Kahve aslında çok sağlıklıdır. Sağlığınızı geliştirebilecek antioksidanlar ve faydalı besinler ile yüklü olduğunu söylemekte fayda var. Araştırmacılar gerçek insanlar üzerinde yapılan çalışmalarda teyit edilen, kahvenin sağladığı en önemli 4 sağlık faydasını buldu ve karşımıza çıkarttı. Bizlerde Yüksek Topuklar olarak sizlere 4 maddeyi yazmak için derliyoruz istiyoruz.

Kahvenin sabahları bizi uyanık tutmasının dışında birbirinden farklı kullanım şekillerinin olduğunu biliyor muydunuz? Arta kalan kahvenizi ya da kahve artıklarını sakın çöpe atmayın! İşte kahvenin birbirinden farklı kullanım alanları…

 

1 – Kahve enerji verir.

Kahve, sizlerin daha az yorgun hissetmesine ve enerji seviyenizin artmasına yardımcı olabilir hatta olacaktır. Kişiye göre değişiklikler gösterse bile genel itibari ile kahve ciddi olarak enerji verici olarak bilinir. Kahve tükettikten sonra, içerisinde bulunan kafein kan dolaşımında emilerek vücudumuza zindelik verir.Beynimiz, kafein, adenozin adı verilen bir inhibitör nörotransmitteri bloke eder.İnsanlar üzerinde yapılan bir çok araştırma sonucunda, kahvelerin beyin işlevinin çeşitli yönlerini geliştirdiğini göstermektedir. Bu, hafızayı, ruh halini, uyanıklığı, enerji seviyesini, tepki süresine direkt olarak etki ediyor.

Unutmayalım;
Kafein beyinde bilimsel olarak, uyarıcı bir etkiye neden olur. Bu, enerji düzeylerini, ruh halini ve beyin işlevinin çeşitli yönlerini geliştirir.

2 – Kahve yağ yakıcıdır.

Belki bunu defalarca duyduk ama yine söylemekte fayda var kahve ciddi bir yağ yakıcıdır. Kilo problemi yaşıyorsanız abartmamak kaydı ile kahve tüketebilirsiniz. Abartırsanız durum ters tepebilir. Çok fazla kahve vücudumuzda su emilimini arttıracaktır. Abartmadan tüketilen kahve metabolizma hızlandırarak yağ yakar! Ayrıca metabolizma hızlandırma ile ilgileniyorsanız daha önce yazdığımız metabolizmayı hızlandıran 4 süper tarif yazımızı okumanızı öneririz.

3- Kahve, fiziksel performansımızı etkiler.

spor-1902-3

Kafein sinir sistemini uyarır ve vücut yağını parçalamak için yağ hücrelerine sinyaller göndermesine neden olur. Ancak kafein, aynı zamanda kandaki Epinefrin (Adrenalin) düzeylerini de arttırarak fiziksel performansınızı arttırabilir. Kısaca kahve yani kafein adrenalin düzeylerini artırabilir ve yağlı asitler yağ dokularından salabilir. Ayrıca, fiziksel performansda önemli gelişmelere yol açar.

4-Kahve, diyabet riskini düşürür!

Şuan dünya çapında 300 milyon kişinin diyabet hastası olduğu biliniyor. Kahvenin diyabete iyi geldiği bilimsel olarak araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Birkaç gözlemsel çalışma, kahve içenlerinin şu anda dünya çapında yaklaşık 300 milyon kişiyi etkileyen ciddi bir hastalık olan diyabet hastalığına yakalanma ihtimalinin düşük olduğunu göstermektedir.