Aylin Çetinkaya ve Kalıcı Makyaj ve Güzellik Uzmanı

Kalıcı Kaş Kontürü İşleminde Microblading ve Mikropigmentasyon

Kadınlar için kaşlar çok önemlidir. Kimi ince, kimi kalın, kimi düz, kimi kavisli sever, yani etkili bir yüz ifadesinin en önemli unsuru güzel kaşlardır. Dolayısıyla, kaşları zamanla dökülen, seyrekleşen şeklini beğenmeyen ya da kaşları yanlış alınmış kadınlar, çareyi kalıcı makyajda buluyorlar.

Kaşlar azalınca tasarım yapmak da neredeyse imkansız hale geliyor. Bu durumda kaş farı ile her gün bu seyreklikleri gidermeye çalışmak, yeniden bir tasarım yapmak ve bu tasarımı yaparken de kaşları eşitlemek çok zor. Hadi bir kere çok özendiniz, vaktiniz de vardı yaptınız, yarın tekrar yapmak gerekiyor. Havanın sıcak olduğu aylarda akan bulaşan makyajlar ise tüm hanımların kabusu. Kaşlar yüzün ifadesini o kadar etkiliyor ki, buna mutlaka kalıcı bir çözüm bulmak gerekiyor.

Durum böyle olunca da, kaşlar için kalıcı makyaj işlemi, neredeyse bir zorunluluk haline geldi.

Gelişen teknolojinin ve yeni tekniklerin de etkisiyle kaşları kalıcı olarak güzelleştirmek artık mümkün. Yapılan bu işlemler, kalıcı makyaj diye bilinse de, aslında bu bir onarımdır, kaşların, belirgin hale getirilmesi, düzeltilmesi ve yüze en uygun ifadenin verilmesi işlemidir. İşte biz bu süreci Aylin Çetinkaya kalıcı makyaj stüdyosunda, profesyonel ekibimizle birlikte yönetiyoruz. Kalıcı makyaj konusunda kadınların kafasını en çok karıştıran konu ise;

Microblading mi? Micropigmentasyon mu?

Eve, işte sorunuzun cevabı!

Son dönemde, kaş kontürü dendiğinde ilk akla gelen yöntem, mikroblading oluyor. Eskiden kıl görünümlü kaş kontürü uygulamaları yapılmadan önce, kaş şekli belirlenip, içi komple boyanarak kaş kontürü yapılıyordu. ‘Dövme kaş’ da denilen bu uygulama şekli, belirgin kaş tasarımlarını ön planda tutuyordu.

Özellikle de daha çok koyu renklerde yapılan bu uygulamalar, bir çok hanımı, kaş kontürü yaptırmaktan korkutuyordu. Zaten zaman içerisinde de bu dövme kaş uygulaması, yerini bugünkü modern tekniklere bıraktı.

Komple boyanmış yapay görünümlü kaşlardan kıl görünümlü doğal kaşlara!

Microblading tekniği, işte bu korkulu dönemden sonra, kaş kontürü yaptırmaktan korkan hanımlara, müjdeli bir haber gibi geldi. Bu teknikte, gerçek kaş kılı efekti verilerek kaşlar gür bir görünüme kavuşuyor, komple boyanmıyor. İşte bu sebeple, boyalı kaşlardan korkan hanımlar, ‘kıl tekniği’ ile tanıştılar. Kıl tekniği, belirlenen kaş tasarımının içerisine, gerçek kaş kılları görünümünde kıl çizilerek yapılıyor. Doğal kaş görünümüne daha yakın duran bu kıl tekniği, yalnızca microblading yöntemiyle yapılmıyor. Micropigmentasyon adı verilen yöntem ile de kıl tekniği yapılabiliyor.

Peki nedir bu microblading ve micropigmentasyon teknikleri arasındaki fark?

Aylin Çetinkaya kalıcı makyaj stüdyosunda da, profesyonelce uygulanan Microblading ve Micropigmentasyon teknikleri arasındaki en önemli fark, kullanılan cihazların farklılığıdır. Bunu biraz açıklayalım; microblading, ucundaki iğneler ile manuel bir kalem kullanılarak kaşlara kıl görünümlü çizgiler işleme yöntemidir.

Micropigmentasyon ise, manuel bir kalem ile değil, elektrikli bir makinaya bağlı bir kalem ile kaşlara kıl görünümlü çizgiler işleme yöntemidir.

Uygulamalar arasındaki fark nedir?

Microblading ve Micropigmentasyon teknikleri ile yapılmış uygulamalarda, görünümde salında bir fark yok ancak her iki tekniğin de kalıcılık noktasında etkili olduğu cilt tipleri farklı, örneğin, microblading, kuru ve pürüzsüz ciltlerde etkili olurken, yağlı ve gözenekli ciltlerde istenilen sonuçları vermiyor.

Micropigmentasyon tekniği tüm cilt tiplerinde daha etkin bir teknik. Microblading ise cildin daha üst tabakasında, daha yüzeysel etkisi olan bir teknik olduğundan, genel olarak kalıcılık süresi, micropigmentasyona göre daha düşüktür.

Tabi bu bahsettiğim her iki yöntemde de, tecrübeli kişilerce, doğru teknik ve doğru pigmentlerle yapıldığını varsaydığım vakaalar için geçerli. Microblading yöntemi eğer yüzelsel değil de, derin olarak uygulanırsa, daha kalıcı olabilir ama bu durumda derine inen pigment renk değiştirir ve istemediğimiz görüntüler ortaya çıkabilir. Bununla beraber, doğru yapılmayan micropigmentasyon tekniği 1 ayda silinip kaybolabilir.

Renk seçimine dikkat!

Kaş kontürü uygulamasının başarısını etkileyen en önemli unsurlardan biri de doğru renk seçimidir. Kaş kontürü uygulamasında kullanılacak olan pigmentin, yalnızca bu iş için üretilmiş, uygun içerikli pigmentler olmasının yanısıra, kişinin mevcut kaşlarına ve cilt alt tonuna uygun seçilmesi çok etkili olacaktır.

Kişinin cilt alt tonuna uygun olmayan pigmentler, sonrasında, kırmızıya, griye, turuncuya dönüşebilir. Yani kendinizi bir süre sonra, tuhaf renklerde kaşlarla bulmamanız için, bu konuda uzman kişilerle çalışmanız çok önemli.

Özetleyecek olursak, güzel uygulamaların sebebi, hangi yöntemle yapıldığı değil, ister microblading olsun, ister micropigmentasyon olsun, kişinin cilt tipine, kaşında daha önceden yapılmış işlem olup olmadığına, mevcut kaş yoğunluğuna, yüz ve göz hatlarına uygun kaş tasarımı yapılıp yapılmadığına ve tabi ki en önemlisi, işlemi yapan kişinin, bu konulardaki bilgi ve tecrübe birikimine bağlıdır.

Buradan yola çıkarak kaş kontürünü yaptırmak, kaşlarına en doğru şekli vermek isteyen tüm hanımlara, işlemi yapacak olan kişileri seçerken çok dikkatli ve titiz davranmalarını önemle tavsiye ederim.