karabugday-pilavi-tarifi

Karabuğdayın faydalarını açıklıyor. Kilo vermek ve hastalıklardan korumak istiyorsanız, karabuğdayın faydalarını öğrenmek size çok iyi gelecek! Haydi başlayalım!

 • Karabuğday nedir?

Orjinal adı ‘Greçka’ olan karabuğday, tam tahıllı bir besindir. Genellikle Rusya, Ukrayna, Polonya, Japonya gibi ülkelerde popülerdir. Son yıllarda Türkiye’de çok sevilmektedir ki bence bu ilgi ve sevgiyi hak ediyor çünkü karabuğdayın faydaları insan sağlığında mucizeler yaratıyor!

 • Karabuğdayın faydaları nelerdir?

Karabuğday üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar kilo vermekten kabızlıktan kurtulmaya, insülin direncini kırmaktan kalp hastalıklarına karşı korumaya dair pekçok faydasını göstermiştir. Açıkçası, haftada bir kez bile olsa karabuğday yemek, kilo kontrolü ve sağlıklı yaşama olumlu katkılar sağlar.

 • Karabuğdayı mucize yapan nedir?

Karabuğday, yüksek oranda bitkisel protein içerir. Bu sayede uzun süre tokluk verir, kilo verirken sarkmayı önler, yağ yakımına yardımcı olur. Magnezyum içeriğiyle insülin dengesini sağlar, diyabet hastalığı ve insülin direncine iyi gelir. Kalsiyum içeriğiyle metabolizma hızını yükseltir, vücudun daha çok kalori yakmasına yardımcı olur. Posa ve lifler içermesiyle bağırsak sağlığına iyi gelir, kabızlık gidermede etkilidir.

 • Karabuğday nerede satılır?

Aktarlar, büyük marketler ve organik ürün satışı yapan internet sitelerinden karabuğday alabilirsiniz. Kilosu ortalama 10 liradır. Ancak merak etmeyin, 4 yemek kaşığı karabuğday, sizi saatlerce tok tutacaktır. Az miktarda tüketildiği için bereketli bir besindir, ekonomik bir zayıflama yardımcısıdır.

karabugday-zayiflatirmi-1

 • Karabuğday nasıl pişirilir?

Ben kendi mutfağımda karabuğdayı sık sık kullanıyorum. Bazen yoğurtlu karabuğday çorbası pişiriyorum, bazen karabuğday salatası yapıyorum, bazen de karabuğday pilavı… Yani çok çeşitli şekillerde pişirmek ve yeni lezzetler elde etmek mümkündür. Yemeklerde kullanılmadan önce karabuğday mutlaka 15 dakika sıcak suda bekletilmeli ve bol suda haşlanmalıdır. Size hemen, kahvaltı veya ara öğün için mükemmel bir karabuğday tarifi vereceğim.

Malzemeler,

 • 2 yemek kaşığı karabuğday
 • 3 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 adet rendelenmiş mevsim meyvesi
 • 1 çay kaşığı toz tarçın
 • 1 çay kaşığı toz kakao
 • 1 yemek kaşığı ceviz, badem veya fıstık

Hazırlanışı,

 1. Az evvel söylediğim gibi karabuğdayı sıcak suda 15 dakika bekletip süzün.
 2. Küçük bir tencereye alıp üzerine su ekleyin, yumuşayana kadar yaklaşık 15 dakika haşlayın.
 3. Pişen karabuğdayı süzüp soğuması için kenarda bekletin. Bu sırada diğer malzemeleri hazırlayalım.
 4. Hangi mevsimdeysek ona uygun meyve seçelim. Kış için portakal, Trabzon hurması, kivi, muz veya elma olabilir.
 5. Meyveyi rendeleyip derin bir kaseye alalım, içine karabuğday, yoğurt, kuruyemiş, tarçın ve kakaoyu ekleyelim.
 6. İyice karıştıralım ve karabuğdaylı lapamız hazır.

Biraz daha tatlandırmak isterseniz, organik bal ilave edebilirsiniz.

 • Karabuğday kaç kaloridir?

1 yemek kaşığı pişmiş karabuğday ortalama 20 kaloridir. Diyet yapanların günde 1500 kalori alabileceğini düşünürsek, günde 4 yemek kaşığı kadar karabuğdaydan 80 kalori almak gayet uygundur.

 • Karabuğday zayıflatır mı?

Düşük yağ oranı içerdiği için sağlıklı beslenmede ve zayıflama diyetlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Karabuğdayın açlık duygusunu bastırmadaki etkisinin de en üst derecede olduğu saptanmıştır. Karaciğerin çalışmasını kolaylaştırır ve rahatlatır.

 • Diyabet hastaları karabuğday yiyebilir mi?

Şeker hastalığının etkilerinin araştırıldığı bir çalışmada günde 3 porsiyon karabuğday gibi tam hububat tüketen kadınların, haftada bir porsiyon tüketenlerle kıyaslandığında yüzde 21 oranında daha az şeker hastalığına yakalanma riskine sahip oldukları tespit edilmiştir. Çünkü karabuğday mükemmel bir magnezyum kaynağıdır. Daha çok magnezyumca zengin gıdalarla beslenen kadınların yüzde 24 daha düşük şeker hastalığına yakalanma riskine sahip oldukları anlaşılmıştır.