Sağlıklı ve hızlı kilo almanın 11 yolu

Kilo vermek kadınların ortak problemi gibi görünse de, çoğu kadın kilo almak için çaba göstermekte. Kronik hastalıklar, yeme bozuklukları ve yetersiz beslenme sonucu meydana gelen aşırı zayıflık durumu, bağışıklık sisteminin zayıflamasına, dış etkenlere karşı vücut direncinin düşmesine neden oluyor. Peki, sağlıklı bir şekilde kilo almak için ne yapmalı? İşte, ‘Yüksek Topuklar’ olarak derlediğimiz hızlı ve sağlıklı kilo almanın yolları

Kilo almak için ne yemeli?

 • Hızlı kilo aldıran yiyecekler deyince ilk akla gelenler abur cuburlar oluyor. Ancak, kalori bombası olan bu yiyecekler kilo almak için sağlıklı bir yol değildir. Çünkü, zararlı yağlar ve aşırı miktarda şeker içermektedirler.
 • Sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsanız, ana öğünlerinizde süt ürünleri, et ürünleri, tahıl ürünleri, sebze ve meyvelerden en az birinin olmasına özen gösterin.
 • Gün içinde yalnıza 3 öğün yemek yerine 3 ana, 3 ara öğün yaparak dengeli beslenmek daha faydalı olacaktır.

 • Ara öğünleriniz sağlıklı ve besleyici ürünlerden oluşmalıdır. Ofiste, arabada, evin çeşitli yerlerinde kuru meyveler ve kuru yemişler bulundurun. Kuru meyveler yüksek kalorili, posa, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Kuru meyveleri ara öğünlerde tüketerek hem sağlıklı beslenmiş olursunuz, hem de kendinizi gün boyu enerjik hissedersiniz. Kuru yemişler de içerdikleri sağlıklı yağlar sayesinde gün içinde ihtiyacınız olan enerjiyi size verecektir.
 • Ayrıca, gün içerisinde ara öğünlerinizden birini sütlü tatlıyla yapabilirsiniz. Sütlü tatlılar, protein ve kalsiyum alımını, kilo almanıza yardımcı olur. Tatlınızın üzerine ceviz, fındık, fıstık gibi sağlıklı yağlar bakımından zengin tohumlardan da ilave edebilirsiniz.
 • Sağlıklı bir şekilde kilo almak için, kızartma yerine ızgarada pişmiş besinleri tercih edin.
 • Kahvaltıda çay, kahve yerine taze sıkılmış meyve suyu veya süt tercih edin. Böylece, kahvaltıda alacağınız enerjiyi artırmış olursunuz. Aynı zamanda, taze sıkılmış meyve suyu içerdiği vitaminler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Kahvaltıyla birlikte içtiğiniz meyve suyu şişkinliğe neden oluyorsa, kahvaltı sonrasında tüketebilirsiniz.

 • Yemekten hemen önce veya yemekle birlikte tüketilen sıvılar midenizi doldurarak tokluk hissi yaratır. Bu yüzden sıvı alımını yemeklerden 1 saat önce yapmak daha iyi olacaktır.
 • Koşma, yüzme, bisiklet gibi tempolu egzersizler yağ yakarak kilo kaybına sebep olur. Bu tür egzersizleri tercih etmek yerine hafif egzersizler deneyebilirsiniz. En iyisi, bir spor eğitmenine danışarak kendiniz için en uygun egzersiz programını oluşturmaktır.
 • Stresten kurtulmanın yollarını deneyin. Stres de kilo kaybına yol açan önemli faktörlerden biridir.
 • Son olarak, vitamin ve mineral ihtiyacınızın tam olarak karşılandığından emin olmak için bir doktora danışabilir, doktorunuzun tavsiyesi üzerine besin takviyesi alabilirsiniz. 

Kilo almanın yollarının öğrendiniz.

Yorum Yapın