kahvenin-faydalari-zararlari

Kahvenin faydaları ve zararlarını araştırdım!

Kahvemi, kitabımı, müziğimi alıp bir kenara çekildiğimde küçük dünyamda huzur ve mutluluk buluyorum. Sabahları, mis kokulu bir fincan kahveyle kendimi ödüllendirdiğimde gün boyu enerji doluyorum. En sevdiğim arkadaşımla buluşmak buluşmak için lezzetli bir sebep yaratıyorum. Evet, hayatımı güzelleştiren kahveyi çok seviyorum. Ancak, kahvenin faydalarını öğrendiğimden beri onunla resmen aşk yaşıyorum! Diyabet hastalığından korunup kilo vermeye, hafızayı güçlendirip karaciğeri dinlendirmeye kadar kahvenin mucize faydaları var ve şimdi bilimsel araştırma sonuçlarımı sizinle paylaşıyorum!

Kahve zayıflatır mı?

Yapılan testlerde kahvenin zayıflamaya yardımcı olduğu görülmüştür. Metabolizmayı hızlandırıp kişinin daha çok kalori yakmasını sağlayan kahve, kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Ayrıca, tokluk hissi yaratan kahve az yemeyi sağlıyor.

Kahve tatlı isteğini keser mi?

Sütlü kahve, tatlı isteğinin kesilmesinde en etkili içeceklerden biridir. Bizzat denediğim için biliyorum, canım çok fazla tatlı istediğinde önce bir bardak su, ardından sütlü kahve içerim ve kendimi daha iyi hissederim.

[wp_ad_camp_2]

Kahve selülit giderir mi?

Kahve, içerdiği kafein sayesinde kan dolaşımını hızlandırıcı özelliğe sahiptir. Bildiğiniz gibi selülit, bir tür dolaşım bozukluğu hastalığıdır. Dengeli miktarda içilen kahve, selülit giderici en iyi içeceklerden biridir.

Kahve diyabete iyi gelir mi?

Tip 2 diyabet ve insülin direnci hastalıklarının oluşmasını önlediği bilimsel deneylerle kanıtlanmıştır. Kahve içen bireylerde bu hastalıkların etkisinin azaldığı gözlemlenmiştir.

Kahve karaciğeri korur mu?

Kahve, içerdiği antioksidanlar sayesinde karaciğer sağlığını korur, yağlanmayı önler. Hormonlar daha dengeli salgılanmasına yardımcı olan kahve, karaciğer dostudur.

Kahve performans artırır mı?

Spor yaparken daha yüksek enerjili olmak isteyenler için doğal destek kahvedir. Kafein ve antioksidan içeriğiyle kahve, sporda performansı artırır ve daha uzun süre çalışma yapabilmenize yardımcı olur.

bol-kopuklu-turk-kahvesi

Kahve mutluluk verir mi?

Evet, kahve mutluluk verir! Öncelikle kokusuyla uyarıcıdır ve kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlar. Dopamin, serotonin, endorfin gibi mutluluk hormonlarının salgılanmasını artırır.

Kahve depresyona iyi gelir mi?

Depresyon belirtileri taşıyorsanız veya kendinizi moralsiz, yorgun, stresli hissediyorsanız kahve size yardımcı olabilir! Kendinizi ödüllendirme niyetiyle kahve içmek, ruh halinizdeki olumlu etkisini artıracaktır.

Kahve hafızayı güçlendirir mi?

Sınav veya proje teslim gecelerinde dinç kalmak için kahve içmişsinizdir, bu iyi bir davranış çünkü kahve hafızayı güçlendirir, konsantrasyonu sağlar ve beyin sistemini korur.

Kahve kansere karşı korur mu?

Kahve üzerinde yapılan bilimsel deneyler çeşitli kanser türlerine karşı koruma sağladığını göstermiştir. Örneğin, kadınlarda meme ve rahim kanseri; erkeklerde prostat ve mesane kanserine yakalanma riskini düşürdüğüne rastlanmıştır.

Kahve nasıl içilmelidir?

Kahvenin faydalarını sıralarken, elbette size ne kadar ve nasıl içmeniz gerektiği hakkında bilgi vermeliyim çünkü kahve türü ve tüketim miktarı çok önemlidir! Aşağıdaki noktalara dikkat ettiğinizde yukarıda saydığım faydalardan yararlanabilirsiniz:

 • Kahvenize şeker, süt tozu veya krema eklemeyin.
 • İkisi, üçü bir arada kahveler kimyasal içerir, kullanmayın.
 • En iyisi Türk kahvesi veya demleme kahve tüketmektir.
 • Starbucks gibi dükkanlarda kahvenize şurup, krema, çikolata ilave ettirmeyin.
 • Günde en fazla 3 fincan kahve içmelisiniz.
 • Kahvenize badem, soya sütü ekleyebilirsiniz.
 • Kahvenizi tamamen sütle hazırlayabilirsiniz.

Kahvenin zararları nelerdir?

Kahvenin faydaları gibi zararları da var, onları mutlaka sizinle paylaşmalıyım ki dikkat ederek kullanmalısınız:

 1. Uykusuzluğa neden olabilir, geç saatlerde içmeyin.
 2. Ödeme sebep olabilir, kahveyle birlikte bol su için.
 3. Tansiyonu yükseltebilir, günde 1 fincanla sınırlayın.
 4. Aşırı miktarda örneğin günde 5 fincan içildiğinde sinirlilik yapabilir.
 5. Kafein bağımlılığı yaratabilir, dikkatli kullanın.

menengic-kahvesi-zayiflama

Kahve hakkında fazlası var! Aşağıdaki haberlerimizin başlığına tıklayıp kahve tarifleri ve bilgilerine ulaşabilirsiniz.