karpuzun-faydalari-nelerdir

Karpuzun faydaları nelerdir?

Her dilimde lezzet ve sağlık veren karpuzun mucize faydalarını sizler için araştırdık! Herkesin karpuz sevdiğini tahmin ediyoruz ama baş ağrısını gidermekten cinsel gücü artırmaya, böbrekleri temizlemekten kilo verdirmeye kadar olan faydalarını öğrendikten sonra daha çok seveceksiniz!

Karpuz migren ve baş ağrısını giderir

Stres ve susuzluk nedeniyle ortaya çıkan baş ağrılarında, karpuz su oranı yüksek meyvelerden biri olduğu için doğal ilaç gibi etki gösterecektir. Sebze ve meyvelerdeki doğal su, vücudun eksilen suyunu tamamlar. Yeterince su ihtiyacı karşılanmış vücut, kendini zinde ve enerjik hisseder.

Karpuz vücudun su ihtiyacını karşılar

Karpuzun faydaları arasında en önemlilerinden biri de su ihtiyacını verimli şekilde karşılamasıdır. Karpuzun içerdiği su, liflerle birlikte tüketilir ve bir kısmı da liflerin içine hapsolur. Böylece daha yavaş işlenir ve vücudumuzda daha uzun süre kalır. Yaz sıcağında sürekli ve hızlı bir şekilde su kaybettiğimizi de hesaba katarsak bu özellik sağlığı korumak için çok fayda sağlar.

[wp_ad_camp_2]

Karpuz tansiyonu dengeler

Yüksek tansiyonu dengeleyici, dolaşımı rahatlatıcı özelliklere sahiptir. Karpuzun içindeki potasyum ve manganez de kan basıncının düşürülmesine yardımcı olur. Yaz sıcaklarında yüksek tansiyonun ne kadar tehlikeli olabileceği düşünüldüğünde karpuzun bu özelliğinin sağlık açısından ne kadar önemli olduğunu anlamak daha da kolaylaşır.

Karpuz karaciğeri temizler

Kilo vermek, zinde hissetmek, dengeli hormon yapısına sahip olmak için karaciğerimizin sağlığı çok iyi olmalıdır! Karpuzun faydalı olduğu organlardan biri de karaciğerdir. Karaciğerimizin birçok işlevi vardır ve bu işlevlerin çoğunu da kimyasal etkileşimler sonucu yerine getirir. Yani karaciğerimiz tıpkı bir kimya laboratuvarı gibidir. Ancak bu işlemler sırasında karaciğerimizde atık maddeler birikir. Karpuz, bu maddelerden özellikle amonyağın temizlenmesinde karaciğere yardımcı olur. Bu da daha sağlıklı bir karaciğer ve toksinlerden daha az zarar görmüş bir vücut demektir.

Karpuz böbrekleri temizler

Karpuzun içindeki bol su ve antioksidanlar, böbreklerin çalışmasına ve temizlenmesine yardımcı olur. Diüretik özellikler gösteren; yani böbreklerin daha hızlı çalışmasına neden olan karpuz, vücuttaki fazla ödem ve toksinlerin de atılmasına destek olur. Böbrek taşı, böbrek kumu gibi hastalıklarınız varsa, bol bol karpuz yiyerek hastalığınızın ilerlemesini önleyebilirsiniz.

Karpuz cinsel gücü arttırır

Karpuzun cinsel gücü artırma özelliği bilimsel olarak da kanıtlanmış. Karpuzun içindeki sitrülin adlı bir madde, damarların genişlemesini sağlıyor; bu sayede kan dolaşımını da kolaylaştırıp rahatlatıyor. Rahatlayan kan dolaşımı da daha yüksek bir cinsel performansa olanak tanıyor. Cinsel gücü artıran besinler arasında en iyi olan karpuzdan faydalanın; daha uzun süre ve daha güçlü ereksiyon istiyorsanız, bol bol karpuz yiyin.

[wp_ad_camp_2]

Karpuz diyete uygundur

Karpuz % 92 su içerir. Düşük kalori olduğu için kilo kaybına konusunda büyük yardımcı olur. Özellikle yüksek kalorili tatlılar yerine karpuz yemeniz çok daha iyidir. Ara öğünde bir dilim peynir, kalın bir dilim karpuz ve bir dilim çavdarlı ekmekle süper besleyici ve kilo vermeye yardımcı bir menü hazırlayabilirsiniz.

Karpuzun kalori ve besin değeri sağlıklıdır

100 gram karpuz 30 kaloridir! Karşılaştırmayı doğru yapmak adına örnek verelim: 80 gram bitter çikolata 565 kaloridir. Aradaki farkı görüyor musunuz?

Porsiyon Miktarı: 100 g

 • Kalori (kcal) 30
 • Toplam yağ 0,2 g
 • Kolesterol 0 mg
 • Sodyum 1 mg
 • Potasyum 112 mg
 • Karbonhidrat 8 g
 • Diyet lifi 0,4 g
 • Şeker 6 g
 • Protein 0,6 g
 • A vitamini   569 IU         C vitamini   8,1 mg
 • Kalsiyum    7 mg Demir         0,2 mg
 • D vitamini   0 IU   Piridoksin    0 mg
 • B12 vitamini         0 µg  Magnezyum        10 mg