Karbonatlı su içerek zayıflamak, uzun zamandır gündemi meşgul ediyor. Açıkçası ben de seneler önce bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine kullanmaya başlamıştım. Bu merak edilen konuda hem benim hem takipçilerimizin yorumlarını paylaşmak istiyorum.

New York Üniversitesi’nde beslenme ve spor eğitimleri almadan önce kilo vermek için yeterince bilgiye sahip değildim. Zayıflamak için türlü türlü yöntemler denemiştim ve bunları içinde karbonatlı su da vardı. Düzenli bir şekilde sabah akşam karbonatlı su içmeye başladım ama vücudumdaki fazla 10 kilo olduğu gibi yerinde kalmıştı. Açıkçası, mantık olarak vücuduma her gün karbonat gibi kimyasal bir madde alarak sağlıklı kilo vereceğime zaten inanmıyordum.

İnternette birçok sitede karbonatlı su içmenin mucizevi faydaları yazıyordu ama özellikle Türkçe sitelerde bu konunun fazlasıyla abartıldığını düşünüyordum. Yabancı kaynaklardan araştırma yaptım ve karbonatlı su içerek zayıflama üzerine bilimsel çalışmalar olduğunu gördüm. Denediğim ve tahmin ettiğim gibi karbonatlı su içerek kilo vermenin mümkün olmadığı, testlerle kanıtlanmıştı. Hatta, atladığımız çok önemli bir nokta vardı ki şu: Vücuda her gün karbonat almak böbrek ve mide sağlığına zarar verebiliyor, ödem ve toksine sebep olabiliyordu.

Ben her zaman beslenmede doğallıktan yanayım. Mesele, vücudu alkali yapmak ise bunu kolayca, sabah aç karna limonlu su içerek başarabileceğimizi biliyorum. Bu arada, merak eden olmuştur: Elbette, 10 kilo fazladan kurtuldum hatta şimdi karın kaslarım var! Ancak bunu karbonatlı su içerek değil; iyi beslenerek ve spor yaparak başardım. Zaten, aldığım eğitimlerden sonra şuna kesin eminim ki: Kilo vermenin 3 kesin yolu var:

  1. Diyet yapmak
  2. Spor yapmak
  3. Su içmek

Şimdi gelelim, karbonatlı su ile zayıflayanların yorumlarına…

Instagram sayfamızda 117.000 takipçime, karbonatlı su hakkında fikirlerini sordum. Aşağıda sizin de okuyabileceğiniz gibi birçok kişi benimle aynı deneyimi yaşamış: Karbonatlı su içmek zayıflatmıyor, hatta karın şişkinliğine sebep oluyor! Birkaç örnek yorumu hemen aşağıda paylaşıyorum:

  • Sibel: Arzu Hanım, ben bir ara karbonatlı su kullandım ama hiçbir faydasını görmediğim gibi mide bulantısı yapıyor.
  • Saide: Ben de çok uzun bir süre karbonatlı su kulandım ama hiç faydasını görmedim maalesef…
  • Peri: Karbonatlı su içtim ama zayıflayamadım.
  • Nergis: Maalesef hiçbir faydası yok, ben de uzun süre içmiştim.

https://www.instagram.com/p/BTCja_tF2AY/?taken-by=diyetebasliyorumcom

İşin özü şu: Karbonatlı su ile zayıflayanlar yok. Eğer, biri kilo vermişse bundaki keramet spor ve diyet yapması, her gün 3 litreye yakın su içmesidir. Sade su içmek, gerçekten kilo vermenize yardım eder. Çünkü, bilimsel araştırmalar düzenli su içenlerin metabolizma hızının %30 daha hızlı çalıştığını gösteriyor. Anlamı ise net: Hızlı çalışan metabolizma daha çok kalori yakar ve sağlıkla kilo vermeye başlarsınız.