Kepek, en çok yaşanan saç problemlerinden biri. Saçta kepek oluşumuna yol açan birçok etken olabilir. Peki, saçtaki kepek nasıl geçer? Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere kepek için bitkisel çözümler sunuyoruz. Servet harcamadan, doğal yöntemlerden faydalanarak sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

Kepek neden olur?

Kepek, saç derisinin dökülmesiyle meydana gelen bir cilt problemidir. Kötü görüntünün yanı sıra, saç derisinde kaşıntılara yol açar. Kaşıntı ilerledikçe saç derisinde yaralar meydan gelebilir. Kepek oluşumunun pek çok sebebi vardır. Kepek, genetik bir cilt problemi olabilir. Bunun dışında, saç derisinde mantar veya fazla yağ birikimi stres, ergenlik dönemi kepek oluşumunun nedenleri arasındadır.

Kepek nasıl geçer?

Saçtaki kepekten kurtulmak için öncelikle kepeğe neden olan etkenleri bulmak gerekir. Daha sonra kepek önleyici doğal yöntemlere başvurarak saçlarınızı eski sağlığına kavuşturabilirsiniz.

  • Elma sirkesi

2 su bardağı su ve 1 çay bardağı elma sirkesini karıştırarak, elde edilen karışım ile saç diplerine masaj yapın ve yarım saat bekleyin. Daha sonra ılık su ile saçlarınız durulayın. Bu uygulama hem saç derisindeki kepek problemini çözmenize hem de saç dökülmelerinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Elma sirkesinin içerdiği doğal asitler, saç derisindeki kepekleri arındırmakta oldukça etkilidir. Aynı zamanda bitlenme durumunda da yukarıda bahsettiğimiz yöntemle, bitlerden kurtulabilirsiniz.

  • Tuz

Bir miktar sofra tuzunu avucunuza dökün ve saç derinize nazikçe masaj yaparak uygulayın. Bu işlemi banyodan hemen önce uygulayabilirsiniz. Daha sonra kepeğe karşı etkili, bitkisel bir şampuanla saçlarınızı durulayın. Tuz, kepek tedavisinde oldukça etkili doğal yöntemlerden biridir. 

Durulama suyuna bir miktar elma sirkesi ilave ederek, daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

  • Aloe vera

Aloe vera bitkisinin içindeki jeli bir kasede biriktirin. Saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Daha sonra ılık su ile saçlarınızı durulayın.

Aloe vera kepek, saç derisinde tahriş gibi problemlerin önüne geçer. Serinletici etkisi sayesinde, rahatlamanıza yardımcı olur.

  • Hindistan cevizi yağı

Kepek sorununa evde çözüm için, Hindistan cevizi yağından faydalanabilirsiniz. Haftada bir veya iki kez, saç diplerine Hindistan cevizi yağı sürün. Parmak uçlarınızla masaj yapın. Saçları iyice beslemesi için yaklaşık 5 saat veya geceden sabaha kadar bekletin. Ardından kaliteli bir şampuanla saçlarınızı yıkayın.

  • Aspirin

Kepekten kurtulmak için 2 veya 3 adet aspirini ezip toz haline getirin. Bu karışımı kullandığınız şampuana ekleyin. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra 3-4 dakika bu şekilde bekleyin ve durulayın. Bu yöntemi haftada birkaç kez düzenli uygulayın, saçlarınızdaki iyileşmeyi görün. 

Kepek önleyici doğal yöntemler:

  • Sağlıklı saçlar için dışarıdan bakım yapmak kadar, düzenli beslenmek ve bol su içmek de çok önemlidir. Kepek oluşumunu önlemek için sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterin.
  • A vitamini bakımından zengin besinler, saç derisini onarır ve yeniler. Kepeği önlemek için, havuç, kayısı, karaciğer, maydanoz, patates, pazı, balık gibi A vitamininden zengin besinleri sofranızdan eksik etmeyin.
  • Saçı az veya çok yıkamak, kepek oluşumuna yol açar. Saç yıkama sıklığınıza dikkat ederek, saç diplerindeki yağı  dengeleyebilirsiniz. Aksi taktirde, kepek oluşumu kaçınılmaz olacaktır.

Kepek nasıl geçer, öğrendiniz. Saç bakımı hakkında diğer yazılarımızı okuyun:

Doğal saç maskesi önerileri

Saçları güçlendirmek için ne yapmalı?

Saçınızı doğru yıkıyor musunuz?