Tüm dünyada ve ülkemizde en sık karşılaşılan ve yaygın olan insülin direnci sorunu, kilo verememek, sürekli tatlı krizleri gibi çok önemli zorluklarla kendini gösteriyor. Kilo veremiyorsanız, belki sizde de insülin direnci vardır.

İnsülin direnciyle ilgili bilmeniz gereken en önemli şey, pankreasla ilgili olduğudur. Pankreas vücudunuzdaki insülin ihtiyacını karşılar. İnsülinin görevi ise, kan içindeki glukozu, dokulara ulaştırmaktır. İnsülin direnci demek, hücrelerin insüline karşı tepki vermemesi demektir. Bu durumda iştahınız artar, yemek istersiniz. Salgılanan insülin yeterli gelmediğinden, vücut 2-3 kat insülin salgılamak zorunda kalır.

VÜCUDUN FAZLA İNSÜLİN SALGILAMASI NEDEN KİLO ALMAMA NEDEN OLUYOR?

İnsülin salgılamak, yağ yapımını arttırıyor ve vücutta yağlanmaya neden oluyor! İşte insülin direnci diye bahsedilen konunun ana mantığı bu. İnsülin salgılanması ne kadar fazlalaşırsa, vücut o kadar yağlanacak demektir.

insulindirenci-2

Sizde insülin direnci var mı, nasıl anlayacaksınız?

Bunun için ölçümler yapılıyor. Kan testleri ve şeker ölçümleri sonucunda insülin direnciyle ilgili tespitler ortaya çıkıyor. Kan testinde yapılan kan şekeri taramasında, şeker 100’ün altındayken, insülin yüksekse eğer, insülin direnci olduğu söylenebiliyor. Hem şekerin, hem insülinin yüksek çıkması ise, ciddi insülin direnciyle karşı karşıya olduğunuzu gösteriyor.

HEPSİ BİRBİRİNE BAĞLI!

Aslında kilo ve insülin direnci birbirine bağlı diyebiliriz. Yani siz kilo aldıkça insülin direnci yükseliyor ve daha çok kilo almanıza neden oluyor. Sağlık sorunları riskini azaltmak ve sağlıklı bir bedene sahip olmak için, mutlaka diyet ve egzersiz öneriliyor.

Ancak bunları bir anda yapmak kolay değil, öyle değil mi? O zaman küçük adımlarla başlayın. Önce yeme prensiplerinizi değiştirin. Ağır spor programlarına girmek kilo fazlayken zaten tavsiye edilmez. Haftada birkaç gün 1 saatlik yürüyüşler şimdilik size kafi gelecektir.

Yeme düzeni değiştirmek zaten çok zor ve radikal bir değişim olduğundan, önce kendinize bununla ilgili alışma süresi tanıyın. Ulaşılabilir hedefler koyarsanız, başarmanız daha kolay olacaktır.

İnsülin direnci ile şeker hastalığı arasında fark var mı? Öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.