Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi olan kestane hakkında merak edilenleri açıklıyoruz. Kestanenin faydaları nelerdir? Kestane kilo yapar mı? “Yüksek Topuklar” ekibi olarak hazırladığımız özel haberimizi okuyarak kestane hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kestanenin özellikleri ve faydaları

Kış aylarının en keyifli anlarından biri sobada kestane pişirip yemektir. Kestane keyfi, sevdiklerinizle geçirdiğiniz anları daha huzurlu ve sıcak bir hale getirir. Kışın çok sık tüketilen kestane sağlık için birçok faydaya sahip. Ancak kestane tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da var. Şimdi kestanenin faydalarına ve tüketirken nelere dikkat edilmeli, onları öğrenelim…

  • Kestane, sağlıklı karbonhidrat ve diyet lifleri içeren bir besindir. Midede uzun süre kaldığı için tokluk hissi verir.
  • Yüksek miktarda C vitamini içeren kestane, vücudu hastalıklara karşı korumaya yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yüksek ateşle karşılaştığınızda ateş düşürücü etkisi vardır.
  • Sindirilebilir diyet lifleri ve meyve şekeri içeren kestane, tatlı isteğini doğal yoldan karşılamak için faydalı bir besindir.
  • B vitaminleri içeren kestane, saç dökülmesine iyi gelir. Tırnak, saç ve cilt sağlığının güçlenmesine yardımcı olur.
  • Kansere karşı koruyucu besinlerden biri olan kestane, içerdiği flavanoidler ile güçlü bir antioksidandır.
  • Glutensiz besinlerden biri olan kestane, çölyak hastalığında güvenle tüketilebilir. Gluten içermeden sağlıklı karbonhidrat ihtiyacını karşılar.
  • Demir, potasyum, kalsiyum mineralleri bulunduran kestane, dengeli beslenmeye yardımcı bir yiyecektir. Kas ve kemikleri güçlendirir. Aynı zamanda kansızlıkla mücadele etmenize yardımcı olur.

Kestanenin zararları var mı?

Her besinin faydaları olduğu gibi zararları vardır. Kestane bazı bünyelerde kabızlığa sebep olmaktadır. Bu yüzden günde 3-4 kestane yemek uygun olacaktır. Eğer kronik kabızlık varsa, kestane yememeniz gerekiyor.

Kestanenin kabızlık, gaz veya karın şişkinliği etkilerini azaltmak için kestane yerken yanında mutlaka çay, ıhlamur, papatya çayı gibi sıcak sıvılar tüketin. Ayrıca, kestane yedikten sonra bir büyük bardak suyu yudum yudum için.

Kestane kilo yapar mı?

Bir adet orta boy kestane ortalama 50 kaloridir. Bu sebeple ölçülü tüketilmesi gerekir. Özellikle diyet yapanlar veya diyabet hastalığı olanlar, kestane yerken dikkatli olmalıdır.

Bir örnek verip karşılaştırma yapalım: 1 dilim tam buğday ekmeği 60 kaloridir, 1 adet orta kestane ise 50 kaloridir.

Günde 3-4 adet kestane yemek, diyet yapanlar için uygun ölçüdür. O gün içerisinde ekmek tüketimini azaltmak veya ertesi gün daha az ekmek, bulgur, kinoa gibi karbonhidratları almamak dengeleme açısından yararlıdır.

Eğer ölçüsüne dikkat etmeyip çok fazla kestane yerseniz kilo alırsınız. 1 kestaneyi 1 dilim ekmek gibi düşünüp porsiyon kontrolü yapabilirsiniz.