Kahvenin muhteşem faydalarını öğrenin!

Kahve, ölçülü ve doğru tüketildiği takdirde vücuda pek çok fayda sağlıyor. Gün içinde dikkati artırıyor, zindelik veriyor ve hastalıklara karşı koruyor. ‘Yüksek Topuklar’ olarak sizlere kahvenin muhteşem faydalarını açıklıyoruz.

Kahve güçlü bir antioksidan kaynağı

Kahve, içerdiği kafein maddesi sayesinde dikkat artırıcı ve uyarıcı özelliğe sahip. Aynı zamanda, E ve B vitaminleri, potasyum, magnezyum gibi mineraller içeren çok güçlü bir antioksidan.

Kahve metabolizmayı hızlandırır mı?

Kahvenin içeriğinde bulunan kafein, kalp atışını hızlandırır ve vücut ısısı artırır. Bu durum, metabolizmanın hızlanmasından dolayı kaynaklanır. Kahve ciddi bir yağ yakıcıdır. Kilo problemi yaşıyorsanız abartmamak kaydı ile kahve tüketebilirsiniz. Çok fazla kahve vücudumuzda su emilimini arttırır. Abartmadan tüketilen kahve metabolizma hızlandırarak yağ yakar. Ayrıca metabolizma hızlandırma ile ilgileniyorsanız daha önce yazdığımız metabolizmanızı hızlandıracak 6 yöntem yazımızı okuyabilirsiniz.

Kahve kalbe zararlı mı?

Kahve içeriğindeki kafein kan dolaşımını hızlandırır, kas ağrılarını hafifletir, kas kuvvetini artırır. Kafein aldıktan sonra vücuttaki serbest yağ seviyesi artar. Serbest yağ asitleri, enerji ihtiyacını karşılamak için kullanılır. Bu durum kaslardaki glikojen depolarının tükenmesinin önüne geçer. Kalp atış hızı artar. Kahvenin özellikle sporcularda performansı artırdığı gözlemlenmiştir. Ayrıca araştırmalar, her gün 2-4 bardak kahve içenlerin kalp hastalığına yakalanma risklerinin düşük olduğunu söylemektedir.

Kahve ne zaman içilir?

Kahve, demir emilimini azaltan bileşikler içermektedir. Bu yüzden demir içeren yiyeceklerle kahve alımı, demir emilimini düşürür. Bu durumu ortadan kaldırmak için yemeklerden 1 saat önce veya 1 sonra kahve tüketmek gerekir. Yüksek dozda kafein bazı insanlarda sinirlilik, endişe ve uykusuzluğa neden olabilir. Bu nedenle, kahve içtikten sonra olumsuz etkilerini kendinizde hissederseniz kafein alımını azaltmalısınız.

Hangi kahve içilmeli?

Kahve tercihi yaparken kilo kontrolü yapmayı unutmayın. Bunun için kalorili mocha, macchiato gibi kahveleri sık tüketmekten kaçının. Yüksek kalorili kahveler yerine Türk kahvesi, espresso veya filtre kahve tercih edebilirsiniz. Ara öğünlerinizi sütlü kahveyle yaparak açlık krizlerini önlemeniz de mümkün.

Kahvenin faydalarını öğrendiniz.

Yorum Yapın