Kepek, saç dibindeki derinin dökülmesiyle meydana gelen bir problemdir. Hemen herkesin başına gelir. Kötü bir görünüme ve saç derisinde kaşıntıya yol açar. Peki, kepek nasıl geçer? Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere kepek tedavisi için bitkisel çözümler sunuyoruz.

Kepek, genetik bir cilt rahatsızlığı olabilir. Stres, ergenlik, saç derisinde fazla yağ birikimi, mantar gibi etkenler de kepek oluşumunun nedenleri arasındadır. İleri derecede kepek problemi beraberinde kaşıntı, saç derisinde yaraların oluşmasına yol açabilir.

Saçtaki kepek nasıl geçer?

Kepek probleminden kurtulmak için öncelikle nedenini belirlemenizde fayda vardır. Daha sonra kepek önleyici şampuanlar ve evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerle bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Elma sirkesiyle saçlarınızı güzelleştirin!

Elma sirkesi, saç diplerinde oluşan kepeği tedavi edici özelliğe sahiptir. İçerdiği doğal asitler, saç derisindeki kepekleri arındırmakta oldukça etkilidir. 2 su bardağı su ve 1 çay bardağı elma sirkesini karıştırarak, elde edilen karışım ile saç diplerine masaj yapın ve yarım saat bekleyin. Daha sonra ılık su ile saçlarınız durulayın. Bu uygulama hem saç diplerindeki problemleri çözmenize hem de saç dökülmelerinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Kepek tedavisinde limon etkisi

Limon da elma sirkesi gibi asidik yapısı sayesinde saç derisinde meydana gelen problemleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Saçlarınızı şampuanlamadan önce 3 yemek kaşığı kadar limon suyunu saç derinize masaj yaparak uygulayın. Düzenli uyguladığınız takdirde, kepek probleminin son bulduğunu göreceksiniz.

Kepek tedavisi için doğal yağlar

Saç bakımında etkili olan doğal yağlardan faydalanabilirsiniz. Örneğin, jojoba yağı, saç derisi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Kepek, mantar gibi saç derisi enfeksiyonlarını gidermeye yardımcı olur. Saç diplerini rahatlatır. Temiz ve sağlıklı bir saç derisine kavuşmanızı sağlar.

Kepeğe karşı tuz kürü

Tuz, kepek tedavisinde oldukça etkili yöntemlerden biridir. Bir miktar sofra tuzuyla saç derinize masaj yapabilirsiniz. Uyguladıktan hemen sonra saçlarınızı şampuanlayabilirsiniz.

Aloe vera ile doğal saç bakımı

Kepek, saç derisinde tahriş gibi problemler yaşıyorsanız, aloe veranın içindeki jeli bir kasede biriktirin. Saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Böylece, bu problemlerden kaynaklanan dökülmelerin de önüne geçersiniz. Aloe vera, vereceği serin etkiyle kaşıntıyı da azaltacaktır.

Karbonatla kepek tedavisi

Karbonat, saçlara derin bir nefes aldırmak için uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Orta boy bir şampuanın içine bir çay kaşığı karbonat katıp karıştırın. Saçlarınızı bu şampuanla yıkayarak derinlemesine bir temizlik elde edebilir, kepekten kurtulabilirsiniz. Karbonatla uygulayabileceğiniz diğer yöntem: Saçlarınızı ıslatın. Bir avuç karbonatı saç derinize iyice yedirin ve sonrasında saçlarınızı durulayın. Bu yöntemi haftada 3 kez uygulayabilirsiniz.

Kepek nasıl geçer, öğrendiniz. Kepek oluşumunu önlemek için düzenli beslenmeye ve bol su içmeye özen gösterin.