Yazının içinde neredeyse 10 kere “trip atmak” sözünü kullanmışsın. Bununla tam olarak ne ifade ettiğini anlayamadım ancak bir çeşit naz yapmaksa, fazla naz aşık usandırır.

Bize hep ilişkilerin bir oyun olduğu öğretildi. Sen kadınsın böyle davran, sen erkeksin şöyle yap… Oysa bunlar doğru yaklaşımlar değil. Dürüstlük ve gerçek duygular, sağlam ilişkinin temelidir. Öteki evcilik oynamaya benzer.
Sürekli bir şeyler yaparak ilgisini çekmeye çalıştığın ve sürekli taviz vermek zorunda kaldığın bir ilişkinin, uzun ömürlü olacağını düşünüyor musun?

Üstelik anlattıklarından yola çıkarak, sen söylemesen de, ben bu ilişkide biraz şiddet olduğunu düşünüyorum. Şu ana kadar olmadıysa bile, eli kulağındadır.

Maalesef biz kadınlar, bazı hareketleri sevgiye yorma eğilimi içindeyiz. Kıskançlığı dize gelmiş bir adamın tavırlarını, aşkına eş değer tutuyoruz. Hatta, dayak atan bir adamı bile kendi içimizde haklı gösterecek bahanelerimiz cebimizde hazır duruyor. Ben senin ilişkinde büyük hasarlar görüyorum.

Ancak konu aslında ilişkin veya erkek arkadaşın değil, sensin! Senin neden bu ilişkiyi sürdürmekte bu derece ısrarcı olduğunu bulman gerekiyor. Karşındaki delikanlının da pek çok sorunu olduğunu düşünüyorum.

Hepimiz biriktirdiğimiz yaralarımız ve üstümüzde çok eskilerden kalma öğretilerimizle her ilişkiye başlıyoruz. Doğal olarak verdiğimiz veya vermediğimiz her tepkinin, mutlaka bilinçaltımızda bir uzantısı var.

Senin kendinle yüzleşmen gerektiğini düşünüyorum. İçinde mutlu olmadığın bir ilişkiyi, daha 21 yaşındayken yürütmek zorunda değilsin. Bence dönüp kendinle gerçek anlamda tanışman gerekiyor. İnsanın kendisiyle ilgili farkındalığı artmadan, yaşadığı hiçbir şey tam olarak yerini bulmuyor. Basit bir sevgi bahanesinin çok ötesinde, mutlaka bu ilişkide kalmanın bir takım sebepleri var. Belki sen hala bunu bilmiyorsun. Bu bölgede kendine mutlaka karşı karşıya gelmelisin . Bu ilişkiden, hatta bir ilişkiden ne beklediğini bulmalısın. İstediğin niteliklere sahip bir ilişkiyi yakalamadan da, bu derece fedakarlık göstermek, ileride hayal kırıklığı yaşamana sebep olacaktır.

Beraberliğinde farklı boyutlara ulaşmadan, senin canın çok yanmadan, gerçeklerle karşılaşacak cesareti bulman umuduyla…

Sevgilerimle

Candan Ünal

Yüksek Topuklar Aşk & İlişkiler Editörü

candan.unal@yuksektopuklar.net

Not: Mektup çok uzun olduğundan bir kısmını yayına almadım.

 

Merhaba Candan Hanım;
Öncelikle 21 yaşında üniversitede okuyan bir bayanım. 2 seneden çok az fazla bir zamandır ilişkim var. Erkek arkadaşımla ilk önce arkadaştık ve aramızda daha doğrusu benim duygularımda değişiklik olduğunu anladığım an “bu kişi benim ruh ikizim” dedim. Çünkü birlikte gece dışarı çıkabiliyorduk yeri gelince içebiliyorduk çocuklar gibi oynayabiliyorduk. Fakat erkek arkadaşım aşırı kıskanç davranıyordu. mesaj atardı 2 dk geç cevap vereyim küplere biner yada kırmızı ojelerime kafayı takardı. Bana da daha önce böyle bir ilişki yaşamadığı için anlayışlı olmamı alışacağını söylerdi. Evet alıştı şuan iyi fakat bu hale gelene kadar beni çok yıprattı. Biliyorum tavizde bir yere kadar fakat benim huyum biraz bu değer verdiğim insanlar için çok şey yapmayı göze alabilirim. İlk zamanlarımızda oldukça kırıcıydı tartışmalarımızda karşısında sevgilisi olduğunu unuturdu. Onu uyardım bu konuda da gelişme gösterdi derken geçen yaz yine bana karşı çok kırıcı olmaya başladı ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Anneme ve güvendiğim insanlara ilişkimi anlatırım ve tüm çıplaklığıyla çünkü bazen bende hata yapabiliyorum bu yüzden yol göstersinler isterim, fakat çoğu olayda hep beni haklı görmüşlerdir. Fakat yinede haklıda olsam da haksızda olsam erkek arkadaşım her kaçtığına kovalatıyor kendini fakat o beni kovalamayı reddediyor sanki. Benim iyi olduğum zamanlarda oda iyi fakat biraz hırçınlaşsam direk çekiyor kendini. Ona soğuk davransam gözümün içine bakmak yerine oda benden soğuyor benim hissettiklerim bunlar. Ne kadar kısa bir mail atmak için uğraşsam da anlatmaya başlayınca susamadım. Kafamı da çok kurcalıyor bu konu… Yorumlarınızı büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum. Şimdiden çok teşekkürler…