kilo-veremiyorum-neden

Fazla kilonuzdan kurtulmak için eksiklerinizi kabullenmeli ve faydalı alışkanlıklarla değiştirmelisiniz. En yakın arkadaşınız ‘Yüksek Topuklar’ olarak kilo verememe sebepleri ve çözümlerini sizinle paylaşıyoruz.

  • Sebep 1: İnsülin direnci

Sık sık acıkıyorsanız, göbek ve bel çevresinde yağlanma oluyorsa ve yorgun hissediyorsanız; insülin direnci hastalığı olabilir. İlk adım olarak iç hastalıkları doktoruna danışmalı, gerekli testleri yaptırmalı ve doktorunuzun önerisiyle ilaç tedavisine başlamalısınız.

Doğal çözüm: İnsülin direncine iyi gelen yöntemler

  • Sebep 2: Tiroid bozukluğu

Tiroid bezlerinin yetersiz çalışması kilo vermeyi engelliyor. Çözüm için mutlaka doktora danışmalı, ilaç tedavisi görmelisiniz. Ek olarak, tiroide iyi gelen besinler tüketmeli, kendinizi yorgun hissetseniz bile her gün en az 25 dakika yürüyüş yapmalısınız.

Doğal çözüm: Tiroide iyi gelen bitkisel çay tarifi

tarcin-elma-cayi

  • Sebep 3: Hareketsiz yaşam

Spor yapmıyor, hareket etmiyorsanız kilo vermeniz zorlaşır. Geçici olarak zayıflasanız bile diyeti bıraktığınız anda kilo alırsınız. Kalıcı zayıflamak, daha mutlu olmak için hemen spora başlamalısınız. Bunun için illa ki dışarıda yürümek veya bir salona üye olmak zorunda değilsiniz. Evde de spor yapabilir, dans edebilir ve kilo verebilirsiniz.

Etkili çözüm: Evde zayıflama hareketleri resimli anlatım

  • Sebep 4: Yeterince su içmemek

Su içmenin faydalarından biri, vücudun yağ depolamasını engellemektir. Ancak, zayıflamaya çalışan birçok kişi yeterince su içmiyor ve kilo veremediği için üzülüyor. Oysaki günde 15 bardak su içerek kilo vermeye başlayabilir, daha enerjik, mutlu ve huzurlu olabilirsiniz.

Hızlı çözüm: Kilo verdiren detoks suyu tarifi

  • Sebep 5: Kahvaltı yapmamak

Güne başlarken kahvaltı yapmak metabolizma hızlandırmaya yardımcı olur. Ancak birçok kişi kahvaltıyı atlar ve sonunda kilo veremediği için üzülür. Haşlanmış yumurta, peynir, zeytin ve ceviz gibi sağlıklı besinlerle mutlaka kahvaltı yapmalısınız.

nasil-yogurt-yapiyorum

  • Sebep 6: Yoğurt kürü yapmamak

Sağlıklı yaşam koçu Arzu Karabulut’un tarifi yoğurt kürü, vücuttan ödem söktürmeye ve yağ yakmaya yardımcı oluyor. Düzenli bir şekilde yoğurt kürü yapanlar kilo veriyor. Ancak hiç yoğurt kürü yapmayanlar veya birkaç kez yapıp bırakanlar zayıflayamıyor.

Güçlü çözüm: Kilo verdiren yoğurt kürü tarifi

  • Sebep 7: Abur cubur tüketmek

Paketli gıdalar kilo almaya sebep olur, bunu artık herkes biliyor. Ancak diyet yapıyorum deyip abur cubur yemeye devam ederseniz, kendinizi kandırırsınız. Fakat vücudunuz bu yalana inanmaz, yağlanmaya devam eder! Her gün biraz azaltarak abur cubur yemeye son verin.

  • Sebep 8: Kendine inanmamak

Tüm başarıların temelinde inanç vardır. Eğer bir insan, bir işi yapacağına inanıyorsa, onu yapmanın yollarını bulur. Ancak siz kendinize sürekli “yapamam, kilo veremem” derseniz, sonunda haklı çıkarsınız. Maalesef bu, güzel bir haklılık durumu değildir. Motivasyonunuzu güçlendirmek için kendinize inanın, herkes yapıyorsa, siz daha iyisini yapabilirsiniz yani kilo verebilirsiniz.

Motivasyon çözümü: Kilo verenlerin öncesi sonrası fotoğrafları