Kakül, saçınıza ufak bir dokunuşla farklı bir hava katmanın en etkili yollarından. Peki, kakül kestirmek isteyenler nelere dikkat etmeli? Birçok ünlü yıldızın da vazgeçilmezi olan kaküllü saç modeline sahip olmak istiyorsanız, Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere sunduğumuz ipuçlarını hemen okumaya başlayabilirsiniz. 

Bu senenin trendleri arasında yerini sağlamlaştıran kaküllü saçlar, geniş alınlılar ve ince yüzlüler için harika bir tercih! Aynı zamanda, bakışları daha da belirginleştirerek güzelliğe katkı sağlıyor. İşte kakül kestirmek isteyenler için ipuçları…

Yüz şekli

Kakül, yüze daha dolgun bir görünüm verir. Botoks veya dolgu yaptırmak yerine kakül kestirmeyi düşünebilirsiniz 🙂 Yüzünüz zaten dolgunsa ve daha ince görünmesini istiyorsanız, kakül şekillerine göz atabilirsiniz. Yuvarlak veya kare bir yüze sahipseniz, kemik yapınızı ön plana çıkaracak katlı kakül kesimlerini tercih etmelisiniz. Uzun ve dar yüzler için, kaşlara değen küt modeller daha iyidir.

Alın genişliği

Geniş alınları kamufle etmek için kakül son derece etkili bir yöntem. Eğer dar bir alna sahipseniz, kakülleriniz normalde başlaması gereken yerden birkaç santim geriden başlamalıdır. Gür ve kalın saçlarınız varsa, kakülünüz de çok kalın ve gür olur. Bu, hem kötü bir görünüme yol açar hem de kaküllere şekil vermeniz zor olur. Böyle bir durumda en doğrusu, kuaförünüze danışarak hareket etmektir.

Kıvırcık saçlar

Kıvırcık saçlara kakül yakışmaz diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Bunun mükemmel örneklerini birçok ünlü güzeli inceleyerek görebilirsiniz. Hareketli saçlarınız varsa kakül kestirirken dikkat etmeniz gereken nokta, kesimi saçlarınız kuruyken yaptırmaktır. Böylece, kakülün kuruyken nasıl duracağını görebilirsiniz.

Yağlanma sorunu

Kakül kestirdiğiniz ilk zamanlar, eliniz sürekli kaküllerinize gidebilir. Bu da, çabuk yağlanmaya yol açar. Yağlı kaküller kötü bir görünüm yaratır. En iyisi, yanınızda kuru şampuan bulundurmaktır. Böylece hem saçlarınızı tazelemiş, hem de kaküllerinize hacim kazandırmış olursunuz.

Şekil verme

Alna yapışan kaküllerden hoşlanmıyorsanız, kalın bigudilerden faydalanabilirsiniz. Böylece, daha gür ve hacimli, alnınıza yapışmayan kaküllere sahip olursunuz. Tam tersi, kaküllerinizi küt ve yapışık kullanmak isterseniz, şapka yöntemini deneyebilirsiniz. Saçlarınızı kuruttuktan sonra yaklaşık 15 dakika şapka takın. Bu yöntemle hem kaküllerinizi hizaya sokabilir hem de pürüzsüz görünmesini sağlayabilirsiniz.

Deneme

Kakül kestirip kestirmeme konusunda kararsızsanız, önce geçici bir deneme yapın. Bunun için, kuaförünüzden kendinden kaküllü bir topuz yapmasını isteyebilir ya da takma kaküllerle istediğiniz modelin ne olduğuna karar verebilirsiniz.

Yüz şekline göre kakül modellerini öğrenmek için tıklayın!