Kefirin faydaları ve kullanım şekli

Kefirin, kabızlığı gidermeden kilo vermeye, saç dökülmesini azaltmadan yorgunluğu gidermeye pek çok faydası var. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere kefirin faydalarını ve kullanım şeklini anlatıyoruz.

Kefir, A, B2, B12, folik asit ve biotin vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, fosfor minerallerinden zengin bir besindir. Günlük vitamin, mineral ve protein alımına destek olur. Kefirin faydaları ve kullanım şeklini öğrenmek için özel haberimizi okumaya devam edin!

Kefir kilo vermeye yardımcı olur

Protein içeriği yüksek olan kefir, uzun süre tokluk hissi sağlar. Kan şekerinin daha yavaş yükselmesine yardımcı oluyor. İştah kontrolü sağlayarak açlık krizlerinin önüne geçer. Bu sayede, kilo kontrolünü kolaylaştırır.

Kefir sindirim sistemi sağlığını destekler

İçerdiği laktik asit bakterileri sayesinde, ishal, kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerinin görülme sıklığını azaltır. Laktoz içeriği süte oranla düşüktür, laktoz intoleransı olan kişiler de kefiri tercih edebilir.

Kalp damar hastalıklarına karşı koruyucudur

Kefir, düzenli tüketildiğinde kolesterol ve LDL kolesterol düzeylerini azaltmaya yardımcı olur. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Kefir, besin değeri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Yapısında bulunan vitamin, mineral ve proteinlerle sağlıklı bağışıklık sistemini destekler. Vücut direncini artırarak hastalığa yol açan mikroorganizmaların çoğalmalarına engel olur.

Kefir kemik sağlığını destekler

Kalsiyum, fosfor ve K vitamini bakımından zengin olan kefir kemik sağlığını desteklemeye yardımcı olur. Kemik erimesini önler.

Kefir nasıl yapılır?

Kefiri marketlerden hazır olarak satın alabilirsiniz. Evde kendim yapmak istiyorum diyenler için kefir yapılışını anlatıyoruz. aktarlardan temin edebilirsiniz.

Malzemeler;

  • 1 litre süt
  • 1 yemek kaşığı kefir mayası
  • Cam kavanoz
  • Plastik süzgeç

Hazırlanışı;

Sütü cam kavanoza aktarın, içine kefir mayasını ekleyin. Tahta kaşıkla iyice karıştırın. Kavanozun üzerini temiz bir bez ile kapatın. 20-25 °C’de kalacak şekilde karanlık bir ortamda 2 gün kadar bekletin. Mayalanan sütü plastik bir süzgeç ya da tülbent yardımıyla süzün. Elde ettiğiniz kefiri buzdolabında saklayabilirsiniz.

Kefir nasıl içilir?

Kefir soğuk olarak sade içebileceğiniz gibi içerisine çilek, muz, böğürtlen, armut gibi meyveler ekleyip tatlandırabilirsiniz. Ara öğün olarak tarçın ilave ederek tüketebilirsiniz. Ayrıca yulaf ezmesi, yulaf kepeği gibi tahıl ürünlerini yerken süt yerine kefir tercih edebilirsiniz.

Kefirin faydalarını ve kullanım şeklini öğrendiniz.

Yorum Yapın