Ne aradığınızı bildiğinizde, bulduğunuzda anlarsınız. Eğer sahte adamlardan hoşlanıyorsanız, kalbinizin kırılması kaçınılmazdır. Anlatacağım tüm şartlar yerine gelmiş olsa bile, ilişkinizin yürümesi elbette ikinizin ilişki davranışına bağlı olacaktır. Ancak benim söyleyeceklerim, en baştan olayın iyi adımlarla başlaması için genel geçer kurallardır. Her şeyde olduğu gibi, bunda da istisnalar vardır ve bütün genellemeler yanlıştır!

 

Kalbinizi parçalaması muhtemel olan bir adamı, çevrenizdekiler 3 kilometre uzaktan fark edip, sizin bir türlü görmediğiniz pek çok olay yaşamış veya şahit olmuşsunuzdur. Bu adamların hayatı, ilişkiye bakışı, hayata bakışı bellidir. Amaçları, gidecekleri yol bellidir de; siz bir türlü görmezsiniz, görmek işinize gelmez veya içinizde düzelteceğinize dair bir umut vardır, inadınızdan vazgeçmezsiniz. O adamlar bu yazıda konu dışı! Benim anlatacağım özellikler daha çok, uzun soluklu ve sağlıklı bir ilişki için bir erkekte olması gereken özellikler diyebiliriz.

 

Ailesine karşı tavrı nasıl? Annesi, babası, kardeşleriyle ilişkisi nasıl? Onlara karşı nazik, sevgi dolu ve saygılı mı? Telefonda aile üyeleriyle konuşurken tavrını, sesini izleyin. Ailesiyle arası kötüyse; tüm olumsuzluklara rağmen, elinden geldiğince düzgün ve saygılı olmaya çalışıyor mu? Sürekli şikayet etmek ve onları kötülemek yerine, olayı olgunlukla karşılayıp, anlamayı mı tercih ediyor? Böyle bir adamın kalbine güvenebilirsiniz.

 

Çevresindeki insanlara karşı tavrı nasıl? İnsanlar onun hakkında ne diyor, ona karşı tavırları nasıl? Bir restorana gittiğinizde garsona veya bir ortamda yabancı kişilere karşı davranışları nasıl? Ukala, saygısız ve bencil davranıyorsa, o adamla ilgili soru işaretlerini cebinize koyun. Agresif, sürekli eleştiren, saygısız bir adamın size nasıl davranacağını düşünüyorsunuz? İlk zamanlar iyi olması, ilerleyen zamanlarda da öyle olacağı anlamına gelmez.

 

Konuşurken “biz” diyenlerden mi, “ben” diyenlerden mi? O bir takımın parçası olmaya niyetli ise, cümleleri “biz” içerecektir. Sevgi ve saygı dolu bir ilişkinin temeli “biz”dir. Sürekli ben diyen, cümleleri tekil kuran adamlara dikkat!

 

Öncelikleri neler? Hayata dair hedefleri var mı? Hayatı nasıl görüyor? Yaşam onun için ne anlam ifade ediyor? Gidecek bir yol haritası olan insanlar, amaçları olan insanlar her zaman daha güvenilirdir. Boş gezenin boş kalfası, nerede akşam orada sabah bir adamla yakınlaşıyorsanız, kalbinizin kırılma ihtimali göz önünde bulundurun.

 

İçgüdülerinizin sesini duymayı öğrenin. Biriyle tanıştığınızda, bir ilişkiye adım attığınızda, eğer bir şeyler yanlış gidiyorsa, kalbinizden bir ses size sürekli bağırır. Ancak sizin bunu duymak istemeniz gerekir. Erteleyerek, “yok canım” diyerek, bahaneler üreterek ancak hayal kırıklığına doğru ilerlersiniz. İçgüdüleriniz doğruyu görür ve bilir, ona güvenmeyi öğrenin.

 

Candan Ünal

 

Yüksek Topuklar Aşk & İlişkiler Editörü

 

candan.unal@yuksektopuklar.net

 

Twitter: @candanunal

 

Facebook: www.facebook.com/candanunalaskveiliskiler

 

*Tüm hakları Yüksek Topuklar.net’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.