kalp-hikaye-kitap

Yüksek Topuklar’ kadın sitesinde yepyeni bir sayfamız var: Kalbinizi ısıtacak hikayeler… Hayatın olumsuzluklarına karşı güç verecek bu kısa öykülerle, mutluluğun yollarını keşfedeceksiniz.

Adı Rose. Bir sokak aşağıda oturuyor. Bu genç kadın yıllardır hayatıma ilham verir. Hikayesi kalbimin derinliklerine kadar işledi. Ne zaman işler biraz zorlaşsa, onun cesaretini aklıma getiririm.

Her şey, yedinci sınıfta aldığı doktor raporuyla başladı. Ailesinin korktuğu başlarına gelmişti. Teşhis: Lösemi. Sonraki birkaç ay düzenli hastane ziyaretleriyle geçti. Yüzlerce, binlerce kez iğneler batırılmış, testler yapılmıştı. Sonra kemoterapi başladı. Yedinci sınıfta saçlarını kaybetmek korkunç bir durumdur. Saçları yeniden uzamadı, ailesi telaşlanmaya başladı.

Sekizinci sınıfa başlamadan önceki yaz bir peruk edindi. Çok rahatsızdı, kaşındırıyordu. Fakat bunlara katlanarak peruğu kullanmaya devam etti. Önceleri oldukça popülerdi ve birçok öğrenci ondan hoşlanırdı. Amigo takımının kaptanıydı ve etrafından insan eksik olmazdı. Fakat hastalığıyla birlikte işler değişmeye başladı. Garip görünüyordu ve çocukların nasıl olduğunu bilirsiniz. Sanırım bizler gibi. Bazen başkasının canını yaktığımızı bilsek de eğlendiğimiz şeyi yaparız. Sekizinci sınfın ikinci haftasında peruğu başının arkasından altı sefere yakın çekip alınmıştı. Durup eğilirdi, korku ve utançla peruğunu başına geri koyardı ve gözlerindeki yaşları silip, sınıfa giderdi. Niçin kimsenin onu korumadığını merak ederdi.

kitap-yaprak-sonbahar

Bu cehennem iki hafta kadar daha sürdü. Ailesine buna daha fazla dayanamayacağını söyledi. Dediler ki: ‘İstersen evde kalabilirsin.’ Görüyorsunuz ya, kızınız sekizinci sınıftayken ölmek üzere ise, dokuzuncu sınıfa geçip geçmemesi umrunuzda olmuyor pek. Mutlu olması ve zamanını huzurlu geçirmesi istediğiniz tek şey oluyor. Rose, saçını kaybetmenin önemli olmadığını söylerdi. ‘Bununla başa çıkabilirim’ derdi. Fakat arkadaşlarını kaybetmenin nasıl bir duygu olduğunu bilir misiniz? Koridorda yürürken, sen geldiğin için insanların iki tarafa kaçınmasının nasıl hissettirdiğini? Matematik dersinde kimse seninle oturmak istemediğimde neler hissedersin? Peki, senin dolabının yanındaki dolapta boşaltılınca? İnsanlar, kendini senden korumaya çalışır oysaki hastalığın bulaşıcı bile değildir ama onlar garip bir hastalığı olan peruklu kızla aralarına mesafe koymak isterler.

Rose, okula gitmeyip evde kalmaya karar vermişti. Fakat o hafta bir şey oldu. Biri altı, diğeri yedinci sınıftaki iki çocuğun hikayesini duymak ona devam etmesi için güç vermişti. Yedinci sınıfta olan Arkansas’lıydı.

Hikayenin ikinci bölümünü okumak için tıklayın

Bu öykü, ‘Manolya Kokulu Hikayeler’ kitabından alıntılanmıştır.