keyifli-kedilr

Kedi beslemek büyük sorumluluk gerektirir. Minik dostunuzu faydalı besinlerle besler ve kontrollerini yaptırırsanız, uzun yıllar sizinle keyifle yaşayacaktır. Kedisever ‘Yüksek Topuklar’ olarak kedi bakmanın püf noktalarını sizlerle paylaşıyoruz.

Kedilere et verilir mi?

Kediler her tür eti sever. Çok yağlı olmamak kaydıyla her çeşit eti pişmiş ve küçük parçalar halinde verebilirsiniz. Etin suyu da kuru mamanın ıslatılmasında kullanılabilir.

Kedilere yumurta verilir mi?

Yumurta, kediler için çok değerli bir besindir. Ama yumurta akı pişirilmelidir. Çiğ yumurta akının içinde B vitaminini nötralize eden kimyasal bir madde olduğu için çiğ halde verilmez. Yumurta sarısı ise çiğ ya da pişirilmiş olarak verilebilir.

Kedilere patates verilir mi?

Kedilere enerji sağlaması açısından önemlidir. Bunun yanında bu yiyecekler şişmanlatabilir. O nedenle kilolu kedilere verilmese de olur.

Kedilere peynir verilir mi?

Kedi bakmanın püf noktalarından biri, peynir seçimi dikkatle yapmaktır. Çok değerli yiyeceklerdir. Ama çok az tuz içermelidir. Haftada birkaç kez peynir verebilirsiniz. Kalsiyum ve protein, sağlığına iyi gelecektir.

Kedilere sebze verilir mi?

Hazım ve dengeli bir beslenme için gereklidir. Besin değeri çok azdır. Ancak kedinin sebzeyi yemesi için etle birlikte pişirilmesi ya da köfte içerisine katılması gerekir.

iki-tatli-kedi

Kedilere balık verilir mi?

Çok önemlidir, ama balıkta B1 vitaminini etkisiz hale getiren bir enzim olduğu için pişirilmesi gereklidir. Haşlarsanız balıktaki besleyici maddeleri öldürürsünüz. Bu nedenle en iyisi ızgara yapmaktır. Fosfor açısından zengin ve hazmı kolay olan balık, kılçıkları ayıklanarak verilmelidir.

Kedilere ciğer verilir mi?

Kedilerin çok sevdiği yiyecekler arasındadır. Yüksek besin değeri olmamasına karşın diyet görevini de üstlenir. Çiğ ciğer ishale, pişirilmiş ciğer ise kabızlığa neden olabilir. Çok fazla ciğer tehlikeli olabilir. Bu nedenle sık vermemek yaralıdır.

Kedilere çimen verilir mi?

Besin değeri olmayan fakat bir kabın içine yerleştirildiğinde kediler tarafından hazmı ayarlamak için kullanılan ve yutulan yabancı (kıllar) maddelerin de atılmasını sağlayan hazım için faydalı bir malzemedir. Bir saksı içerisinde evde büyütülen çimenler tazelik ve sağlık açısından tercih edilmelidir.

Kedilere tatlı verilir mi?

Tatlı gıdalar kedileri şişmanlatır, dişlerine zarar verir, görme bozukluğu yaratır. Kısaca kediler için uygun değildir.

sepette-iki-kedi

Kedi beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler!

  • Kediler sanıldığı gibi küçük kemikleri çiğnemezler, yutarlar. Bu nedenle özellikle küçük tavuk kemikleri sindirim sisteminde ciddi problemlere sebep olabilir. Bu nedenle balık ta olduğu gibi tavuğun da kemikleri ayıklanmalıdır.
  • Tavuk özellikle ishal olan kediler için yararlıdır. Uzun süre sadece tek tip yiyecekle beslenmemelidir. Yukarıda belirttiğimiz besinler tek başlarına çok fazla anlam ifade etmezler.
  • Küçük kedilere günde birkaç kez, yetişkinlere ise günde iki kez yemek verilmelidir.
  • Hazırladığınız sağlıklı yiyecekler bazen kedi tarafından beğenilmeyebilir. Ve kediniz açlık grevine girerek günlerce yemek yemeyebilir. Lütfen taviz vermeyiniz.
  • Yemeklerin belli saatlerde dakik olarak verilmesi faydalıdır.
  • Gebe kedilerin mineral, vitamin, protein ve kalsiyuma gereksinimleri artar. Bağırsaklarda uzun süre kalan yiyecekler ( çiğ ciğer ya da et ) verilmemelidir. Bunlar kabızlığa ve gaza neden olabilirler.

Evet, kedi bakmanın püf noktaları bunlardır.