhsal iyileşmede size destek olacaktır.