Güne başlarken kahve içmek beni mutlu ediyor, enerji veriyor. Kahvenin faydalarını öğrenmek için kapsamlı bir araştırma yaptım. Şimdi, bilimsel verilere dayanarak kahvenin faydalarını sizinle paylaşıyorum. Okuduktan sonra bir fincan kahve içmek isteyeceğinize eminim, çünkü harika faydaları var! Haydi, başlayalım.

Kilo vermeye yardımcı oluyor

Kahve, içerdiği protein ve kafeinle tok tutmaya, kilo vermeye yardımcı oluyor. Özellikle, kafein üzerinde yapılan araştırmalar metabolizma hızını yükselttiğine dair olumlu sonuçlar veriyor. Düzenli kahve içen bireylerin metabolizma hızı yaklaşık %10 değerinde yükseliyor. Eğer, amacınız sağlıklı kilo vermekse kahvaltıdan sonra ve ikindi vakti ara öğününde birer fincan kahve içebilirsiniz.

Karaciğer sağlığını güçlendiriyor

Karaciğer, ruh sağlığımız ve metabolizmamız için büyük önem taşıyor. Kahve içmek, antioksidan etkisiyle karaciğer sağlığını güçlendiriyor. Kansere karşı koruyucu özelliği olan kahvenin faydalarından biri de, karaciğer kanseri riskini düşürmesidir.

Kahve dikkati ve verimliliği artırıyor

Kahvenin etken maddelerinden biri olan kafein, uyarıcı özelliğe sahiptir. Kahve içtikten yaklaşık yarım saat sonra kafein beyne ulaşır, verimlilik ve konsantrasyonu artıran hormonların salgılanmasına yardımcı olur. Sabah uyanmak için veya sınava çalışırken dinç kalmak için kahve içenleri daha iyi anlıyorsunuz, değil mi? 🙂

Kahve depresyona karşı koruyor

Dopamin, kendimizi daha iyi ve mutlu hissetmemizi sağlayan hormonlardan biridir. Kahve, bu hormonun salımını artırıp depresyona karşı koruma sağlıyor. Kahve keyfi yaparken mutlu olmamızın bir anlamı bu olabilir. Kahvenin faydaları için yapılan bilimsel araştırmalar, günde 2 fincan kahve içenlerin depresyon riskinin %20 azaldığını göstermektedir.

Alzheimer hastalığı riskini düşürüyor

Alzheimer hastalığı, son yıllarda oldukça sık görülüyor. Beyin ve sinir sisteminin hasar görmesi sonucu, kişilerde olumsuz etkiler yaşanıyor. Ancak, kahvenin faydalarını araştıran çalışmalar, kafein etkisiyle Alzheimer hastalığı riskini düşürdüğünü gösteriyor.

Kahve içerken nelere dikkat etmeli?

Şimdiye kadar kahvenin faydalarından bahsettim ancak kahve içerken dikkat etmemiz gereken püf noktalar var. Hemen aşağıda açıklıyorum:

  • Kahvenin yanında bir büyük bardak su için

Kahve, diüretik bir besindir. Yani, sık sık idrara çıkmanıza sebep olur. Sonunda vücut susuz kalabilir, ödem ve selülit oluşabilir. Ama merak etmeyin, kahvenin yanında bir büyük bardak su içerek buna çözüm bulabilirsiniz.

  • Günde 2 fincan kahve içmeye dikkat edin

Kahve çok faydalı bir besin olsa da günlük tüketim miktarına dikkat etmemiz gerekir. Günde 2 fincan kahve içmek idealdir, ancak fazlası bazı yan etkilere sebep olabilir: Yüksek tansiyon, kalp çarpıntısı, huzursuzluk, uykusuzluk gibi… Hayatta, her şeyde olduğu gibi kahve içerken de dengeyi sağlamak önemlidir.

  • Kahvenize şeker veya şurup eklemeyin

Biliyorsunuz, kahve çeşitleri oldukça fazla sayıda var. Bazı yerlerde şuruplu, kremalı kahveler satılıyor. Maalesef bu kahvelerin kalori değeri çok yüksek ve sağlık açısından pek yararlı olduğunu söyleyemeyeceğim. Arada bir tabii ki içebilirsiniz ancak genellikle şuruplu, kremalı, şekerli kahvelerden kaçının.

En iyi kahve hangisidir?

Piyasada çok çeşitli kahveler var. Sağlık açısından baktığımızda en iyisi Türk kahvesi ve filtre kahvedir. Çünkü, bu kahveler saftır, kimyasal madde içermez, kalori değeri düşüktür.

Ben genellikle sabahları sütlü filtre kahve, akşamüstü ise Türk kahvesi içiyorum. Yanında mutlaka bir büyük bardak su içiyorum.

Maalesef piyasaya çok yaygın olan üçü bir arada kahveler diyet açısından uygun değildir.

Arzu Karabulut // Sağlıklı yaşam koçu