karabugday-zayiflatirmi-1

Kabızlık gidermekten sağlıklı kilo vermeye, karaciğeri temizlemekten insülin direncini düşürmeye kadar karabuğdayın mucizevi faydaları var. Sağlıklı yaşam koçu Arzu Karabulut, karabuğday hakkında merak edilenleri açıklıyor. Karabuğday zayıflatır mı, nerede satılır, nasıl tüketilir gibi sorulara cevaplar sunuyor.

Karabuğdayın özellikleri nelerdir?

Orjinal ismi ‘greçka’ olan karabuğday, yüksek oranda protein içeren bir bitkidir. Tam tahıllı besin grubunda yer alır, sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü için yararlıdır. Karabuğdayın sıkça tüketildiği Rusya, Ukrayna, Çin, Japonya gibi ülkelerin vatandaşlarına baktığımızda obezite oranının düşük olduğunu görüyoruz.

Karabuğdayın faydaları nelerdir?

Karabuğday, pek çok açıdan faydalı bir besindir. Protein içeriğiyle tokluk verip fazla kalori alınmasının önüne geçer. İştah kontrolü ve tatlı isteğinin kesilmesine yardımcı olur. Kilo verirken sarkma olmaması için yeterli miktarda protein alıp dokuların onarılması gerekir. Karabuğday, bu noktada mükemmel bir doğal çözümdür. 100 gram karabuğdayda 11 gram protein vardır. Güzel yanı şu ki, vücudumuz karabuğdaydan gelen proteninin yarısından fazlasını sindirir.

Karabuğday zayıflatır mı?

Evet, karabuğday tüketimi zayıflamaya yardımcı olur. Aşağıdaki özellikleriyle karabuğday, diyet listelerinde mutlaka yer almalıdır.

  • Kalsiyum içeriğiyle metabolizmayı hızlandırır.
  • Demir içeren karabuğday, kansızlığa iyi gelir.
  • Kan şekerini dengeleyip sık acıkmayı önler.
  • Uzun süre tokluk verip aşırı iştahı keser.
  • Gluten içermediği için sindirim sistemine iyi gelir.
  • Yüksek lif içerdiği için kabızlık gidericidir.
  • Karaciğeri temizleyip hormonları düzenler.
  • İnsülin direnci ve diyabet hastalığına iyi gelir.
  • Yağ oranı düşüktür, kalp sağlığını korur.
Çölyak hastalığında karabuğday tüketilir mi?

Çölyak hastalığında glutensiz besinler tüketilmesi gerekir. Bu sayede sindirim sistemi rahatlar, karın şişkinliği veya gaz problemi olmaz. Beyaz un, makarna, bulgur gibi besinlerin aksine gluten içermeyen karabuğday, çölyak hastaları için mükemmel bir besindir.

Diyabet hastaları karabuğday yiyebilir mi?

Protein, magnezyum ve yüksek lif içeren karabuğday, diyabet hastaları ve insülin direnci olanlar için mucize bir besindir. Çünkü, uzun süre tokluk verip sık acıkmayı önler. Magnezyum minerali ile insülin hormonunun daha dengeli salınmasına yardımcı olur. Ayrıca, karaciğeri temizleyip grehlin, leptin, insülin gibi hormon dengelerini düzenler.

Karabuğday kabızlığa iyi gelir mi?

Kabızlığın en önemli sebeplerinden biri, posalı ve lifli besinler tüketmemektir. Çözümü ise bellidir: Karabuğday gibi lifli ve glutensiz besinleri düzenli olarak yemektir. Bağırsak hareketlerini hızlandırmaya yardımcı olan karabuğday, kabızlık gidermeye yardımcı olur.

Spor yapanlar karabuğday yiyebilir mi?

Evet, spor sonrası kasların yeniden yapılması ve spor sırasında daha yüksek performans için greçka yani karabuğday tüketimi yararlıdır. Bitkisel protein içeren karabuğday, daha güçlü kaslar için gereken besini karşılar.

Karabuğday kaç kaloridir?

1 yemek kaşığı pişmiş karabuğday yaklaşık 20 kaloridir. Bu değer dikkate alınarak diyet listelerinde porsiyon kontrolü yapılabilir. Örneğin, öğle veya akşam yemeğinde 4 yemek kaşığı karabuğday pilavı yiyerek hem dengeli kalori alırlar hem de çok uzun süre tok kalırlar. Bu miktar, kilo vermek isteyenlere az gelmesin, karabuğday yukarıda bahsettiğim özellikleriyle hemen tokluk verir.

Zayıflatan karabuğday pilavı tarifi için BURAYA TIKLAYIN

karabugday-pilavi-tarifi

Zayıflatan karabuğday pilavı tarifi için BURAYA TIKLAYIN