kahve-kek

Yüksek Topuklar “Hafta sonu özel” ekimizde bu kez, kahve çeşitlerini ve hangi çekirdeklerden yapıldığını anlatıyoruz. Starbucks, MOC, Café Nero gibi kahve dükkanlarında sipariş verirken ne istediğinizi bilmek için kahve çeşitleri rehberimizi mutlaka okuyun!

Güne zinde başlangıç yapmak için bir fincan kahveye mi ihtiyaç duyuyorsunuz? Sevgilinizle en keyifli anlarınızdan biri de karşılıklı oturup bol köpüklü kahve içmek mi? Kahve severlerden “evet!” cevabını duyuyoruz ve sizi kahvenizi yakından tanımaya davet ediyoruz!

[wp_ad_camp_2]

Caffe Americano: Sert kahvelerden hoşlanıyorsanız; Caffe Americano tam size göre! Espresso ve sıcak su ile hazırlanır.

Espresso Macchiato: Kahvenizde yoğun süt tadı olmasından hoşlanıyorsanız; Espresso Macchiato tam size göre! Espresso ve süt köpüğü ile hazırlanır.

Moka Kahvesi: Yemen kahvesidir, adını Yemen’deki Muka şehrinden alır. 17. yüzyıla kadar dünya kahve gereksiniminin hemen hepsini karşılardı.

Cappuccino: Espresso, sıcak süt ve süt köpüğünden yapılır; ancak sütün ısıtılması ve dokusu itibariyle latteden farklıdır.

cappuccino-coffee

Con Panna: Bir ya da iki fincan espressonun üstüne çırpılmış krema konarak servis edilmesidir.

Caffe Latte: Yumuşak içimli kahveleri seviyorsanız; Caffe Latte tam size göre! Espresso ve sıcak buharlanmış süt ile hazırlanır.

Evde latte nasıl yapılır, öğrenmek için tıklayınız.

Espresso: İnce çekilmiş kahve çekirdeklerinin ağırlık yerine basınç kullanılarak demlenmesi ile hazırlanan İtalyan kahvesi. Cappuccino, Americano gibi pek çok kahve espresso kahvesi kullanılarak hazırlanır ve bunlara kısaca espressolu içecekler denir.

Filtre kahve: Orta kalınlıkta çekilmiş kahve çekirdeklerinin kahve makinasında demlenmesi ile edilen kahveye verilen addır. Kuzey Amerika’da en yoğun tüketilen kahve türüdür.

French Press: Kalın çekilmiş kahve çekirdeklerinin kendine has bardaklarda demlenmesi ile edilen kahvedir.

Mırra: Türk kahvesi formatında hazırlanan kahveye kakule eklenmesidir. Oldukça sert bir kahvedir.

kahve-aski

Türk kahvesi: Çok ince çekilmiş kahve çekirdeklerinin cezve içerisinde kaynamaya yakın bir derecede ısıtılması ile edilen köpüklü ve sert kahve türüdür.

Hiç bilmediğiniz Türk kahvesi tarifleri için tıklayınız.

Kava Turcka: Çek Cumhuriyetinde kahveye ‘kava’ adı verilir. Kava Turcka ise Türk kahvesi anlamına gelir. Bizim içtiğimiz kahveden farkı daha büyük fincanlarda içilmesi ve daha kalın çekilmiş kahveden yapılmasıdır. Bu kahve dibe tam çökmez ve köpüğü içerken ağzınıza gelir.

Rio-Y: Rio de Janeiro kaynaklı kahvelerde bulunan iyotlu, ilacımsı bir tat. Avrupa ve Amerika’da tercih edilmese de, Türkiye’de en çok tercih edilen kahvedir.

Bu kadar kahveden bahsettik, fal bakmadan olmaz. Hemen ücretsiz fal baktırmak için buraya tıklayınız.

Afiyet olsun!

tarot-fali-yeni-banner