Orhan Pamuk’un ‘Yeni Hayat’ romanını okuyanlar bilir: ‘Bir kitap okudum, hayatım değişti’ sözüyle başlar. Birazdan size bahsedeceğim, ‘Hayatın direksiyonuna geç’ isimli bireysel gelişim kitabı, bana bu deneyimi yaşattı.

Beni biliyorsunuz, fayda gördüğüm, beğendiğim her şeyi sizinle paylaşırım ki sizi tanımasam bile hayatınızın bir noktasına bir güzellik dokunsun isterim; bu da öyle…

Zaman zaman üçüncü göz gibi kendimi izlerken, labirentin içinde yaşayan bir insan görürdüm. Neden aynı olayları yaşıyorum, neden insanlar farklı olsa bile birbirine benzer tepkiler veriyorum diye sorgularım yaşadıklarımı… Kendimi bir eşikten atlatmak, insan olmanın erdemlerine ulaşmak ve hayatımı daha anlamlı kılmak için kişisel gelişim, psikoloji ve psikanaliz üzerine kitaplar okurum. Taş üzerine taş ekleyerek devam ettiğim içsel yolculuğumda karşıma, aklımı kurcalayan pek çok soruya yanıt veren o kitap çıktı: Kemal İslamoğlu, ‘Hayatın direksiyonuna geç’. Okurken mola vermek istemeyecek kadar akıcı ve akılda kalıcı biçimde yeni hayata başlamak için bilgi ve ilham veriyor. ‘Evet, kesinlikle yaşamak istediğim hayat bu!’ diyorsunuz her bölümde.

Kitap

Kurban rolüne sığınarak hayatımızı çıkmaza sokar; gerçek ihtiyaçlarımızın ne olduğunu, onları nasıl karşılamaya çalıştığımızı, içimize nasıl bakmamız gerektiğini, kendimizi nasıl tanıyabileceğimizi, nasıl düşündüğümüzü, neye değer verdiğimizi, ne hissedip nasıl davranacağımızı bilemeyiz. Bununla da kalmayıp ne kadar başarılı, bilinçli veya sağlıklı olduğumuzu sorgularız, hatta kapasitemizi ne kadar kullandığımızı… “Var” olmayı, “bir” olmayı, akıştaki dengeyi ve yaşam oyununu öğrenmeye çalışırken bocalarız. Çünkü hayatımızın direksiyonunda biz değil başkaları vardır…

Eğer hayatınızın direksiyonuna geçebilirseniz, ateşin üzerinde bile yürüyebilirsiniz!

Zihinsel ve duygusal blokajlarımız bir set olarak her adımda karşımıza çıkıyor. Peki, ya bu blokajlar gerçek değil de hayaliyse…           

Kemal İslamoğlu, bütün bu blokajların aslında öğrenilmiş çaresizlikle önümüze koyduğumuz, yolumuzu tıkayan engeller olduğunu söylüyor. Kazanılacak farkındalıkla bu engelleri ortadan kaldırmanın mümkün olduğunu belirten İslamoğlu, bizleri farkındalık kazanıp gerçek potansiyelimizde yaşamaya davet ediyor!

okudum-4

Yurtiçi ve yurtdışında 20 yıldan beri 100 binden fazla profesyonelle danışman, eğitmen ve koç olarak çalışan Kemal İslamoğlu, Hayatın Direksiyonuna Geç adlı eseri ile birçok kişisel gelişim kitabının açık bıraktığı “pratik” alanı da başarıyla dolduruyor ve size hayatınızın yol rehberini sunuyor. Dahası imkânsız denen şeylerin yapılabilir olduğunu ispatlıyor!

Kemal İslamoğlu hakkında

15 Mart 1966’da İstanbul’da doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde makine mühendisliği eğitimini tamamlandıktan sonra profesyonel iş yaşamına başladı. Uluslararası şirketlerde farklı kademelerde çalıştı. Girişimcilik deneyimleri de olan İslamoğlu, 20 yıldır kariyerini yetişkin öğrenmesi üzerinde sürdürüyor. Yurtiçi ve yurtdışında 100 binden fazla profesyonelle bir araya geldi. Birçok organizasyonel gelişim projesinde danışman, eğitmen ve koç şapkasını giydi. Hayatın Direksiyonuna Geç, bütün deneyimlerinin birikimi sonucunda ortaya çıkan tecrübelerinin, daha geniş kitlelere yayılabilmesi ve bu bilgilerden herkesin yararlanabilmesi adına oluşturduğu ilk kitabı.

Arzu Karabulut