zayiflama-yontemleri

Kilo verme hakkında her ağızdan bir söz çıkıyor ve insanların kafası karışıyor… Siz de onlardan biri misiniz? Bu duruma son verebilirsiniz! Nasıl mı? Bilimsel araştırma sonuçlarına göre derlediğimiz en doğru kilo verme yöntemlerini okuyun ve zayıflarken neler yapmanız gerektiğini öğrenin.

Haftada bir tartılmak yeterlidir

Çoğu beslenme ve diyet uzmanı aslında her gün tartılmanın olumlu sonuç almayı engelleyeceğini ve hayal kırıklığına sebep olacağını dile getiriyor ve bu çok doğru! Merakınıza yenilip her gün tartılma hatasına düşmeyin. Haftada bir gün, sabah, aç karna ve üstünüzde hafif kıyafetlerle tartılmak kontrolü elinizde tutmanızı sağlayacaktır.

[wp_ad_camp_2]

Genetik yüzünden mi şişmansınız?

Peki, kilo probleminizde ailenizin rolü ne? Bazı kişiler, ailelerinde şişman bireyler olduğu için kendi kaderlerinin de bu olacağına inanırlar ama bu kesinlikle yanlış bir inanıştır. Obez olma olasılığınız üzerindeki etkisi büyük olmasına rağmen genetik, vücudunuzun yağ biriktirmesi ya da biriktirmemesi konusunda tek başına belirleyici olamaz. Ancak yapılan bazı araştırmalar, bir kişinin kilosu ve vücudunun yağ biriktirme durumunun, biyolojik annesinin yapısıyla yakın ilişki içerisinde olduğunu gösteriyor. Bir yüzde vermek gerekirse, genetiğin obezite olasılığına etkisi yüzde 25. Geri kalan 75 ise toplumsal alışkanlıklardan kişinin kendi yaşam tarzına, satın alma gücünün hangi besinleri kapsadığına kadar çeşitli farklı olasılıkları içeriyor.

Kahvaltı, beslenmenin altın anahtarıdır

Eve aldığınız besinler sağlıklı olabilir ama sokakta dilediğiniz besine ulaşabilirsiniz. Üstelik sevdiğiniz yiyeceklerden kaçma şansınız yok. Diyet yaptığınız dönemin tam ortasında gözünüze ilk takılan, en sevdiğiniz tatlı olacaktır. Bu nedenle kilo vermeye yönelik uzun vadeli planlarınızı destekleyecek bir yaşam tarzını benimsemeniz gerekiyor.

Öncelikle atlamadan her gün kahvaltı yapmanız gerektiğini unutmayın. Bu bir yaşam stili olmalıdır. Diyet sürecince uygulayacağınız bir metot değil! Eğer kahvaltı yaparsanız, tatlı ve açlık krizlerine girmez ve dışarıdaki kötü yiyeceklere prim vermezsiniz.

sarimsak-kadin

Az yağlı ve yüksek karbonhidrat içeren besinleri hayatınızda tutabilirsiniz. Bunlara örnek bulgur, karabuğday, yeşil mercimek gibi lifli besinlerle elma, portakal, ananas gibi az şekerli meyveler olabilir.

Günde 4 öğün tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Sabah doyurucu bir kahvaltı yapıp diğer öğünlerde miktarı azaltmak, sağlıklı ve dengeli bir beslenme için şarttır. İkindi vakti yapacağınız bir ara öğün sizi akşam yemeğinde fazla yeme ve gece kaçamakları riskinden korur.

Spor yapmayı gözünüzde büyütmeyin

Çamaşır asarken, makineye bulaşık dizerken veya çay suyunun kaynamasını beklerken bile egzersiz yapabilirsiniz. Spor yapmak illa ki salona gitmek veya dışarı çıkıp yürüyüş yapmak değildir. Evde de kolayca spor yapabilirsiniz. Resimli spor egzersizleri için buraya tıklayınız.

Pozitif bakış çok önemlidir

Kilo verme ve korumada en önemli şeylerden biri de olumlu yaklaşım. Çünkü yapamayacaklarımıza odaklanmaktansa, yapabileceklerimize odaklanmak, ulaşılabilir hedefler belirlemek, amaca ulaşmayı ve gelişme kaydetmeyi kolaylaştırır. Pozitif bakış açınızı güçlendirecek kişisel gelişim yazılarımız için buraya tıklayınız.

Yüksek Topuklar öneriyor:

son-icerik

Daha mutlu olmak, daha iyi hissetmek, hayatı güzelleştirmek gerçekten bizim düşüncelerimiz, davranışlarımızla mümkündür! Biz, günün her hangi bir saatinde “teşekkür ederim yürüyüşü” yaptığımızda kendimizi ne kadar muhteşem hissettiğimizi fark ettik ve size de öneriyoruz: günde 10 dakika minnettarlık yürüyüşü yapın, hayatınızdakilerin kıymetini daha iyi bileceksiniz.